EveryPay blogi

Võlavabalt uude aastasse: kui järgid neid nõuandeid, siis tuleb uus rahaaasta kindlasti parem!

Võlgadest vabaks saamine toob ka meelerahu.Foto: Shutterstock

Kehtib ütlus: ära mine uude aastasse võlgadega. Kuidas siis korraldada veel aasta lõpus oma rahaasjad nii, et uus aasta tuleks helgem ja võimalus võlgadest priiks saada terendaks eredamalt?

Internetis surfates leiab väga palju nippe ja õpetusi, kuidas endale võlavaba elu luua. Toome ära mõned levinumad nõuanded, millest võiks abi olla. 

Ära tekita võlga juurde!

Jõulude ja aastavahetuse paiku on lihtne tekitada endale võlga juurde, sest ahvatlusi on igal sammul. Selle asemel et kergekäeliselt mõni järelmaks või väikelaen võtta, mõtle parem sügavalt järele, kas ikka tasub kulutada ja endale veelgi suurem võlakoorem tekitada. 

Võlavabaduse poole liikumisel on oluline ka see, et üle tuleb vaadata oma tarbimiskäitumine ja kulutamisharjumused. 

Unusta kallid harjumused!

Kindlasti tasub üle vaadata oma igakuine eelarve ja kulutused. Esimese asjana võiks ära unustada kõik kallid harjumused. Mõtle sügavalt, kas ikka pead nii tihti veini või mõne uue riideeseme ostma. Ja pidevalt väljas söömise või restoranist toidu koju tellimise asemel võib rohkem panustada kodus kokkamisele. See aitab nii raha kokku hoida kui ka oma kokandusalaseid teadmisi täiendada. 

Pane kulutamata raha hoopis kõrvale ja kasuta seda võla tasumiseks. 

Unusta krediitkaardid!

Üks lihtne nipp on selline: korja rahakotist ära kõik krediitkaardid. Pane need kappi luku taha, anna usaldusväärse inimese kätte hoiule või lõika kasvõi pooleks. Nii kaob igasugune kiusatus neid kasutada. 

Palju sa tegelikult võlgu oled? 

Oled sa kunagi kokku arvutanud, kui palju sa tegelikult krediidi- ja laenuandjatele võlgu oled? See kokkuarvutamine võib tunduda hirmutava tegevusena, aga tegelikult on aasta lõpp hea aeg oma hirmudele vastu astuda ning seista võlgadega silmitsi, et saaksid need kontrolli alla.

Selleks koosta nimekiri kõigist oma võlgadest. Ära unusta sealjuures oma sõpru ja tuttavaid, kellelt ehk mõnikord raha oled laenanud. Kasulik on üles märkida igakuised maksed, võla tegelik suurus ja tähtajad.

Kasvata endale sisse harjumus, et täidad tabelit igal kuul ja muudad maksetest lähtuvalt ka võlajääke. 

Tee suuremaid tagasimakseid!

Hea nipp, kuidas võlast kiiremini vabaneda, on see, kui teed igakuiselt pisut suuremaid tagasimakseid. See aitab näiteks vähendada ka finantskulusid, mida iga võla tagasimaksmisel tasud. 

Enne minimaalse summa suurendamist aga veendu iga laenuandja puhul eraldi selles, et laenuga ei kaasne ettemaksutrahve. 

Samuti tasub võimalusel teha lisamakseid. Pane kogu tekkinud vaba raha võla tasumisse ning tee seda võimalikult tihti. Mõnel kuul võib juhtuda, et ei saa lisamakset teha, aga mõnel teisel kuul võib juhtuda, et saad maksta lisaks näiteks 50 või lausa 100 eurot. Kõige tähtsam on see, et need väikesed summad aitavad kiiremini võlast priiks saada. 

Tasu üks võlg korraga!

Harvardi teadlased avastasid 2016. aastal, et kõige tõhusam viis võlast vabanemiseks on keskenduda kõige väiksema võla tasumisele. Seda kutsutakse ka lumepallimeetodiks. Esmalt tuleb koostada nimekiri oma võlgadest, alustades väiksemast. Seejärel tuleb igal kuul maksta iga võla minimaalne tagasimaksesumma. 

Kõige väiksema võla maksmisele tuleks aga igakuiselt panna nii palju raha kui võimalik. Ja seda senikaua, kuni see laen on tasutud. Siis tuleb sama meetodit rakendada järgmise laenu puhul. Teadlaste sõnul on sellisel maksmismeetodil positiivne mõju ka psühholoogilisest vaatepunktist.

Jurist ja võlanõustaja aitavad

Kui aga võlakoorem on üle pea kasvanud, siis tasub igal juhul abi otsida. Ei tohi hätta sattumist häbeneda ega pead liiva alla peita. Abi saab otsida näiteks veebilehelt juristaitab.ee

Nende lihtsate nippide abil peaks võlakoorem vähenema ja kes teab, ehk saad juba ülejärgmist aastat võtta vastu täiesti võlavabalt. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.