Müüdikontroll: kas vanaemal on õigus, et parim pank on padja all?

Koju “sukasäärde” raha koguda ei maksa - vargad võivad selle minema viia või näiteks võid oma kogutud rahast ilma jääda siis, kui puhkeb tulekahju.Foto: Shutterstock

On see tõsi, et välismaal röövib kaardiga maksmine rohkem raha ja kas sääste ikka tasub kodus padja all hoida? Vaatame üle müüdid, mis inimesi ikka veel e-pangandusest eemale peletavad.

  1. Müüt: sularahaga saab poes kiiremini maksta. Mõnikord võib tõesti tunduda, et sularahaga läheb arveldamine rutem. Siiski on see nii vaid nendel harvadel juhtudel, kui makseterminalil on ühendusega probleeme. Enamasti on kaardimakse kiireim tasumisviis, sest õige summa tuleb rahakotist välja otsida, kaupmehel raha üle lugeda ja kupüürid kontrollida, tagastusraha leida ning see summa rahakotti tagasi panna – kõik see võtab kordades kauem aega.
  2. Müüt: sularahaga maksmine on turvalisem kui pangakaardiga. Ei ole, sest rahakoti varguse puhul saad ühe kõnega kaardi sulgeda. Kaardile saab panna ka ostusumma- ja sularaha väljavõtu piirangu. Sularahast oled ilma täpselt sel hetkel, kui taskuvaras selle sinu käest pihta paneb. Pangakaardiga maksmine on turvalisem ka puhtuse mõttes. Paberraha ja mündid on käinud läbi sadade inimeste käest ja on väga räpased. Makseterminali nupud on kindlasti märksa puhtamad ja võimalik on kasutada ka viipemakseid, nii et tegelikult ei olegi enam vajadust terminali puudutada.
  3. Müüt: sääste on kõige mugavam ja turvalisem koguda sularahas. Tegelikult pole see nii. Koju “sukasäärde” raha kogudes võivad vargad selle minema viia. Oma kogutud rahast ilma jääda ka siis, kui puhkeb näiteks tulekahju, samuti on raamaturiiulisse peidetud sularahast vähe abi, juhul kui näiteks reisil olles peaks lisasumma järele vajadus tekkima.
  4. Müüt: kaardimakse broneeringu kustutamine tühistab tehingu ja kliendi kontolt raha maha ei võeta. Pangatöötajad puutuvad selle eksiarvamusega kokku siis, kui kliendil on probleeme mõne riigisisese või rahvusvahelise broneeringuga. Nii mõnigi kord arvatakse, et kui kaardimakse broneering tühistada, siis tühistatakse ka tehing ja kliendi raha jääb kontole alles. Paraku on tehingute tühistamine palju pikem ja põhjalikum protsess, mida ei saa teha ainult mõne klikiga.
  5. Müüt: kaardimaksed on välismaal kallimad kui sularaha kasutamine. Tegelikult on hoopis vastupidi. Kaardimakse eest ei küsi pank ka välismaal teenustasu. Kui aga välisriigi automaadist sularaha välja võtta, siis läheb kontolt maha ka kindel teenustasu ja välja võetud summast olenev lisatasu. Kui kaarditehing on eurost erinevas valuutas, siis lisandub tehingule konverteerimistasu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudiskiri toob Sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused. Telli siit!