“Istusin basseini ääres, mulle toodi kokteile ja ma vihkasin seda elustiili.” Jesper Bruno Bramanis läbipõlemisest ja uuest algusest Hollandis

OCCOga liitunud Jesper Bruno Bramanisel on värvikas ja tugev pagas.Foto: OCCO

OCCOga liitunud Jesper Bruno Bramanisel on värvikas ja tugev pagas – ta on sündinud Jaapanis, elanud aastaid Amsterdamis, tegelenud professionaalse spordiga, ehitanud start-up’i ja seepärast läbi põlenud. Usutluses räägib Bruno, miks on eestlased maailma parimad töötajad, kuidas tulla välja läbipõlemisest ja siis uue energiaga edasi minna. 

Olete kolimas Amsterdami, et asuda tööle OCCO kontoris. Mis muljed on?

Esiteks tuleb ära mainida, et kontor on meeletult ilus. Kindlasti esiviisikus kogu Amsterdamis. Ilm on soojem kui Eestis – see on alati pluss. Nüüd tuleb natukene keelt meelde tuletada ja kontaktid üles soojendada ning end siia ühiskonda ära paigutada. 

Olete Hollandis varem elanud? Milline on sealne töökultuur?

Elasin Amsterdamis neli ja pool aastat. Saan öelda, et eestlased on ühed parimad töötajad maailmas. Kui eestlane paneb töösse kogu oma hinge ja aja, siis hollandlaste jaoks on esikohal inimene ja tema rahulolu. Erinevus võib tuleneda sellest, et Eesti on väike riik, kes on end pidanud palju tõestama. Hollandlastelt saame õppida, kuidas luua tasakaal töö- ja eraelu vahel. Siinses töökultuuris on see väga paigas.

Kuidas leidsid tee OCCOni?

Mul on seljataga väga õpetlik aasta, kus kogesin ja nägin väga paljut. Ega ma otseselt tööd ei otsinudki – olin justkui kõigega rahul. Elasin Tallinnas Noblessneris, täpselt OCCO kontori kõrval. Iga kord kui autoga koju sõitsin, nägin suurt OCCO silti. Me leidsime üksteist täpselt siis, kui OCCOl oli seda vaja ja minul hakkas tekkima isu uue väljakutse järele. 

Tegelikult olen eluaeg olnud stiili suhtes väga kriitiline. Mööbel ja sisearhitektuur on minu jaoks väga olulisel kohal. Sündisin Jaapanis – mu isa oli seal käsipallur, mistõttu elasime kogu perega kaheksa aastat seal. Jaapan on mulle siiani väga südamelähedane ning sealne kultuur on mind palju mõjutanud. Seetõttu on mul ka karm maitse – mulle meeldib kõik, mis on puhas ja minimalistlik. 

Seni ei olnud ma aga osanud sellele otsa vaadata. Aga siis juhtus eelmisel aastal kuidagi, et olin järsku OCCO kontoris ja rääkisin juhatusega. Nad suutsid mulle augu pähe rääkida, et ma sinna tööle läheks. Kuigi ma tol hetkel ei teadnudki, et midagi otsin, sain korraga aru, et see ongi täpselt see, mida otsin. Sellistes olukordades need kõige paremad asjad juhtuvadki. 

Varem olete ka start-up’i ehitanud?

Jah, eelmisel aastal alustasime Amsterdamis üürikinnisvara taustakontrolliteenusega. Hollandis on meeletu üüriturg – igale korterile on ligi 50 tahtjat. Kuna maaklerid peaks kõik need 50 inimest läbi sõeluma, lõime tarkvara, et see protsess automatiseerida. Investorid ja arendustiimi kaasasime Eestist, turg oli Hollandis. Nagu ma ütlesin – kodumaal on maailma parimad töötajad, aga välismaal on magusam turg. 

Mida sellest õppisite?

Õppisin väga palju. Esiteks seda, et inimesi ei tasu alati naiivselt usaldada. Tuleb kontrollida, kellega koostööd teed. Teiseks sain aru, et ei ole mõtet kõike ette mõelda. See on võib-olla väga ebapopulaarne arvamus, aga kui proovid kõik perfektselt ära teha, siis lähevad asjad hoopis untsu. Ma soovitaks, et tee ära ja siis vaata, mida saaksime edaspidi paremini teha. Ära proovi liiga palju asju ette näha. Kindlasti on oluline ka töö ja vaba aja vahekord. Hollandlased oskavad selle paika panna, eestlased mitte. 

Kuidas panna paika töö ja vaba aja vahekord?

Tuleb seada endale kindlad reeglid ja end tundma õppida. Kõige tähtsam on ennast ja elu usaldada. Pead saama aru, et miski ei ole sinu õnnelikkusest ja tervisest tähtsam. Sina pead olema esikohal. Alles siis, kui energia tuleb heast kohast, saad ka hästi tööd teha. Eestlased arvavad tihti, et töö peabki olema raske ja kurnav ning sa pead omadega täiesti läbi olema. Nii ei pea olema – tööd saab teha ka hea meelega. Selleks peab end ümber häälestama. 

Millised on olnud sinu kokkupuuted läbipõlemisega?

Olen olnud profisportlane ja harjunud põhimõttega, et mida rohkem näed vaeva, seda paremad on tulemused. Olen harjunud, et päevakava on täpselt paigas. Käisin Hollandis ülikoolis ja tegin kaheksast hommikul neljani õhtul vaimset tööd ning siis veel neli tundi trenni. Olen harjunud olema kui orav rattas. Aga kuna vaimne ja füüsiline töö olid balansis, oli kõik tasakaalus. Siis algas koroonaaeg ja kõik läks kinni. Tulin Eestisse ja alustasin enda ettevõttega. Järsku avastasin, et olen hommikust õhtuni kontoris – unustasin süüa, juua, ei käinud trennis ega kohtunud sõpradega. Ma ei saanud sellest siis aru, aga keha oli täiesti šokis. 

Kaks kuud hiljem, kui olin Hollandis konverentsil, hakkas ühtäkki väga halb. Pea hakkas ringi käima ja süda läks pahaks. Arvasin, et mul on toidumürgitus. See tunne jäi aga mitmeks kuuks. Alles siis mõistsin, et see ongi läbipõlemine. Arvasin ennist, et depressioon või ärevus on laiskade inimeste väljamõeldud haigused, kuniks toimus klõks ja pidin enda äri kinni panema. Mul oli vaja end korda teha ja saada aru, mis teeb mind õnnelikuks. 

Mida selle olukorra parandamiseks ette võtsid?

Ma pidin kõik pausile panema, et endaga tegeleda. Pakkisin kotid kokku ja läksin Dubaisse elama. Võtsin seal uhke korteri, mängisin iga päev golfi ja sõitsin uhkete autodega. Suutsin seda teha kaks kuni kolm nädalat, kuniks tekkis täielik jälestus. Istusin basseini ääres, mulle toodi kokteile ja ma vihkasin seda elustiili. Siis sain aru, mis on päriselt tähtis – inimesed, suhted ja armastatutega koos olemine. 

Mis on sinu eesmärgid OCCOs?

OCCO on üks väga äge ettevõte ja meil on plaan vallutada Euroopa ja seejärel maailm. Oleme juba saanud Euroopa turul väga ägedaid projekte teha ja meie eesmärk on lansseerida OCCO sisustusteenus lisaks Eesti ja Hollandi turgudele ka teistes Euroopa riikides. Meil on tugev tiim, kes igapäevaselt nende eesmärkide nimel tegutseb. Minu kui ärikliendi müügijuhi ülesanneteks Hollandis on luua suhteid, manageerida kontorit ning teha kõik selleks, et saaksime siinsetele ettevõtetele pakkuda tipptasemel teenust.

Kuidas sobib Hollandisse OCCO ärimudel?

Holland on üks esimesi päris kapitalistlikke turgusid juba hansa liidu aegadest peale. Nad on kõiki trikke näinud. Seega kui midagi tõeliselt innovaatilist või ägedat ei paku, siis on nende tähelepanu keeruline võita.

Õnneks on OCCOl hea idee, millega Hollandi turgu rikastada. Peale selle, et hollandlased hindavad esteetilisust ja head disaini, tõstame oma aastatepikkuse kogemustepagasiga siinset sisustusteenuse kvaliteeti. Kuna oleme teinud projekte üle Euroopa ning meil on lai sisustusbrändide võrgustik, siis näeme, et meil on võimekus siinse turu vajadustele sobivat teenust pakkuda ning leida parim lahendus mistahes sisustusprojekti teostamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.