Kasulik ülevaade: milliseid mahlapresse meil saadaval on ja kuidas nende seast parim valida?

Värske õunamahl on igal sügisel heaks kosutuseks.Foto: Shutterstock

Suvehooajaga on valmis küpsenud imemaitsvad marjad, puuviljad ja köögiviljad, mis on vitamiinidest pungil. Selleks, et meie keha tervisliku kraami kergemini omastaks, võiks appi võtta mahlapressi, mis pigistab viljadest välja nii vitamiinid kui ka mineraalid. Aga milline press valida?

Milline mahlapress valida?

Kuigi mahlapresse on müügil väga erinevas hinnaklassis, tasub arvestada, et odavam ei too alati kaasa õnneliku lõpuga mahlategu. Saad lihtsalt halva üllatuse ja maitsvatest viljadest jääb alles vaid puder. Ehk siis – mahlapressi ostu tuleb suhtuda kui investeeringusse.

Mahlapresse on mitu varianti, mis erinevad üksteisest tööpõhimõtte poolest. Sõltuvalt sellest jagatakse mahlapressid kolmeks: tsentrifugaalne mahlapress, aeglane mahlapress ja tsitrusepress

Peamine erinevus kahe esimese vahel seisneb mahla pressimise kiiruses. Üks töötab väga kiiresti ja seda on lihtne puhastada, kuid pressitud mahl ei säili värskena kuigi kaua. Teine teeb oma tööd rahulikumalt ja pressib välja mahla, mis sisaldab rohkem toitaineid ja ensüüme ning mis säilib vähemalt paar päeva.

Valik sõltub teie elustiilist: kui olete valmis iga päev mahla tegema ja veidike rohkem investeerima, siis peaksite valima peenestava mahlapressi. Kui olete pigem selline, kes soovib mahla kätte saada võimalikult kiiresti ja suurt vaeva nägemata, siis sobib teile tsentrifugaalne mahlapress. Laia valiku erinevate hindadega kvaliteetseid mahlapresse leiab näiteks ettevõtetele mõeldud kodumaiselt kauplemisplatvormilt merXu

Aeglane mahlapress

Aeglane mahlapress on oma nime saanud sellest, et mahla pressimine sellega võtabki rohkem aega. Puu- või köögivilja tükid pressitakse väikesesse kambrisse, kus mehhaanilise jõuga eraldub mahl, ja teisse kambrisse viljaliha või köögiviljamass. 

Aeglane mahlapress saab puuviljadest maksimaalse kätte, jättes maitsvatesse jookidesse rohkelt looduslikke vitamiine ja toitaineid. Kaheastmeline pressimisprotsess tagab kõige toitainerikkama mahla, pressides puuvilju või köögivilju neid eelnevalt purustamata.

Aeglane töömeetod ei ole üldse halb, see toimub toatemperatuuril ja selle käigus säilivad paremini vitamiinid ja ensüümid. Aeglase mahlapressiga pressitud mahlad on tummisemad ja maitseküllased. Nende struktuur meenutab rohkem smuutit, mida tavaliselt valmistaksid kannmikseriga. 

Tsentrifugaalne mahlapress

Tsentrifugaalne mahlapress valmistab mahla hulga kiiremini kui aeglane mahlapress ja paljude kasutajate sõnul saab sellega puu- ja köögiviljadest rohkem mahla kätte. See masin toob isegi kõige kõvematest puu- ja köögiviljadest parima välja. 

Tsentrifugaalsetel masinatel on lai suu, mille kaudu puu- ja köögiviljad masinasse sööta, mis tähendab, et vilju ei pea eelnevalt tükeldama. Aja kokkuhoid selle masinaga on meeletu.

Siiski, kuna see töötab suuremal kiirusel, tõuseb masina sees temperatuur, mille tõttu väheneb mahlas vitamiinide ja mineraalide hulk. Sellisel meetodil pressitud mahl on selgem ja sellel on vähem struktuuri.

Tsitrusepress

Tsitrusepress on soodne ja lihtne abivahend mahla pressimiseks sidrunitest, apelsinidest, greipidest ja viinamarjadest. Sa ei pea puuvilju tükeldama ega kive eemaldama, lihtsalt aseta poolik puuvili pressile ja vajuta käega sellest värske mahl välja. Ideaalne neile, kes soovivad väikese vaevaga hommikul värsket apelsinimahla nautida.

Mahla käsipress

Kõige odavam variant on käsipress, mis on ideaalne ürtidest ning tsitrustest mahla valmistamiseks. merXu platvormil on näiteks käsipress saadaval lausa kaheksa euro eest. Käsipressid töötavad peamiselt ikka inimjõul, mistõttu ei kaasne nendega mingit müra. Masinad ei vaja elektrit ning neid on mugav ja lihtne pesta.

Lisaks on käsipressidel kaasas mitu otsikut, mille hulgast saate valida sobiva suuruse erinevate puuviljade jaoks. Kuna pressimine toimub inimjõul, ei pruugi kõik vitamiinid viljadest välja tulla, kuid enamik neist jõuab teie klaasi kindlasti.

MerXu on veebipõhine kauplemisplatvorm Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni ettevõtetele, kes tegutsevad B2B sektoris – nii väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele kui ka suurtele üksustele. MerXu loob turvalise ärikeskkonna, mis ühendab kontrollitud ostjaid ja müüjaid ning võimaldab neil teha otsetehinguid või pidada läbirääkimisi. MerXu tegutseb Tšehhis, Eestis, Poolas, Leedus, Ungaris, Rumeenias, Slovakkias ja Saksamaal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.