OIXIO blogi

Uus finantslahendus pakub võimaluse tõsta ettevõtte konkurentsieelist

IT-ettevõte OIXIO on tulnud välja kasutusrendiga, mille kaudu saab siduda kõik sisseostetavad IT-teenused - auditid, arengukavad, juurutus, küberturbelahendused, haldus jne.Foto: OIXIO

Ühiskond on muutumas aina teenusekesksemaks ning see paneb ettevõtteid mõtlema uutele lahendustele, mis vastavad täna turu ootustele ja lahendustele. IT-ettevõte  OIXIO on tulnud välja kasutusrendiga, mille näol on tegemist tõelise ettevõtte IT-arengu kiirendiga. Selle kaudu saab siduda kõik sisseostetavad IT-teenused – auditid, arengukavad, juurutus, küberturbelahendused, haldus jne.

Füüsiline omand kaotab tähtsuse

Siinkohal saab tuua hea paralleeli muusikamaailmaga. Muusika kuulamine ja endale arvutisse alla tõmbamine ehk muusika omamine ei ole täna enam sõnul oluline. Omamise asemel ostetakse teenusepakkujalt fikseeritud kuutasu eest ligipääs kogu muusikavalikule. Seejuures võimaldab teenusepakkuja sulle sobivaid mänguliste koostada. Teenuse tulemus on terviklik muusikaelamus ilma segajateta, näiteks reklaamideta.

Lisaks muusikale saab tuua veel mitmeid näiteid, kus omandikultuuri asemel liigutakse rendi- või teenuseühiskonna poole. Sarnaseid näited on näiteks autotööstuses, kinnisvarasektoris ja teistes valdkondades.

Nii nagu pole vaja asju füüsiliselt omada, ei soovi ka era- ja avaliku sektori ettevõtted enam IT-taristut omada ning oma arvestuses pidada. “Olulisemad on seadmete kasutamisest ja teenuste tarbimisest saadavad eelised,” selgitab OIXIO müügidirektor Madis Sõnajalg. Tema sõnul aitab teenuse sisseost tegeleda ettevõtte põhitegevuse ja tulemi maksimiseerimisega. “Kulud saab hoida kontrolli ja fikseerituna, jaotades need kindla perioodi peale,” räägib ta.

XaaS teenus loob muutust IT-maailmas

OIXIO IT-arengu võimendi ongi Sõnajala sõnul just selle tühimiku täitmiseks ellu kutsutud. “IT finantseerimise puhul ei räägi me enam üksnes seadmete eest tasumise ajatamisest, vaid pildile tuleb mahutada ka täiendavate teenuse lisamise finantseerimise ja võimaldama seda vajadusel paindlikult muuta ja täiendada,” räägib ta. Lühidalt kokku võttes muudab OIXIO infotehnoloogiliste terviklahenduste omandamise teenuseks, mida nimetatakse inglise keeles Everything as a Service (XaaS).

Rolls-Royce, tuntud luksusautode tootja, mida kasutavad näiteks kuninglikud pead, on üks andmepõhise XaaS-i eduloo näiteid. Ettevõte tegutseb ka lennukimootorite maailmas, kus TotalCare programmi kaudu renditakse välja lennumootoreid lennuettevõtjatele põhimõttel “power by the hour” ning muuhulgas kasutatakse IoT andurite andmeid ka ennetava hoolduse tagamiseks, kärpides seeläbi klientide kulusid ja suurendades efektiivsust. Nii rendib klient vaid mootori töötunde, mitte aga rauda.

“Selline kontseptsioon näitab muutust ka IT-paradigmas, kus iga tööriist, funktsioon või süsteem pakutakse teenusena,” räägib Madis Sõnajalg, kelle sõnul saab sellise teenusena pakkuda erinevaid lahendusi, mida ettevõttel võib infotehnoloogia tasandil vaja minna.

“Lühidalt öeldes liigume XaaS-i abil toodete müümisest/ostmisest nende väärtuse müümiseni/ostmiseni teenustena,” võtab Sõnajalg kokku muutused, mis IT-maailmas on toimumas. Tema sõnul on see tarbija tasandil väljakujunenud ärimudel, kuid IT-infrastruktuuri puhul on tegemist olulise pöördepunktiga, mis võimaldab ettevõtetel kaasas käia uusimate tehnoloogiatega ning suurendada seeläbi oma konkurentsivõimet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.