Eesti E-sigareti Kaupmeeste Liit tegi rahanduskomisjonile ettepaneku leida avatud aktsiisiseaduses võimalus hoida ära hüppeline hinnatõus tubakata nikotiinitoodete sektoris. Juba uuest aastast jõustub kehtiva seaduse järgi e-sigaretivedelikele piirkonna kõrgeim aktsiisimäär ning see on seadusepügal, mis tänases majandusolukorras vajaks kaupmeeste hinnangul hädasti muutmist.
Kõrge aktsiis hakkab kehtima juba loetud kuude pärast
“Vähem kui kolme kuu pärast lõpeb ajutine aktsiisivabastus ning e-sigaretivedelike aktsiis tõuseb Eestis taas nullist piirkonna üheks kõrgeimaks,” selgitas Nicorex Baltic tegevjuht, Eesti E-sigareti Kaupmeeste Liidu liige Diane Sirelpuu. Tema sõnul on praeguses majanduskeskkonnas, hüperinflatsiooni tingimustes igasugune järsk hinnatõus ilmselgelt keeruline nii tarbijatele kui ka ettevõtetele ning ei too oodatud panust riigikassasse.
Aktsiisivabastus kehtestati kaks aastat tagasi eesmärgiga ohjeldada musta turgu, piirikaubandust ning hoida juba suitsetavatele inimestele võimalused tubakavabaks üleminekuks kättesaadavad. Olukord tekkis, sest aktsiis kehtestati nullist kohe piirkonna kõrgeimaks. Uuest aastast oleme silmitsi täpselt sama situatsiooniga.
“Aktsiisi taastamine vanale tasemele on puhas on/off-tüüpi poliitika, mis lõhub ettevõtluskeskkonda ja ärritab tarbijaid,” tõdes Sirelpuu. “See tähendab, et 2023. aastal tõuseb jaehind 25–100 protsenti kõikidel tubakavedelikel, mis on äärmiselt ebaproportsionaalne inimeste suhtes, kes on suitsetamisest loobunud ning kasutavad väiksemate tervisekahjudega tubakavaba alternatiivi.”
Must turg on risk rahva tervisele
Aktsiisi hüppeline kasv loob kaupmeeste sõnul aastatetaguse olukorra, kui aktsiis nullist kõrgele tasemele viidi ning selle tõttu üle poole Eesti e-sigaretiturust mustale turule liikus. Oma osa lisas järgnenud maitsestatud e-sigaretivedelike keeld, kuigi teistes riikides ja rahvusvahelistes e-poodides on need jätkuvalt lubatud.
“Meie koduturul hakkasid väga hoogsalt levima kontrollimata sisuga tooted, sealhulgas suurenes märgatavalt kättesaadavus alaealistele, sest mustal turul dokumente ei kontrollita. Need on probleemid, mille mõju näeme tänini nii argielus kui ka läbi meediapildi,” nentis Sirelpuu. Ta lisas, et ajutisest aktsiisivabastusest madalama hinnahüppega väljatulek aitaks Eesti sektori kaupmeestel suuremas mahus tarbijaid säilitada kontrollitud ja ohututel toodetel.
Alates 2023. aasta 1. jaanuarist on kehtiva seaduse kohaselt tubakavedelike aktsiisimäär taas 0,2 eurot vedeliku ühe milliliitri kohta, mis oleks järsk muutus ettevõtetele, sektoriga seotud tööhõivele ja tarbijatele ning tooks kaasa riskid nii turu konkurentsivõimele kui ka rahva tervisele.
“Ärme unusta, et aktsiisi hüppeline tõus eeldab suurenevat riigi ressurssi järelevalvele, et musta turgu ohjeldada,” lisas Sirelpuu.
Sätestada tuleks pikaajaline aktsiisitõusu kava
Sektori ettevõtete esindusorganisatsiooni ettepanek on järsu aktsiisimuudatuse asemel, eriti tänast majandusolukorda arvestades, seaduses sätestada pikaajaline mõistlik aktsiisitõusu kava ning aktsiisivabastuselt väljatulekul kehtestada 0,08 eurot/ml aktsiis kõikidele tubakavedelikele aastast 2023.
Sirelpuu sõnul näitab eelnev aktsiisilaekumise statistika selgelt, et pärast järsku tõusu jäi laekumine alla oodatu ning vajas taastumiseks ligemale kaks aastat. “Sel korral oleks mõistlik mitte sama viga korrata ning valida kohe on/off-poliitika asemel mõistlik ja pikaajaliselt kõikidele osapooltele teada aktsiisikava,” lisas ta.
Sirelpuu sõnul on Eesti vigadest edukalt õppinud Läti. 2021. aastal kehtima hakanud tubakavedelike aktsiisimäärade kehtestamisel hoiduti teadlikult järskudest tõusudest ning aktsiisiredelit tõstetakse pika aja jooksul mõõdukalt.