MyDello logistikablogi

Ainult raamatuteadmistest jääb väheks. Millised omadused peavad olema heal logistikul?

Logistiku töö nõuab läbirääkimisoskusi ja väga head koostöövõimet, et klientide kaubad võimalikult muretult ühest kohast teise toimetada.Foto: Shutterstock

“Logistik peab olema avatud ja loomingulise mõtlemisega, kus on vaja väga kiiret otsustusvõimet,” selgitab Balti logistika kliendihaldur Sander Elb, kelle sõnul on valdkonnas väga vähe asju, millele saab vastuseid leida raamatust näpuga järge ajades. Mingisugune reeglistik on kindlasti paigas, kuid väga palju sobivaid lahendusi tuleb ise välja töötada ning julgeda kastist välja mõelda.

Logistik ei saa kindlasti raiuda omaks tõekspidamisi, vaid peab läbirääkimiste ja koostöö käigus leidma kõige sobivama lahenduse ning vältima partneritega tarbetuid konflikte. Sageli on vaja samade partneritega ka tulevikus koostööd teha ning head omavahelised suhted kuluvad sellistel juhtudel kindlasti marjaks ära.

“Julgus helistada on kindlasti oluline, et leida pakilistele küsimustele kiireid lahendusi,” selgitab Elb. Kuigi täna on inimestevahelises suhtluses tänu erinevatele sotsiaalmeedia platvormidele kirjutamine väga levinud, siis kiireteks vastusteks on kõige parem lahendus siiski telefoni teel suhtlemine. Telefoni teel aitab kaasa vahetumale suhtlusele. Telefoniga probleemide lahendamine võib juba eos hoida ära ka mõne järgneva probleemi tekkimise, mis ehk meilivestlusest välja ei pruugi tulla.

“Julgus helistada on kindlasti oluline, et leida pakilistele küsimustele kiireid lahendusi,” räägib Sander Elb omadustest, mida logistiku töö juures kindlasti vaja läheb.Foto: MyDello

Kooliteadmised annavad põhja, kuid töö pakub iga päev midagi uut

Erialaste nõuete tundmine ja teadmiste omamine on oluline, mistõttu tasub koolipingis kindlasti tähele panna.

Kooli õpitud ja saadud teadmised on väga heaks alustalaks, et valdkonda tööle asuda. “Samas pakub töötamine logistikasektoris iga päev mida uut ja sellist, mida koolis ei olegi vast võimalik õppida,” toonitab Elb, kelle sõnul õpib ta tänagi pea iga päev midagi uut. Logistikas on lihtsalt erinevaid nüansse nii palju, et seda kõike ei jõuagi koolipingis õppida. 

“Fakt on see, et logistika ei ole perfektne,” sõnab Sander Elb, kelle sõnul pingutavad logistikud oma töös iga päev, et kogu kaubavedu oleks võimalikult sujuv, kuid tõrgetega tuleb arvestada. “See on eriti aktuaalne täna, kus pakkumine ei suuda nõudlust ära teenindada. Korjed viibivad, saadetised viibivad ning tööjõupuudusest tingitud probleemid süvendavad olukorda veelgi,” nendib ta. 

Keeleoskus annab eelise

Kuna logistika sektor kasvab pidevalt, siis nõudlust heade peade üle kasvab samuti eksponentsiaalselt. “Mida tugevam on sinu erialane taust, seda suuremad on võimalused ja seda enam ettevõtteid sind tahavad,” selgitab Elb.

Lisaks mängib niivõrd rahvusvahelises valdkonnas olulist rolli ka töötaja keeleoskus – mida rohkem keeli, seda kergem ja lihtsam on võimalik suhelda. “Suure tõenäosusega kasutab logistik oma töös igapäevaselt mõnd võõrkeelt tunduvalt rohkem kui eesti keelt,” rõhutab Elb keeleoskuse olulisust

Mõelda tuleb 3-5 sammu ette

Logistikas on kindlasti oluline see, et ei piisa vaid ühe sammu kaupa tegutsemisest, vaid üldjuhul tähendab see, et logistikul on juba 3-5 sammu ette mõeldud, mis on osa suure pildi ja tarneahela nägemisest, et töötaja teab juba, millised võimalikud probleemid võivad ees oodata. “Kui sammud juba enne välja mõelda, siis jäävad need tõrked ka päriselt tekkimata,” räägib Elb, miks on oluline mitu sammu ette mõelda.

“Väga oluline oskus on õigel ajal lõdvestuda ning stressi maandada,” rõhutab Elb, kelle sõnul võib logistiku töös esineda väga pingelisi olukordi, siis on oluline aeg-ajalt ennast välja lülitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.