MyDello logistikablogi

Ajaplaneerimise meistriklass: kogenud logistikul on iga minut efektiivselt planeeritud

Logistika olemuse tõttu suhtlevad logistikud igapäevaselt paljude inimestega, luues kontakte ja saades uusi kogemusi, mistõttu on logistika loodud tõeliselt mitmekülgsele inimesele.Foto: Shutterstock

“Kogenud logistik ei lahku kodust tühjade kätega ning ei käi mitu korda päeva poes – inimestel on oma aeg efektiivselt planeeritud,” räägib Balti Logistika kliendihaldur Sander Elb, kuidas võiks ära tunda kogenud logistiku.

Selline mõtteviis, kus logistika on ainult kauba liigutamine punktist A punkti B, on iganemas ning inimesed näevad üha enam sektoris tekkivaid võimalusi. Olgu selleks tarkade süsteemide arendus, roheliste transpordiviiside leiutamine ja arendamine jne. Logistikasektor hõlmab endas väga palju erinevaid spetsiifilisi erialasid ning töövõimalusi.

“Sektoris leiavad tööd praktikud, analüütikud, organiseerijad, suhtlejad – tööpõld on väga lai ning võimalused ei ole kuidagi kitsalt piiritletud,” märgib Sander Elb. Logistika olemuse tõttu suhtlevad logistikud igapäevaselt paljude inimestega, luues kontakte ja saades uusi kogemusi, mistõttu on see valdkond loodud tõeliselt mitmekülgsele inimesele.

Logistikas tööl lõppu ei paista

Logistikasse on võimalik siseneda väga madalalt. “Alustasin ise samuti laotöötajana oma esimese aasta praktikal ning tänaseks olen kasvanud juba laialdaste teadmiste ja kogemustega spetsialistiks,” märgib Elb, kes on tänaseks valdkonnaga seotud olnud seitse aastat. 

“Leian, et esimeselt astmelt alustamine annab hea kogemuse ja tuleviku mõttes hea ülevaate, kuidas tegelikult terve tarneahel toimib,” räägib Elb.

Logistika annab inimesele võimaluse töötada pea kõikjal – tootmine, transport, tööstus. Isegi IT sektoris on vaja mõelda mitu sammu korrata, mistõttu on Elb veendunud, et logistikaalane taust annab väga hea põhja, et ükskõik millisel töökohal edukalt hakkama saada.

“Leian, et esimeselt astmelt alustamine annab hea kogemuse ja tuleviku mõttes hea ülevaate, kuidas tegelikult terve tarneahel toimib,” räägib Sander Elb.Foto: MyDello

Häid logistikuid on pidevalt puudu

Paratamatu fakt on see, et logistikasektoris on häid logistikuid pidevalt puudu. Logistika on üks enimnõutuid valdkondi, kuhu inimesi õppima ning hiljem tööle oodatakse. Sektorisse ei tule piisavalt kiiresti oma ala spetsialiste sellises mahus juurde nagu logistika seda tegelikult vajab. Seda tõsiasja hoogustab fakt, et logistika on pidevalt kasvav sektor.

Inimeste tarbimine suureneb pidevalt. “Kui majandus kasvab 2%, siis kaubaveod suurenevad kohe 4%,” toob Elb välja kaubavedude eksponentsiaalse kasvu, millega sektor ei jõua piisavalt kiiresti kohaneda.

Kindlasti mängib rolli ka asjaolu, et logistika ei ole erialana eriti esile tõstetud. “Inimesed suunduvad kõrgemalt tasustatavate tööde peale ning valdkondadesse, mis on hetkel populaarsed,” nendib Elb.

Tema sõnul on näha, et selgelt on toimumas IT- ja tehnoloogia valdkonna töökohtade populariseerimine, mille tõttu on logistika jäänud nende erialade varju.

Teise põhjusena saab Elbi arvates välja tuua selle, et inimesed on muutunud ise ettevõtlikemaks. “Üheski varasemas ajahetkes pole olnud paremat võimalust kui praegu, et hakata ise ettevõtjaks,”

Tänu digitaalsetele lahendustele on logistikas võimalik tööd teha pea igast maailma nurgast, mis on kindlasti üks viise, kuidas valdkonda noorte seas populariseerida.

“Praegu on kõige olulisem muuta logistika kuvandit, kui millestki igavast ja aegunust ning tuua esile selle sektori võimalusi ja atraktiivsust,” räägib Elb võimalustest, kuidas leida sektorisse värsket tööjõudu.

Sander Elbi jaoks on logistikasektori kõige paeluvam osa see, et iga päev juhtub midagi uut. Inimene peab olema sisemiselt väga motiveeritud ja tal peab olema soov olla osa suurest globaalsest tarneahelast. “Logistikust võib väga palju sõltuda,” lisab ta.

“Töö logistikuna ongi üks suur väljakutse”

“Rutiini on väga vähe, sest iga päev on erinev,” räägib Elb logistiku elukutse väljakutsetest. Elbi sõnul on töö logistikuna hästi huvitav ja vastutusrikas, sest logistikust sõltub tarneahelas väga palju samme. Lisaks saab olla protsessis sees ja näha kuidas päriselt igast maailmanurgast kaupa liigutatakse ja olles ise üks oluline osa sellest ülemaailmsest tarneahelast. 

Peamiseks väljakutseks ongi kindlasti see, et tellitud kaup jõuaks ilma tõrgeteta kliendini, et vältida klienditöös mingisuguseid tootmisseisakuid selle tõttu, et kaup ei jõua õigeaegselt kohale.

“Võib öelda, et logistikas töötamine on elustiil,” märgib Elb, kuna tuleb ette olukordi, kus tuleb oluliste asjadega tegeleda ka töövälisel ajal. “On tulnud ette, kus oluline meditsiinisaadetis on jõudnud kohale, kell 1 öösel, siis tuleb sellega ka kell 1 öösel tegeleda,” rõhutab Elb.

Töö logistikuna pakub võimalusi suhelda inimestega üle kogu maailma, nii õpib tundma nende eripärasid, suhtlusmaneere, tavasid ja kombeid. 

“Päeva lõpuks on inimene sotsiaalne olend ning suhtlemine, arutelud ja probleemide lahendamine annab inimestele väga tugeva positiivse emotsiooni,” selgitab Sander Elb.

Kui küsida, mis on logistika kõige suuremaks väljakutseks, siis on need Elbi sõnul kõiksugused tarneahelaga tekkivad probleemid. “Täna ning eriti viimase pooleteist aasta jooksul on probleemid varmad pea, et iga tunni jooksul tekkima,” räägib Elb.

Logistiku jaoks on kõige olulisem ülesanne probleemide üles kerkimise korral jääda professionaalseks ning mitte lasta esmastel emotsioonidel endast võitu saada.

Naljatlevalt võib Elbi sõnul öelda, et kõige suuremaks väljakutseks ongi logistikuks olemine!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.