Ehtedisainer Kriss Eglite: “välimust on lihtne kopeerida, aga lugu ei varasta keegi”

Ehtekunstibrändi New Vintage by Kriss looja Kriss Eglite.Foto: Erakogu

Kodumaise ehtekunstibrändi New Vintage by Kriss looja ning alustala Kriss Eglite istus NJORDiga maha ning võttis pulkadeks lahti enda tee ettevõtjana ning juuramaailma rolli tema mitmekülgsetes tegemistes.

Sa oled üpriski tuntud disainer. Seda on kindlasti juhtunud, kuid mis võtmes sa täpsemalt intellektuaalomandi teemadega kokku puutunud oled?

On olnud väga erinevaid ja tagantjärele naljakaid seikasid – ikka kohe täiesti seinast seina. Probleeme on esinenud isegi koostöödes riigiettevõtetega, mis pole väikeettevõtjale kõige sõbralikumad olnud, kuid eks mu peamised kokkupuuted on olnud ikkagi kopeerimise vallas.

Sellega seoses enda kaitsmine on kahjuks keeruline, sa saad kaitsta end ainult siis, kui sul on registreeritud enda tehnoloogiline lahendus – ehted sealjuures käivad reeglina suhteliselt sarnaselt kokku ja lahti… Ma olen osad enda lahendused patenteerinud ning see on mind ka mingi piirini kopeerijate eest kaitsnud.

Kuidas sa vaatad tagasi võitlustele kopeerijatega? Kas asjad on lahenenud positiivses võtmes?

On keeruline öelda, mis on “positiivne tulem”, kuid paari asja olen ma enda kaasuste raames kindlasti õppinud. Esiteks – kui keegi teine tegeleb sinu eest nende probleemidega, siis ei ole asi enam isiklik. Tekib vaheisik ning enda emotsionaalne vaev muutub väiksemaks.

Teiseks – iga asi, milles sa kuigi hea ei ole, on mõistlik kellelegi ära delegeerida. Täpselt nii olen ma teinud juriidiliste probleemide, raamatupidamise ja veel mõningate asjadega, millega tegelemine rööviks minult rohkem aega ja energiat, kui on mõistlik.

Kus jookseb sinu reaalsuses piir kopeerimise ja inspiratsiooni vahel?

Eks paljud kutsuvad kopeerimist inspiratsiooniks – nii on palju lihtsam öelda, et “ma väga inspireerusin ja on keeruline kuhugi piiri tõmmata”. Selline tõde jääb igaühe enda südametunnistusele. Valus on näha, kui keegi kodukandi konnatiigis koopiaid vorbib, aga ülemaailmses võtmes see nõnda palju isegi ei sega.

Minultki on küsitud, et “Mis mõttega sa selle patendi tegid? Hiinas tehakse ikka järele”. Sellisest mõtteviisist üritasin ma loomulikult juba ammu lahti öelda, sest seal tehakse järele absoluutselt kõike alates Nike’ist kuni Rolexini. Kui sul on oma lugu, siis see pole kopeerimine. Kui hakkad lihtsalt disaini järele järele tegema, siis on kopeerimine.

Kas sa arvad, et sinu toodete kaitsmine kopeerimise eest on üldse võimalik?

Ma ei liigu üldse peavoolu poole, pigem aina omanäolisemaks ja isiklikumaks. Minu huvi pole luua laiatarbekaupa ja see tõmbab kindlasti tagasi ka teiste kopeerimisvõimet. Tihti leiab asju, mis on sama ideega, aga visuaalselt erinevad. Välimust on lihtne kopeerida, aga lugu ei varasta keegi.

Mida sa alustavatele inimestele südamele paneksid?

Kui juriidilisi probleeme lahendades ei oleks olnud vahelüli, oleks mu tüli olnud isiklik. Kui sa saad sammu eemale astuda ja protsessist väljas olla, siis tee seda selliste teemade puhul kindlasti. Ole endaga hästi aus!

Mida sulle enda äri juures meeldib teha? Mis on need osad, millega sulle ei meeldi tegeleda? Mis on need osad, kus sul puuduvad teadmised ja kogemus? Otsi keegi neid üleliigseid asju tegema, et sa saaksid enda teemadele keskenduda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.