Häiriv protsent: nähtamatu oht äri- ja büroohoonete kauni fassaadi taga

Suitsuandur annab märku ja päästab elusid.Foto:Shutterstock

Kontorisse või poodi minnes loodame ikka, et seal on tuleohutusega kõik korras. Päästeameti andmetel on aga lausa 40 protsendil kontrollitud mitteeluruumidest tuleohutuse tagamisega probleeme. Vaatame, kuidas majaomanikud ja ettevõtjad seda viga parandada saavad. 

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna eksperdi Heidi Mõttuse sõnul peab suitsuandur olema kuni 750-ruutmeetrise pindalaga büroohoones või ettevõttes igas ruumis, välja arvatud sanitaarruumis. 

“Andur ühendatakse elektrisüsteemi ja varustatakse varutoitega või paigaldatakse autonoomne tulekahjusignalisatsiooniandur, mille aku eluiga on vähemalt viis aastat,” selgitas ta. Tähelepanu tuleb pöörata sellele, et ka häiresignaali teavitus peab olema tagatud kogu hoones. “Vingugaasiandur tuleb paigaldada juhul, kui hoones või hoone osas on tahkekütusel või gaasil töötav küttesüsteem, ja kindlasti järgides tootja juhiseid.”

Mõttus tuletas meelde, et iga ettevõte vastutab ohutuse eest ise ning täidab kõik tuleohutusnõuded. Juhendid eri liiki asutustele ja ettevõtetele on olemas ka päästeameti kodulehel

Erinevaid andureid leiab näiteks ettevõtetele mõeldud kodumaiselt kauplemisplatvormilt merXu. Näiteks pakutakse seal mitmeid erinevaid suitsuandureid, mille hinnad algavad 5 eurost. Kes soovib kallimat, see võib soetada ka 99 eurot maksva anduri. 

Lisaks on platvormil saada ka erinevate tootjate vingugaasiandureid, mille hinnad jäävad vahemikku 7,15 kuni 105,47 eurot. Võimalik on soetada komplekte, kus on olemas nii suitsu- kui ka vingugaasiandur.

Päästeamet kontrollib

Iga ettevõtte omanik peab kindlasti arvestama sellega, et päästeamet kontrollib vastavalt ohuprognoosile mitteeluhoonete tuleohutust, sh ka andurite olemasolu ja töökorras olekut. Suuremates büroohoonetes, mille pindala on üle 750 m², tuleb hiljemalt 1. jaanuariks 2023 läbi viia tuleohutusülevaatus, mille teostab erasektori spetsialist. “Ülevaatuse tegemise eesmärk on tagada büroohoones turvalisus, et elud oleks hoitud ja vara säiliks,” selgitas Mõttus.

Eestis oli 2021. aasta seisuga puudustega mitteeluhooneid kõikidest kontrollitud ehitistest kokku ligi 40 protsenti. “Tuleohutusnõuded on sätestatud erinevates õigusaktides ja standardites ning ehitise omanik vastutab nõuete täitmise eest. Nõuete täitmine kaitseb nii hoones viibivate inimeste elu, tervist kui ka vara.”

Lisaks eeldavad ju kontorites ja teistes mitteeluhoonetes olijad, et nende ohutuse eest on hoolt kantud – inimeste elude arvelt järeleandmisi teha ei tohi. “Omanik peab kursis olema, millised nõuded kehtivad tema hoonele, ning tagama selle, et kõik hoonele kohustuslikud tuleohutuspaigaldised oleks olemas ning kontrollitud-hooldatud. Kindlasti peab olema tagatud ka kiire evakuatsioon hoonest,” selgitas Mõttus.

Kes vastutab kodukontori ohutuse eest? 

“Peaks lähtuma ütlusest, et minu kodu on minu kindlus. Iga inimese kohustus on oma koju muretseda suitsuandur – see on igas kodus kohustuslik alates 2009. aasta 1. juulist.”

Kui varasemalt oli vingugaasiandur kohustuslik nendes eluruumides, kus on korstnaga ühendatud gaasiseade, siis alates selle aasta 1. jaanuarist on andur kohustuslik ka kõikides nendes kodudes, kus on tahkeküttel töötav ahi, pliit, kamin või katel. “Ka vingugaasianduri olemasolu eest vastutab iga inimene ise,” sõnas ta. 

Lisaks kodudele on vingugaasiandur uuest aastast kohustuslik ka mitteeluhoonetes, kus on tahkeküttega küttesüsteemid.

Muidugi ei ole ühelgi ettevõttel keelatud oma kodukontoris töötavatele inimestele teha kingitus ja merXu platvormilt suitsu- ja vingugaasiandur osta. 

Appi, tulekahju! Mida nüüd teha? 

Tasub läbi mõelda ka stsenaarium, kuidas käituda juhul, kui kodus või kontoris tekib tulekahju. Näiteks on kõik juhised, kuidas teatada õnnetusest, olemas päästeameti kodulehel

Abistava materjali leiab ka selle kohta, kuidas käituda tulekahju korral

Kui põleng on väiksem, siis kuidas kasutada tulekustutit ja tulekustutusvaipa.

Kõige olulisem mis tahes õnnetuse korral on see, et ennast ei tohi kunagi ohtu seada. 

Päästeameti kodulehel on olemas info ka selle kohta, kuidas ära tunda vingugaasimürgistust ja kuidas tegutseda ohu korral. Surfates nendel lehtedel leiab kindlasti veel kasulikku infot.

MerXu on veebipõhine kauplemisplatvorm Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni ettevõtetele, kes tegutsevad B2B sektoris – nii väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele kui ka suurtele üksustele. MerXu loob turvalise ärikeskkonna, mis ühendab kontrollitud ostjaid ja müüjaid ning võimaldab neil teha otsetehinguid või pidada läbirääkimisi. MerXu tegutseb Tšehhis, Eestis, Poolas, Leedus, Ungaris, Rumeenias, Slovakkias ja Saksamaal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudiskiri toob Sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused. Telli siit!