Minimalistlik, elektiline või hoopis feng shui: kuidas klaarida ruumi planeerimisel peas tekkinud suurt segadust?

Tervikliku lahenduse loomisel tulevad appi väljakujunenud põhitõed, nagu paigutusplaani ja terviku loomine, valguse ning proportsioonidega arvestamine.Foto: OCCO

Hea sisekujunduse aluseks on läbi mõeldud ruumipaigutus – sellest oleneb kogu tervikpilt. Tervikliku lahenduse loomisel tulevad appi väljakujunenud põhitõed, nagu paigutusplaani ja terviku loomine, valguse ning proportsioonidega arvestamine. Need toimivad, olenemata ruumi tüübist või sisustusstiilist. 

Läbimõeldud plaan 

Selleks, et ruum nii praktiliselt kui esteetiliselt toimiks, tuleb luua esmalt ruumi paigutusplaan. Plaani koostamisel peaks mõtlema, kuidas kasutada pinda, mööblit ning teisi elemente kõige efektiivsemalt. Ruumis peaks olema kindel fookuspunkt, mille järgi paigutada mööblit, suuremate ruumide puhul võib olla fookuspunkte rohkemgi. Mööbli paigutust mõjutavad ka erinevad liikumatud elemendid, nagu aknad ja uksed.

Paigutusplaani jaoks on vaja välja selgitada ruumi, erinevate arhitektuurielementide ja mööbli mõõdud ning arvutada proportsioonid. Kui olulisemad elemendid ja proportsioonid on paigas, läheb edasine planeerimine juba kergemalt. 

Korrapära tervikpildis

Olgu sinu stiil milline tahes – minimalistlik, kaasaegne või täiesti eklektiline –, asudes looma ruumipaigutust, tuleks tagada, et tervik toimiks. Kogu lahendus peaks kandma üht ja sama läbivat joont, mis kõiki tubasid ning erinevaid elemente ruumis seob. Olgu selleks korduv värvilahendus, muster või hoopis läbiv materjal. Nii lood tervikpilti tasakaalu ja korrapära ning tekitad ruumis viibides kerge tunde. 

Hästi planeeritud ruumis on ka üks püsiv element, mis meeldivalt üllatab ja kogu ülejäänud kujunduse elama paneb. Selleks võib olla eriline mööbliese või grandioosne kunstiteos – miski, mis ruumi sisenedes kohe silma ja meelde jääb. Hollandi sisearhitekt Casper Schwarz kasutas OCCO Amsterdami kontori sisustamisel suurt kivimotiiviga diivanit, mis algab seinast. Schwarzi sõnul on diivan nii tugeva karakteriga, et isegi kui ülejäänud kujundust muuta, ei kuku tervikpilt kokku. Just selline peakski olema domineeriva elemendi efekt.  

Hollandi sisekujundaja Casper Schwarz kasutas OCCO Amsterdami kontori sisustamisel suurt kivimotiiviga diivanit, mis algab seinast.Foto: OCCO

Väärtustades minimalismi

Vana-Hiina ruumikorraldusmeetod feng shui õpetab meile, et kui tuba eri sisustuselementidega üle kuhjata, tekitab see üleliigset müra ning rikub ruumi energiat. Seetõttu kehtib reegel “mida vähem, seda parem!”. Eriti oluline on seda jälgida ruumides, kus liigub palju inimesi, näiteks kontorites, saalides või ateljeedes. Inimesed lisavad ruumile omakorda energiat ning kui tuba on juba sisustuselementidega üle küllatud, väsitab see ruumisviibijad lihtsalt ära. 

Õige valgustus teeb imesid 

Ruumi üldise tasakaalu ja atmosfääri loomisel on tähtis koht ka valgustusel. Hästi planeeritud valgustusega saab muuta olemise hubaseks ja elavaks ning pöörata tähelepanu olulistele elementidele ja detailidele ruumis. Kehvasti läbimõeldud valguslahendus võib seevastu inimesi segada ning tekitada hoopis ebamugavust. 

Valgustuse valimisel tuleks arvestada ruumi eripäraga, kuid üldiselt kehtib reegel, et valgus peaks tulema vähemalt kolmest eri allikast, näiteks laualamp, laevalgusti ning valgusti kas seina ääres või põrandal. Kasutades eri valgusallikaid, saad luua kihilise valgustuse ning tekitada varjundeid. Mida rohkem on ruumis erinevaid valguselemente, seda hubasem on ka sealne atmosfäär. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.