Ära koba pimeduses: kuidas valida generaatorit, mis aitab elektrikatkestuse mugavamalt mööda saata?

Elektrikatkestus on ebamugav igal ajal. Seega tasub mõelda alternatiividele.Foto: Shutterstock

Peaminister Kaja Kallase septembrikuine pöördumine võimalike elektrikatkestuste kohta ajas rahva ärevile ja kuu müügihitiks said seejärel ilmselt generaatorid. 

Nii kõrgelt tasemelt antud hoiatus tuli ka enamikele kaupmeestest üllatusena. Üks Eestis tegutsev ehituskaupade müüja ütles ERR-ile, et peaministrit võib pidada heaks müügimeheks, sest nende poodidest osteti ühe päevaga üle saja generaatori. Selline kogus müüakse tavaliselt nelja kuuga. 

Huvi generaatorite vastu pole siiani raugenud, sest tegemist on lihtsama alternatiiviga päikesepaneelidele või tuulikule. Vaatame üle, millised generaatorid saadaval on ja mis kuhu sobib. 

Tavaliselt kasutatakse generaatoreid ehitustöödel, väliüritustel, remonditöödel ehitustehnika tarvis ja ajutiste elektrikatkestuste korral. Suureks abimeheks on need kindlasti talviste elektrikatkestuste ajal. Turul on saadaval nii palju erinevaid variante, et sobiva generaatori peaks endale leidma igaüks. Üheks võimaluseks on tutvuda generaatorite valikuga, mida pakub kodumaine ettevõtetele mõeldud kauplemisplatvorm merXu.  

Generaator toimib iseseisva toiteallikana, mis muudab mitteelektrilise energia ehk mootorist tuleva energia elektrienergiaks, ning üldjuhul kasutatakse seda siis, kui mingil põhjusel peamine elektriallikas ei tööta. Küll aga tasub teada, et igasse majapidamisse iga generaator ei sobi. Kuidas siis leida elektrigeneraator, mis sobiks näiteks keskmise elektrivajadusega hoonesse?

Tee kindlaks elektritarbimine 

Esmalt tuleks kindlaks teha, kui palju sinu ettevõttes või peres elektrit tarbitakse. Enamasti vajavad suuremad pinnad palju rohkem energiat kui väiksemad, kuna kasutatakse rohkem seadmeid. Seetõttu läheb vaja rohkem voolu ehk tarvis on suuremat ja võimsamat generaatorit. Nimelt on generaatoritel erinevad võimsused ja kütusepaagid, millest oleneb generaatori tööaeg.

Võimsuse indikaatorit on võimalik ise arvutada – kui palju seadmeid kokku on, kui palju võite neid majas kasutada. Lisada tuleb puhver ehk võimalikud kulud tulevikus. Veel tuleb silmas pidada, et ükski generaator ei suuda hetkega taluda kogu koormust, vaid umbes 50-70 protsenti sellest. Nii tuleks ülejäänud seadmed ühendada generaatoriga hiljem. Generaatori valimisel tuleb tähelepanu pöörata ka niisugustele parameetritele nagu pideva töö kestvus ja süsteemi käivitamise viis.

MerXu tootevalikust leiab ka kaasaskantava elektrigeneraatori, mida saab kasutada kõikjal, kus iganes on vaja elektrit tarbida. 

Diiselgeneraator

Diiselgeneraatorid on vastupidavad ja usaldusväärsed pika elueaga seadmed, mis ei vaja sagedast hooldust. Võrreldes bensiinigeneraatoriga on need oma ehituselt väiksemad, mistõttu on neid kergem hoiustada. Lisaks on diiselgeneraatorid kütusesäästlikumad ja turvalisemad – diislikütus ei ole nii tule- ja plahvatusohtlik kui bensiin. Bensiinigeneraator sobib pigem ehitustöödele ja lühiajaliselt kohta, kus vajatakse korraga suuremas koguses elektrivõimsust, et tööd saaks tehtud.

Jahutussüsteemiga generaator

Suurema võimsuse ja pideva kasutamise korral võib generaator kiiresti üle kuumeneda, mis võib põhjustada generaatori rikkeid, tekitada plahvatusohu või muid probleeme. Kui plaan on kasutada elektrigeneraatorit pidevalt peamise vooluallikana, tasuks kindlasti valida jahutussüsteemiga elektrigeneraator. Pea meeles, et üldjuhul suudavad generaatorid maksimumvõimsusel töötada 12 tunni kohta vaid 1 tund, mistõttu on oluline kinni pidada ka generaatori töövõimest.

Ühefaasilised generaatorid

Tavatarbijal soovitatakse pigem kasutada ühefaasilist elektrigeneraatorit, mis on üldiselt sobilik valguse jaoks. Kriisiolukorras saab pikendusjuhtme abil ühendada generaatori ka näiteks külmkapi ja televiisoriga. Nii ei pea kulutama suurt summat generaatorite peale, mis on mõeldud tegelikult tööstuse jaoks.

Invertergeneraator

Generaatoreid on erinevaid, lihtsamad neist tekitavad pöörlemisega vahelduvvoolu ning nende võimust väga reguleerida ei saa. Peenem kraam on nn invertergeneraatorid, mis tekitavad vahelduvvoolu elektrooniliselt.

Invertergeneraatori eelis on selles, et selle taha võib ühendada erinevaid energiatarbijaid, ka selliseid, mis võiksid üksteist mõjutada. Invertergeneraatoreid saab üksteisega ühendada, kui on vaja võimsust suurendada, ning neid saab asjakohase vahereleega liita ka koduse elektrisüsteemiga. Era- või ridamajas on seda lihtsam teha, sest generaatori saab õue jätta. Kortermajas või suuremas hoones peaks selle paigutama rõdule või terrassile.

MerXu on veebipõhine kauplemisplatvorm Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni ettevõtetele, kes tegutsevad B2B sektoris – nii väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele kui ka suurtele üksustele. MerXu loob turvalise ärikeskkonna, mis ühendab kontrollitud ostjaid ja müüjaid ning võimaldab neil teha otsetehinguid või pidada läbirääkimisi. MerXu tegutseb Tšehhis, Eestis, Poolas, Leedus, Ungaris, Rumeenias, Slovakkias ja Saksamaal.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudiskiri toob Sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused. Telli siit!