Nicorex Baltic ja Veipland blogi

Rootsi parlament tegi otsuse mitte keelustada maitsestatud e-sigareti vedelike müük, sest keeld ei pruugi anda positiivset mõju

Foto on illustratiivne.Foto: AdobeStock

Selle aasta 21. juunil tegi Rootsi parlament otsuse mitte keelustada maitsestatud e-sigareti vedelikke, mis oli veebruaris sotsiaalministeeriumi poolt esitatud seaduseelnõu üheks punktiks. Eestis keelustati maitsestatud valmisvedelike müük kolm aastat tagasi ning praegu on probleemiks mustal turul liikuvad kaubad. 

Vaja on rohkem uuringuid

Parlamendile esitatud eelnõu eesmärgiks oli muuta rangemaks tubakavabade nikotiinitoodete müük ning see sisaldas ettepanekuid nii müügi, turunduse ja hoiatussiltide rangemaks muutmise kohta kui ka keeldu maitsetele. 

Parlament avaldas, et on nõus müügi, turunduse ja hoiatussiltide rangema reguleerimisega seaduses, kuid välja otsustati jätta punkt, mis oleks keelustanud maitsed. 

Rootsi parlament põhjendas, et maitsete müügikeelu tõhususe osas oleks vaja eelnevalt läbi viia rohkem uuringuid ja koguda infot, mille alusel toimivaid otsuseid teha. 

Samas pöördus Rootsi parlament valitsuse poole üleskutsega muuta hoopis alla 18-aastastele tubaka- ja nikotiinitoodete müümine ja vahendamine kriminaalkuriteoks. 

Probleemiks on must turg

Eestis on maitsestatud e-sigareti valmisvedelikud keelustatud alates 2019. aastast ning Eesti E-sigareti Kaupmeeste Liidu hinnangul on nüüdseks kujunenud probleemiks must turg.

Liit tõdeb, et vaadates maitsestatud e-sigarettide kohta viimasel ajal tehtud telesaateid ja meediakajastusi, siis on näha võõrkeelseid hoiatussilte ja tundmatuid tootebrände, mis näitab, et tegu on musta turu kaubaga. Täpsemalt,  käest kätte ja sotsiaalmeedias liikuvate kaupadega ning teiste riikide e-poodidest tellitud toodetega, lisame, et Eestis on e-sigareti kaupluste e-müük keelatud. 

Kontrollimata, musta turu tooted liiguvad alaealisteni ning võivad tekitada terviseriske. Seetõttu on liit seisukohal, et legaalsete kaupade keelustamine eeldab alati tõhusamat järelevalvet ning illegaalsete e-sigarettide ja valmis maitsevedelike levik vajaks täna suuremat riigi poolset tähelepanu. 

Eesti E-sigareti Kaupmeeste Liidu hinnangul on suitsetajate tervisekahjude vähendamiseks ja suitsetamisest loobumise motiveerimisel äärmiselt oluline, et täiskasvanud suitsetajatel oleks ligipääs alternatiivsetele toodetele.

E-sigarettide rolli suitsetamisest loobumisel kinnitavad mitmed uuringud. Seetõttu on mitmetes riikides läbi viidud uuringud, mis kinnitavad, et e-sigareti kasutamine aitab suitsetamisest loobuda ning seeläbi vähendada terviseriske.

Kanada teadlaste publitseeritud uuring näitas, et maitsete keelamise tulemusel naaseb hulk e-sigareti kasutajaid tagasi tubakasuitsetamise juurde ning suitsetamise mahajätmise teekond katkeb. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.