Pane tähele! Kui tihti tuleb oma arvutit hooldada?

Puhastamise juures tasub silmas pidada, et sülearvutid on võrreldes lauaarvutitega palju keerulisema ehitusega, mistõttu on soovitav viia sülearvuti puhastuseks spetsialisti juurde.Foto: Shutterstock

Me kasutame oma laua- ja sülearvutit sisuliselt iga päev. Nagu kõik teised seadmed, vajavad ka arvutid hooldamist, et nende tööiga oleks võimalikult pikk. Kui tihti tuleks üldse arvutit puhastada ning millele tähelepanu pöörata, räägib OIXIO remonditiimi juht ja Delli sertifitseeritud tehnik Jaanis Alliksoo.

Puhastamise sagedus sõltub keskkonnast, kus seadmeid kasutatakse

“Üldjuhul soovitatakse arvuteid puhastada vähemalt korra aastas,” räägib Alliksoo. See ei ole küll kindel rusikareegel, kuid soovituslik. 

Kõige olulisem on lähtuda sellest, kuidas arvutit kasutatakse. Kasutades sülearvutit laua peal, siis ei ole seal nii palju tolmu, kui näiteks süles, diivanil või voodis kasutades. Viimaste näidete puhul võib arvuti vajada tihedamat puhastus, kui vaid korra aastas.

Sülearvutite puhul mängib rolli ka nende võimsus ja ehitus. Võimsamate sülearvutite puhul on kindlasti probleemid suuremad, kuna nende ventilaatorid teevad aktiivsemalt tööd ja seetõttu koguvad ka rohkem tolmu.

Samamoodi on ka lauaarvutite juures oluline tegur keskkond, kus arvuti paikneb. Näiteks, kui arvutit kasutatakse tööstuses tolmuses keskkonnas, siis tuleb arvutit puhasta kindlasti rohkem kui korra aastas.

“Kodustes tingimustes kiputakse lauaarvutit paigaldama laua alla, kus on juba niigi kehv värske õhu juurdepääs,” nendib tehnik, kelle sõnul liigub sageli ka laua all rohkem tolmu. Ka siis võib arvuti vajada tihedamat puhastust.

Kas puhastada ise või viia spetsialisti juurde?

Puhastamise juures tasub silmas pidada, et sülearvutid on võrreldes lauaarvutitega palju keerulisema ehitusega, mistõttu on soovitav viia sülearvuti puhastuseks spetsialisti juurde. Selleks on mitu põhjust. Tänaseks on sülearvutid läinud väga kompaktseks, mis tähendab ka aina keerulisemat ehitust. Näiteks on avamiseks vaja spetsiaalseid tööriistu ning on oht hooletusest või teadmatusest lõhkuda plastikust kinnitused või kruvi kinnituse südamikud.

“Tolmupuhastuse jaoks tuleb sageli arvuti täiesti lahti võtta, mis tähendab, et kodustes tingimustes võib arvutis olev elektroonika saada staatilist elektrit, mille tõttu ei pruugi arvuti enam tööle minna,” märgib Alliksoo. 

Lauaarvutite puhul on puhastus lihtsam. Arvuti käib kergemini lahti ja jahutusele on ligipääsetavus oluliselt parem. Puhastamiseks leiab poodidest spetsiaalset suruõhuballoonid. 

Samas tuleb suruõhuga olla ettevaatlik, kuna neist võib välja tulla kondents, mis tõttu on esmalt soovituslik pihustada õhku arvutist eemal. Kindlasti tasub suruõhuga laskmisel hoida ventilaatorit kinni, kuna sellega on võimalus ventilaatorit vigastada.

Väldi puhastamisel tolmuimeja kasutamist

Veel üheks oluliseks teguriks hoolduse juures on termopasta, mille uuendamisel tasuks kindlasti uurida tootja soovitusi. “Olen oma töös näinud, kus arvuti kasutaja on ise tolmupuhastust teinud, kuid termopasta on pandud ka kohtadesse, kus seda olla ei tohiks,” kommenteerib Alliksoo.

Paljudel jahutustel on tema sõnul kasutusel eraldi termopadjad, mida ei tohi asendada termopastaga. See võib põhjustada seadme ülekuumenemist, mis võib omakorda tekitada suuremaid komponentide rikkeid.

“Kindlasti ei tasuks kodustes tingimustes kasutada puhastamiseks tolmuimejat,” toonitab Alliksoo. Tolmuimeja õhuvool samuti staatilist elektrit, mis võib viia arvuti rikkeni. Seetõttu on soovitav kasutada nö puhutavat õhku.

Tolmupuhastuse vajadusest saab aru siis, kui arvuti ventilaator käib tavapärasest aktiivsemalt või arvuti korpus on ebamõistlikult kuum. Sellisel juhul tasub kiiremas korras arvuti spetsialisti kätte viia, sest ülekuumenemise tagajärjed võivad minna oluliselt kulukamaks kui õigel ajal tehtud tolmuhooldus.

Teistele nutiseadmetele tee väline puhastus

Teiste seadmete, nagu nutitelefonide ja tahvelarvutitel tolmuhooldust ei tehta, kuna neil on ilma ventilaatorita jahutus. Küll tasub neid väljastpoolt regulaarselt puhastada. Puhastamiseks on kõige paremad spetsiaalsed elektroonika jaoks mõeldud fiiberlapid. Tavalise veega niisutatud lapid tasuks kõrvale jätta, sest vesi ja elektroonika ei käi kokku. 

Kindlasti tuleks aeg-ajalt lisakaaned seadme ümbert ära võtta ja korralikult kõik ära puhastada. Liivaterad ja muu prügi kipub minema kaante vahele, mis pikapeale hakkab korpust hõõruma ning tekitab korpusele täkkeid ja kriime. 

“Kui tulevikus on plaanis nutiseade maha müüa, siis kindlasti selliste täkete olemasolu langetab hinda,” lisab Alliksoo.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.