Ettevõtja küsib: kas makseterminali on targem rentida või osta?

Foto: Shutterstock

Eesti on kaardimaksetehingute osakaalu poolest maailmas esirinnas ning sularaha kasutamine väheneb järk-järgult iga aastaga. Ajal, mil enamik tehinguid tehakse kaardiga, tasub teada, kust üldse saab rentida makseterminale ja milline sobib kõige paremini poodi, restorani või turule.

Millised variandid on?

Täna on elementaarne, et igal pool on võimalik teenuste eest tasuda kaardiga. See tähendab, et makseterminali on tarvis nii kauplustel, restoranidel, kohvikutel kui ka turumüüjatel. Valikus on kolme sorti makseterminale: mobiilsed terminalid, nutiterminalid ja LAN-ühendusega terminalid.

Mobiilse makseterminali eeliseks on see, et terminal ei ole ühendatud kaabliga ruuteri külge ning sellega saab vabalt ringi liikuda. Terminal sobib hästi restoranidele, kus teenindatakse kliente lauast ning ettekandjatel on terminaliga sagimist palju.

Nutiterminal sobib hästi väiksematele ettevõtetele, kus kaardimaksetehingute hulk ei ole eriti suur. Nutiterminal töötab koos mobiilset internetiühendust omava seadmega ning on teistest makseterminalidest veidi aeglasem. 

LAN-ühendusega ehk kassaga integreeritud makseterminalid on ühendatud kaabliga kassasüsteemi külge ning sobi hästi poodidesse või kohvikutesse, kus kaupa või teenuse eest tasumine käib kassas. LAN-ühendusega terminali on mugav kasutada: müüja vajutab kassasüsteemist pangakaardimakse nuppu ning summa jookseb sealt otse terminali ilma, et seda peaks käsitsi sisestama. Süsteem muudab kogu protsessi kiiremaks ning välistab numbrite käsitsi sisestamisel tekkinud vead.

Tulevikus lisanduvad valikusse ka päris oma operatsioonisüsteemiga makseterminalid, milles on võimalik seadistada ka kassasüsteeme ja printida tšekke. Sedasorti terminal säästab aega ning muudab teenindajate töö oluliselt lihtsamaks. Operatsioonisüsteemiga makseterminalid on juba praegu kasutusel mitmes riigis ning lennukites. 

Kas terminali on mõistlik rentida või osta?

Tänapäeval on makseterminale targem rentida, sest kaardimaksetega seotud nõuded muutuvad võrdlemisi kiiresti ning terminalide eluiga ei pruugi seetõttu olla eriti pikk. Võib juhtuda, et pank või kaardimaksekeskus uuendab nõudeid või terminalidele lisandub mõni uus makseviis või funktsioon.

Näiteks, kui Eestis jõudsid kasutusele mobiili- ja viipemaksed, tuli paljudel ettevõtetel oma vanad terminalid uute vastu välja vahetada, et kliendid saaksid viibata.

Kust on võimalik terminale rentida?

Makseterminale saab rentida kas otse pangast või kassafirmadelt. Sõltumata sellest, kas terminal on renditud pangast või mõnest firmast, tuleb pangaga sõlmida kasutusleping. Pank võtab iga tehingu pealt vahetasu, mille suurus võib pangati erineda ja seepärast tasub enne lepingu sõlmimist kaaluda erinevaid pakkumisi.

Ektaco pakutavates terminalides on lubatud nii viipemaksed kui ka Apple Pay ja Google Pay. Lisaks saab tänapäevaseid pangaterminale kasutada ka lojaalsusprogrammi tarbeks: kui terminal on ühendatud CompuCash kassasüsteemiga, tuvastab see ID-kaardi põhjal kliendikaardi või liikmelisuse. 

Suur osa Eesti kaubandus- ja toitlustusettevõtetest kasutavad CompuCash kassasüsteemi, mille kohta leiab rohkem infot siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.