Nicorex Baltic ja Veipland blogi

King’s College’i teadlane: “Kui valite suitsetamise või e-sigareti vahel, siis pigem valige veipimine. Kui valite e-sigareti või värske õhu vahel, siis värske õhk.”

Teadlased tõdevad veipimise eeliseid tavasigarettide ees, kuid tuuakse välja, et avalikkuse teadlikkus ei ole teadusuuringutega kaasa tulnud.Foto on illustratiivne / AdobeStock

King’s College London jagas käesoleva aasta septembris valminud uuringu tulemusi, mille kohaselt on e-sigaretid tervisele märgatavalt vähem kahjulikud kui tavalised sigaretid. Raport tõi välja, et e-sigarettide kasutamine vähendab suitsetaja kokkupuudet pahaloomuliste ainetega, mis soodustavad haiguste teket. 

“E-sigaretid on oluliselt vähem kahjulikumad kui suitsetamine ehk meie sõnum on selge: kui valite suitsetamise või veipimise vahel, siis pigem valige veipimine. Kui valite e-sigareti või värske õhu vahel, siis on kindel valik värske õhk. Suitsetamisest loobumine on üks parimaid asju, mida saate oma tervise heaks teha,” lausus üks uuringu autoritest dr Jeanelle DeGruchy. 

Teadlase sõnul satub iga minut keegi Inglismaal suitsetamise tõttu haiglasse. Iga kaheksa minuti järel sureb inimene suitsetamisest tingitud haigustesse. Uuringus toodi välja, et kuigi veipimine ei ole riskivaba (eriti inimestele, kes pole kunagi suitsetanud), tähendab see lühikeses ning keskpikas perspektiivis väiksemat osa suitsetamisest tulenevatest terviseriskidest.

“Vähki põhjustavate ja teiste toksiliste ainetega kokkupuutumise tase on veipijatel suitsetavate inimestega võrreldes oluliselt väiksem. Inimeste abistamist üleminekul suitsetamiselt veipimisele tuleks seega pidada prioriteediks, kui valitsus soovib saavutada eesmärki “Suitsuvaba Inglismaa 2030″,” märkis tubakakahjude vähendamise vanemlektor ja samuti üks uuringu raporti autoritest dr Debbie Robson. 

Uuringut tutvustav artikkel tõi välja värske statistika (Action on Smoking and Health Smokefree GB Adult survey), mis näitas, et täisealiste suitsetajate seas on e-sigarettide tarvitamine sagenenud. Kuigi veipimine näitab sagenemist ka noorte seas, siis jätkuvalt on see väga väike nende noorte seas, kes ei ole varem suitsetanud. 

Teadlased tõdevad veipimise eeliseid tavasigarettide ees, kuid tuuakse välja, et avalikkuse teadlikkus ei ole teadusuuringutega kaasa tulnud. 2021. aastal mõistsid ainult 34% suitsetavatest täiskasvanutest, et veipimine on vähem kahjulik kui suitsetamine ning vaid 11% täiskasvanud suitsetajatest teadis, et nikotiin ei ole peamine suitsetamisega seonduv risk.

“Suitsetamine võib tappa ühe kahest regulaarselt suitsetavast inimesest, kuid umbes kaks kolmandikku täiskasvanud suitsetajatest, kelle jaoks võiks veipimisele üleminek kasu tuua, ei tea, et e-sigaretid on vähem kahjulikud,” lausus professor Ann McNeill, üks raporti autor.

“Tõendid näitavad, et tõenäoliselt pole veipimine riskivaba. Seetõttu ei soovita me alustada veipimisega ega suitsetamisega neil, kes pole varem suitsetanud.”

Uuringut tutvustava täispika artikli King’s College London uudistelehel leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.