Turvaline küberkeskkond sõltub sageli meist endist

Küberturbes kehtib nõrgima lüli põhimõte, mis tähendab, et nii tugevad, kui on meie turvalisuse ahela kõige nõrgemad lülid, nii turvaline on ka meie keskkond.Foto: Shutterstock

Küberturve on teema, millest ei saa tänasel päeval enam üle ega ümber. Erilisse fookusesse tõusis see veel koroonapandeemia tõttu, kui aina sagedamini hakkasid toimuma erinevad õngitsuskampaaniad ning küberrünnaku alla sattusid ettevõtete veebilehed.

Kehtib nõrgima lüli põhimõte

Küberturbes kehtib nõrgima lüli põhimõte, mis tähendab, et nii tugevad, kui on meie turvalisuse ahela kõige nõrgemad lülid, nii turvaline on ka meie keskkond.

Nõrk küberturvalisus on aga suur äririsk, mida ei tohi jätta tähelepanuta. Rünnakud toimuvad automatiseeritult ja valimatult, mis näitab, et küberründe oht ei sõltu ettevõtte ega inimese tuntusest ja finantsseisust.

RIA 2021. aasta aastaraamat toob välja, et eelmist, 2020. aastat jäävad meenutama rekordarv õngitsusi, salakaval pahavara Emotet ja ummistusründed. 

Kui vaadata veel eelmist aastat, siis sügisel otsisid sügisel kurjategijad veebilehtede nõrkusi ja see töö kandis vilja – teiste hulgas pääsesid küberkurjategijad ligi kolme Eesti ministeeriumi serveritele ning kätte saadi tundlikke terviseandmeid. 

Küberturvalisusesse saab panustada igaüks

4% töötajatest klikib igal lingil ja failil, mis võib olla pahavaraga nakatunud ning mis võivad tuua endaga kaasa paksu pahandust. Siin tulebki mängu mugavuse ja turvalisuse küsimus. Palju turvareeglid, nagu mitmikautentimine ja sagedased paroolivahetused on tüütud tegevused, millest soovitakse sageli kõrvale hiilida.

Jälgida tasub kümmet lihtsat soovitust, mis aitavad küberpätte töötajate arvutitest eemale hoida. Samas tasub neid näpunäiteid silmas pidada ka isikliku arvuti kasutamisel.

Patust ei ole puhtad ka ettevõtte juhid, kes sageli püüavad küberturbe reeglitest mööda hiilida. Seda vaatamata sellele, et nende kasutuses on sageli palju tundlikke andmeid, mis mitte mingil juhul kurjategijate kätte ei tohi sattuda.

Töötajad tuleb koolitada

Seetõttu on oluline, et ettevõte tegeleks kõigi töötajate koolitamisega – firmajuhi või töötaja hooletu suhtumine küberohtudesse võib muuta kõik senised investeeringud hetkega tähtsusetuks. Ja mitte ainult turvainvesteeringuid.

Parim võimalus on pakkuda oma töötajatele koolitusi – olgu selleks siis füüsilisel kujul klassiruumis toimuvad või digitaalsed. Lahendusi on mitmed ning kindlasti leiab iga ettevõte endale sobiva lahenduse, mis sobib nende ettevõttega kõige paremini ning aitab töötajate teadlikkust tõsta.

Koolituste otsimisel tasub pöörduda ka kindlasti OIXIO poole, kes aitab sobivaid lahendusi leida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.