Läbipääsuväravate kiirkursus: palju neist tegelikult kasu on ja kuidas valida parimat?

Võimalikke väravate variante on mitmeid ja küllap olete enamikuga igapäevaelus "kohtunud" – näiteks lennujaamas, spaas või mõnes ametiasutuses.Foto: Shutterstock

Kas teadsid, et turnikeekomplekt koos läbipääsusüsteemi, tarkvara ja integratsiooniga maksab umbes 6000 eurot ning sellise süsteemi tasuvusajaks hinnatakse ainult kolm kuud? Kuid pulkadega turnikee pole ainus võimalus läbipääsusüsteeme uuele tasemele viia. Valikuid on erinevaid ning kõigil omad plussid. Läbipääsuväravate kirjus maailmas aitab orienteeruda Ektaco läbipääsusüsteemide ärisuuna juht Anton Batanov.

Sageli jõuavad ettevõtted oma arengus olukorrani, kus kõik tundub olevat aja jooksul paika loksunud. Kasutatavad süsteemid, seadmed ja tavad on firmas välja kujunenud ning edasiseks arenguks ja efektiivsuse tõstmiseks oleks vaja välja mõelda midagi uut või proovida rakendada ettevõttes senini proovimata lahendusi.

“Tänapäeval on ettevõtete jaoks suureks väljakutseks tööjõud ning kulutused sellele. Seetõttu on oluline, et tööjõudu kasutataks võimalikult efektiivselt ning töötajatele oleks loodud maksimaalselt mugavad töötingimused,” sõnab Batanov.

Siis tulevadki mängu lahendused, mis aitavad vähendada tööandjate kulusid oma töötajate kontrollimisel ning klienditeenindajate töökoormust klientide suunamisel ja kontrollimisel. Sellisteks lahendusteks sobivad hästi läbipääsuväravad.

Nagu öeldud, maksab tavapärane turnikeekomplekt koos läbipääsusüsteemi, tarkvara ja integratsiooniga ca 6000 eurot. Sellise süsteemi tasuvusajaks hinnatakse keskeltläbi kolm kuud – seda juhul, kui süsteem asendab töötajat, kes muidu tegeleb ainult läbipääsukontrolliga.

“Enamasti on siiski mõistlik töötajaid seadmetega asendada ainult osaliselt – sel juhul seadme tasuvusaeg küll pikeneb,” märgib Batanov. Näiteks läbipääsuväravate puhul saab süsteem hästi hakkama sisenejate ja väljujate õiguste kontrollimisega ning oskab pidada arvet territooriumil olijate üle. Tülikast järjepidamisest pääsenud tööjõule saab anda aga muid ülesandeid, mida nii lihtne automatiseerida pole.

Keskmine turnikeekomplekt tasub ennast ära kõigest kolme kuuga. Foto: Ektaco

Kas väraval ja väraval on vahe?

Võimalikke väravate variante on mitmeid ja küllap olete enamikuga neist igapäevaelus “kohtunud” – kas lennujaamas, spaas või näiteks loomaaias. Tutvustame nelja populaarsemat varianti, mille hulgast peaks iga ettevõte leidma sobiliku.

Kiirvärav on kiirelt liikuvate klaaspaneelidega läbipääsuseade. See sobib asutustesse, kus on vaja kiiresti suurt hulka inimesi läbi lasta. Kiirväravast on väga mugav läbi liikuda ja pulkasid pole vaja lükata. Ei saa jätta märkimata, et selline värav näeb modernne ja stiilne välja.

Turnikee on pulkadega seadeldis, mis avaneb, kui selle pulki lükata. Seetõttu on turnikee kasutaja jaoks kahtlemata kohmakam variant kui kiirvärav. Võlu peitub aga selles, et turnikee pulkade vahelt on keeruline mitmekesi korraga läbi hiilida. Seetõttu sobib turnikee hästi piletikontrolliks ja aegade arvestamiseks. Kõrgema hinnaklassi seadeldised on arenenud juba nii kaugele, et piisab vaid ees oleva piirdepulga kergest tõukamisest ja mootor liigutab ülejäänud läbimistsükli pulka edasi ise. Niisiis ei saa turnikee ja kohmakuse vahele kindlasti võrdusmärki panna.

Pöördvärav sobib kohtadesse, kus on oluline, et pääslast oleks võimalik läbi liikuda ka suurema gabariidiga asjadega või isikutel, näiteks vanematel koos väikeste laste või vankriga või töötajatel kaubaga. Pöördvärav on hea variant ka asutustes, kus on oluline tagada ligipääs ratastooliga liikujale. Esteetiliselt on pöördväravaid lihtne sobitada tänapäevaste disainidega piiretega.

Täiskõrguses turnikee pole ainult läbipääsuvärav, vaid toimib ka osana valvesüsteemist. Selline turnikee on kõrge piirdeseina moodi ning koosneb suurest arvust detailidest. Komplekt koostatakse vastavalt paigalduskoha eripärale ning sobilikud lahendused leitakse koostöös tellijaga igaks juhtumiks.

Täiskõrguses turnikee sobib hästi siis, kui eesmärk on täiendada valvesüsteemi. Foto: Shutterstock

Mille järgi läbipääsuväravat valida?

Nüüd kui oled erinevate variantidega tuttav, lähme olulisema juurde. Mida tuleks silmas pidada, otsides läbipääsuväravat, mis vastaks just sinu ettevõtte vajadustele? Seadme tüübi ja koguste valimise teeb lihtsamaks, kui tead vastuseid alljärgnevatele küsimustele.

  • Kas vaja on seadet, mida saab läbida vaid ühekaupa ja iga isiku läbipääsuõigust tuleb kontrollida, või sobib, kui läbipääsuvärav piirab vaid tavaisikute läbikäiku töötsoonidesse ning selekteerimine ei ole oluline?
  • Kui palju läbikäiku kasutatakse? Sellest sõltub, kui suur peaks olema seadme läbilaskevõime – enamasti on see 500 kuni 1800 inimest tunnis. Reaalne läbilaskevõime sõltub ka sellest, kui efektiivselt töötab läbipääsuõiguste valideerimine, kas seadmest liiguvad läbi oma töötajad või kliendid, kas läbipääsust läbi liikumine on hästi juhendatud jne. Kui valida vale läbilaskevõimega värav, tekib läbikäigu juurde järjekord – kas ooteala on selle jaoks olemas? Kui on, siis kui palju inimesi sinna mahub? Kõigele sellele tuleb mõelda.
  • Kas üks läbipääsuseade on mõeldud sisse-välja suunas läbiliikumiseks või koosneb läbipääsusüsteem kahest seadmest, kumbki eraldi suunale?
  • Kuidas toimub seadmest läbipääsemise juhendamine? Näiteks võib seadme külge kleepida juhendi või siis juhendada kliente eelnevalt.
  • Kas seadmest peab läbi mahtuma koos kauba, lapsekäru, kohvri või ratastooliga?
  • Milliste tuvastamise süsteemidega turnikeed integreerida soovitakse? Integreerida on võimalik näiteks distantskaardi, triipkoodi ja biomeetriliste andmetega.
  • Millised on reaalsed kohapealsed võimalused seadmete paigalduseks, isikute käiguteede korralduseks ja ooteala loomiseks? 

Kui praegu veel mõne vastuse võlgu jääd, pole põhjust käega lüüa, vaid nõu pidada oma ala eksperdiga. “Parim lahendus sünnib alati koostöös tellijaga,” sõnab Batanov. Mida täpsemini on tellija oma soovide ja paigalduskoha iseärasustega kursis, seda optimaalsem tuleb ka lõpptulemus. “Sageli on mõistlik paigaldustesse kaasata ka meie häid koostööpartnereid, kes tunnevad samuti paigaldatavat tehnikat ja paigalduse iseärasusi,” lisab Ektaco läbipääsusüsteemide ärisuuna juht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.