Kuidas vältida õngitsuskirja ohvriks langemist?

USA FBI küberkuritegevuse kaebuste keskus on öelnud, et inimesed kaotasid ainuüksi õngitsuskirjade tõttu ühe aastaga 57 miljonit dollarit.Foto: Shutterstock

Õngitsuskirjad on üks enim küberintsidentide põhjustajaid. Petturid kasutavad peamiselt e-posti, et meelitada teid andma neile oma isiklikku teavet. Nad võivad püüda varastada teie paroole või krediitkaardi numbreid. Kui nad selle informatsiooni saavad, võivad nad saada ligipääsu teie erinevatele kasutajakontodele. 

Petturid läkitavad iga päev tuhandeid erinevaid õngitsuskirju – kurioossel kombel on need sageli ka edukad. USA FBI küberkuritegevuse kaebuste keskus on öelnud, et inimesed kaotasid ainuüksi õngitsuskirjade tõttu ühe aastaga 57 miljonit dollarit.

Mille järgi tunda ära õngitsuskiri?

Petturid üritavad pidevalt oma taktikaid muuta ja uuendada, kuid on olemas mõned märgid, mis aitavad inimestel aru saada, et tegemist on õngitsuskirjaga.

Sellised kirjad näevad välja nagu oleksid saadetud ettevõtte poolt, mida sa tead või usaldad. Tundub nagu oleksid need saadetud panga, e-poe või näiteks mõne tuntud rakenduse poolt.

Õngitsuskirjade sisu üritab sulle ette sööta informatsiooni, mille tagajärjel soovid sa klikkida mõnel lingil või avada kaasasolevat faili. Mõned näited, millist sisu võib kirjadest leida:

  • kirjas antakse teada, et on märgatud kahtlast liikumist, mis on seotud sinu kasutajaga mõnel veebilehel või rakenduses.
  • kirjas antakse teada, et neil on probleem sinu kasutajaga või makseinfoga.
  • kirjas soovitakse, et sa kinnitaksid oma isiklikke andmeid
  • kirjaga lisatakse kaasa mõni võltsitud arve
  • kirjas soovitatakse klikkida lingil, millega saad näiteks automaatselt tasuda arve
  • kirjas pakutakse sulle näiteks tasuta sooduskoodi, mille aktiveerimiseks pead taaskord klikkima kirjas leiduvallingil.

Kuidas end kaitsta?

Sinu e-maili spämmifilter võib paljud sellised õngitususkirjad postkastist eemale hoida. Pea aga meeles, et petturid püüavad pidevalt neid filtreid üle kavaldada. Nii on hea mõte võtta kasutusele veel meetmeid, mis sind kaitseksid. Siin on 4 võimalust, millega saad end petturite eest paremini kaitsta.

  • Kaitse oma arvutit turvatarkvara abil. Veendu, et tarkvara uuendaks end automaatselt, siis saab see kaitsta sind kõige uuemate turvaohtude eest.
  • Lase oma telefonil teha tarkvarauuendusi automaatselt. Need uuendused võivad anda samuti olulise kaitse erinevate küberohtude eest.
  • Kaitse oma kontosid mitmikautentimisega. Mõned kontod pakuvad lisaturvalisuse saamiseks võimalust nõuda kaht või enam viisi enda isikustamiseks.
  • Varunda oma arvutis olevad andmed välisele kõvakettale või mõnda pilveruumi. Samamoodi varunda ka oma telefonis olevad andmed.

Kuidas käituda õngitsuskirjaga?

Kui saad e-kirja mis palub sul klikkida mõnel lingil või avada kaasasolevat faili, siis küsi endalt: “Kas mul on selles ettevõttes kasutaja või kas ma tean seda inimesed, kes minuga ühendust võttis?”

Kui vastuseks on “Ei”, siis võib tegemist olla õngitsuskirjaga ning ära kindlasti seal peituvatele linkidele või failidele vajuta.

Kui aga vastuseks on “Jah”, siis võta nimetatud ettevõttega kas telefoni teel või ametliku veebilehe abil ühendust. E-mailis olevad lingid ja manused võivad laadida alla kahjuliku pahavara.

Kui soovid oma ettevõtte töötajaid küberturvalisusega seotud teemadel koolitada, siis võta julgelt OIXIO-ga ühendust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.