MerXu blogi

Kasulikke soovitusi: kuidas rajada unistuste väliköök, mis sobib nii koju kui ka tööle!

Väliköök on suvel mõnusaks vahelduseks.Foto: Shutterstock

Väljas grillimine ja söömine on suvel hea vaheldus tubasele kokkamisele. Aga kas selline tegevus on mõeldav ka töökohas? Kui tööl on olemas aianurgake, siis miks mitte ehitada sinna üks mõnus väliköök või grilliala, et ka töötajad saaksid aja maha võtta. 

Väliköök on lihtne luksus, mis võimaldab nautida üürikest Eestimaa suve. Väliköögi suurus ning funktsionaalsus sõltub sellest, mida seal teha tahetakse. Esmalt tuleb esitada küsimus, millist toitu soovitakse  valmistada. Kas ainult grill-liha? Suitsukala? Ahjupraadi? Kui palju inimesi peab kööki sööma mahtuma? Kas elav tuli on oluline? Sellised küsimused aitavad jõuda köögini, mis kutsub kollektiivi igal ilusal suvepäeval õue.

Mugavas ja funktsionaalses väliköögis on mitu erinevat toiduvalmistamise võimalust, veevärk ning katusealune avar söögituba. Lisaks grillile võib suvekööki ehitada puuküttega pliidi, suitsuahju ja kamina. Lihtsama suveköögi saab ise valmis ehitada, aga võib tellida ka eriprojekti ning lasta väliköögi rajada professionaalidel. Arvestada tuleb, et väliköök, mis on suurem kui 20 ruutmeetrit, on ehitis, milleks on vaja kohaliku omavalitsuse luba.

Kust aga saada kõik ehituseks vajalikud materjalid ja ka toiduvalmistamiseks ning mõnusaks istumisalaks vajaliku? Siin pole vaja kaugele vaadata, abi saad kodumaiselt ettevõtetele mõeldud kauplemisplatvorilt merXu, kus on olemas kõik alates nugadest-kahvlitest kuni ehitajateni välja.

Vali sobiv asukoht ja mõtle tuleohutusele

Õueköögile tuleb leida ka sobiv asukoht. Arvestada tuleb näiteks päikese liikumise, tuulekoridoride, naabrite, teiste ehitiste ja ehitusseadusega. Olulisel kohal on ka tuleohutus, kuna väliköögis on lahtised tulekolded. Tuleohutusele mõeldes on merXu tootevalikus olemas palju erinevaid tulekustuteid ja muud tuleohutuseks vajalikku. Kuigi turvalisusesse tasub alati investeerida, siis leiab merXu lehelt tulekustuteid, mille hinnad algavad seitsemest eurost. Kallimate kustutite hinnad küündivad üle tuhande euro

Ehitust alusta vundamendist

Väliköögi ehitusega algust tehes tuleb arvestada, et see on aeganõudvam töö kui tore nädalavahetuseprojekt. Ekspertide sõnul tuleb alustada tugeva ja sügava vundamendi valamisest – vundament peab olema sama korralik kui elumajal. Kõige mugavam on selleks kasutada valmis kiirbetooni, mille kuivamisaeg võimaldab kohe järgnevate töödega jätkamist. Vundamendi puhul peab arvestama, et külmumispiir on Eestis umbes 1,2–1,5 meetri sügavusel. Kes ei taha ise vundamendi valamist ette võtta, võib abi otsida ka merXu teenuste kategooriast, kus leiab mitmeid ehitusteenuseid pakkuvaid ettevõtteid. 

Küttekollet ei tohi rajada otse maapinnale

Kui vundament valatud, võib mõtlema hakata kütekollete ja ahjude peale. Meeles peab pidama, et ühtki küttekollet ei tohi rajada otse maapinnale, sest temperatuuride kõikumine maapinnal võib küttekeha kiiresti lõhkuda. Ise küttekollet ehitades tasub nõu pidada spetsialistiga, kes aitab välja valida ahjutellised või ahjukivid, mis peavad vastu erinevates ilmastikutingimustes. 

Millist tulekollet eelistada?

Tulekollete valik on suur ja siin on igaühe enda valik, kas eelistada lihtsamat teisaldatavat söegrilli, tellida see mõnest metallitooteid valmistavast ettevõttest või eelistada hoopis gaasigrilli. Gaasigrilli eeliseks on kindlasti see, et ära jääb aeganõudev sütega toimetamine ja meelepärast sööki saab valmistama hakata kiiresti.

Supermarketites müüdavate söegrillide osas tasub aga meelde jätta, et need võivad küll olla praktilised ja soodsad, kuid on tihti valmistatud õhukesest plekist, mistõttu peavad vastu vaid paar hooaega. Seega tasub vaadata ka merXu tootevalikut, sest seal on saadaval üle 3000 söegrilli. Näiteks on seal olemas ka betoonist korstnaga söegrill. Veel leiab tootevalikust suitsuahjuga söegrilli

Mugav asendus söe- või gaasigrillile 

Üks seade, mille võib suvekööki või ka lihtsalt niisama kööginurka soetada on  soetada, on kuumaõhufritüür. See on hea alternatiiv siis, kui isutab näiteks šašlõki järele, aga grilliga mässata ei viitsi. 

Kuumaõhufritüüri eelis on see, et toidu saab valmima panna ja ise võib samal ajal kolleegidega rahulikult laua taga istuda ja jutustada. 

Aiamööbel olgu ilmastikukindel

Õue tuleb valida kvaliteetne ning niiskuskindel mööbel, mida saab täiendada patjade, laudlinade ja kardinatega. merXu tootevalikus leiab igaüks endale sobiva aiamööbli. Lihtsamate komplektide hinnad jäävad 195 euro kanti. Samas on võimalik osta ka 3342 eurone alumiiniumist aiamööbli komplekt. 

Seega ei ole enam põhjust tuua ettekäänet, et suvise väliköögi ehitamine on üks hirmus peavalu, sest kõik tooted on saadaval ühes kohas. Kui suveköök valmis siis jääb üle ainult töötajatega seal üks tore grilliõhtu korrladada või miks-mitte ka iganädalasi koosolekuid seal pidada.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.