Nicorex Baltic ja Veipland blogi

E-sigarettide jagamine ahelsuitsetajatele aitas neil suitsetamisest loobuda

Ühendkuningriigis viisid teadlased koos riikliku rahvatervise osakonnaga läbi pilootprojekt, mille käigus jagati e-sigareti stardikomplektid ja voucherid neile, kes on korduvalt püüdnud suitsetamisest loobuda.Pilt on illustratiivne. Foto: Adobe Stock

Ühendkuningriigis, Norfolki kohalikus omavalitsuses viidi koostöös teadlaste ja riikliku rahvatervise osakonnaga läbi pilootprojekt, mille käigus jagati e-sigareti stardikomplektid ja voucherid neile, kes on korduvalt püüdnud suitsetamisest loobuda.

Tänavu augustis avaldatud pilootprojekti tulemused näitasid, et 42% süsteemile üle viidud ahelsuitsetajatest lõpetas sigarettide suitsetamise ühe kuu jooksul, selgus Ühendkuningriigi ülikooli University of East Anglia uurimustööst. 

Projekti uuringut rahastas Norfolki kohalik omavalitsus, et leida võimalusi tubakakahjude vähendamiseks. Uuringu tulemuste alusel laiendatakse e-sigareti voucherite jagamise süsteemi üle piirkonna.  

Efektiivne viis suitsetamisest loobumiseks

“Uuring tõestas, et e-sigarettide kasutamine on efektiivne viis suitsetamisest loobumiseks, võrrelduna teiste alternatiivsete lahendustega nagu nikotiini sisaldavad plaastrid või nätsud,” ütles uuringugrupi juht Caitlin Notley, UEA Norwich Medical School sõltuvusuuringute ekspert portaalile TobaccoReporter. 

Tõdeti, et projekti peamine tähtsus peitub selles, et suitsetamisest suutsid pilootprojektiga loobuda ka need, kes on varem proovinud, kuid ei ole õnnestunud. Uuring aitas mõista, et traditsioonilised suitsetamisest loobumise vormid ei tööta kõigi jaoks. 

Kaks aastat tagasi jõudis sarnasele tulemusele Oxfordi ülikooli tubakasõltuvust uurivate teadlaste grupp, The Cochrane Tobacco Addiction Group, avaldades 2020. aastal müüte murdva uuringu,  mis kinnitab, et e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui nikotiiniplaastrid või -nätsud. 

Ehkki e-sigaretid on kasutusel olnud pea kümme aastat ja pikaajalise kasutamise kohta on tarvis täiendavaid uuringuid, kinnitasid teadlased uuringu lõppraportis, et võrreldes tavaliste sigarettide suitsetamisega on e-sigareti kasutamine kordades vähem kahjulik. 

“Nüüd on olemas piisavad tõendid selle kohta, et nikotiiniga e-sigaretid suurendavad suitsetamisest loobumise tõenäosust võrreldes nikotiininätsude või –plaastritega,” ütles analüüsi tegemist kaasjuhtinud dr Jamie HartmannBoyce Reutersile. 

Suitsetamine on globaalne terviseprobleem

Uuringut läbi viinud teadlaste grupi liige, professor Caitin Notley tõdes uuringut tutvustades Medical Expressile, et  suitsetamine on globaalne terviseprobleem. Paljud inimesed, kes suitsetavad, tahavad lõpetada, aga ei suuda. 

“Erinevalt nätsust ja plaastrist matkib e-sigaret suitsetamist. See aitab luua suitsetamisega kaasnevat tunnet ilma, et kasutaja ise ja teised inimesed tema ümber puutuksid kokku tavasigareti kahjuliku suitsuga, samas pakub võimalust tarbida nikotiini neile, kes seda vajavad,” täpsustas professor Notley. 

Professor Notley tõdes Medical Expressi intervjuus, et nüüd on usaldusväärsete kliiniliste katsete alusel saadud tõendid, mis näitavad, et nikotiini sisaldavad e-sigaretid on suitsetamise maha jätmisel rohkem abiks.

“Kuigi meil pole veel tõendeid e-sigareti terviseohtudest pikas perspektiivis, näitavad olemasolevad tõendid seda, et e-sigaret on palju turvalisem, kui tubaka suitsetamine. Lühiajalised kõrvalnähud nagu kurguvalu või iiveldus, on samasugused nähtused, mis võivad ilmneda siis, kui kasutada teisi nikotiinivahetusteraapia võtteid nagu plaaster või nikotiininätsud.”

Uuringutiim ei leidnud uuringute käigus selgeid tõendeid sellest, et e-sigaretid oleks kahjulikud tervisele. Kuid tõendid antud kahjuteguritest on ebamäärased, sest uuringute arv on veel väike ning uuringutes tõsiste tervise probleemide ilmnemine oli haruldane nii e-sigareti kasutajate, kui ka mittekasutajate seas.

Tõendid neljast uuringust, kus osales 2312 inimest, näitasid, et rohkem inimesi jättis suitsetamise maha pärast e-sigarettide kasutamist.,vähem need, kes said suitsetamisvastast käitumisabi või ei saanud üldse suitsetamisvastast abi. Kui neli inimest sajast lõpetaks suitsetamise ilma lisaabita, siis täiendavalt kuus inimest sajast võivad lõpetada suitsetamise kasutades e-sigarette.

Uuringurühm tõdes Medical Expressile, et praegu on tegemisel kakskümmend uut uuringut ja nad ootavad huviga uut informatsiooni, mida hakatakse avaldama iga kuu alates detsembrist. Analüüsi jätkamine on tähtis, et tagada ajakohane informatsioon e-sigarettide kahjulikkuse ja kasu kohta nii neile, kes suitsetavad kui ka tervisehoiuasutustele  ja seaduseloojatele.

Osa läbimõeldud rahvatervise poliitikast

Eesti juhtiva E-sigareti ettevõtte Nicorex Baltic ning Veipland jaeketi tegevjuht Diane Sirelpuu tõdes, et tubakavabad alternatiivid võivad olla rahvatervise poliitika läbimõeldud osa nagu see on Ühendkuningriigis. 

Suurbritannia Statistikaameti analüüsi andmetel on näha, et ainuüksi 2019. aastal on täiskasvanud suitsetajate hulk 0,6% langenud ehk aastaga loobus suitsetamisest ligi 300 000 inimest, mida on rohkem kui Eestis suitsetajaid kokku.

Suitsetajate arvu vähenemises nähakse Ühendkuningriigis rolli just oskuslikul e-sigarettide kasutamisel, mis on seal enimkasutatav suitsetamisest loobumise vahend. See on üks alternatiiv, mida pakutakse suitsetamisest loobumise nõustamiskabinettides ja müüakse apteekides. Igal aastal alustab hulk tubakasuitsetajaid e-sigareti abil suitsetamisest loobumist ning umbes samal määral inimesi loobub ka e-sigareti ja nikotiini sisaldavate toodete kasutamisest üldse, näitab riiklik statistika. 

“E-sigareti konsool loodi kunagi selleks, et aidata suitsetajatel kahjulikust tubakast loobuda ja see ei ole oma sisult muutunud,” märkis Sirelpuu ja lisas, et e-sigarettide tarvitajate puhul käib jutt endistest või praegustest tubakasuitsetajatest ning nikotiinitoodete võrdlus peaks olemagi loodud võrreldes tubakasuitsetamise kahjudega.

“Kui inimene ei ole praegu tubakasuitsetaja, siis ei soovita me tal ka nikotiinitoodetega alustada. Alaealistel pole e-sigareti kauplustesse üldse asja ning noorte tarvitamise taga on paraku täna must turg,” tõdes Sirelpuu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.