Windows 11 kontorisse – kas selleks on juba paras aeg või veel liiga vara?

Windows 11-ga saab poest juba uue arvuti, kuid kontoritäis vanu arvuteid võivad veel vanema, Windows 10-ga töötada sama hästi edasi. Kas hüpata progressi rongile ja võtta Microsofti uusim operatsioonisüsteem või võiks veel oodata? See on praegu põletav küsimus paljudes firmades. 

Kõigepealt võib aga pinged maha võtta Microsofti kinnitusega, millega tuldi välja kohe pärast Windows 11 esitlust: Windows 10 kasutamine on täiesti okei, sest Microsoft toetab seda veel 14. oktoobrini 2025. Aega on seega küll ja pole mingit põhjust oma seniste töömasinatega kohe homme midagi ette võtma hakata. Kõik toimib, uuendused tulevad ja turvaparandused samuti ning kõik kasutajad võivad oma harjumuspärases keskkonnas edasi toimetada.

Kas üldse saab kõiki arvuteid uuendada?

Windows 11 nõuded riistvarale on uusimate arvutite puhul kindlasti rahuldatud, kuid mida teha mõne aasta vanuste masinatega? Microsoft on oma uue operatsioonisüsteemi jaoks esitanud kohati üsna ranged nõudmised (näiteks riistvaralise turvatoe kohta), mis tähendab, et pealtnäha kiired ja korralikud tööseadmed ei vastagi neile. Samas on need karmid nõuded tehtud selleks, et oleks tagatud Windows 11 pakutav kõrgeima taseme turvalisus.

Samuti on paljude jaoks selgunud uuendamisel, et mõned täiesti kiired, omal ajal lausa tippklassi jõudlusega protsessorid ei vasta Windows 11 vajadustele mõne vajaliku turvakomponendi puudumise tõttu. Kõigi ühilduvate protsessorite nimekirja leiab Microsofti lehelt. Täpsemalt vaata kõigi riistvaranõuete kohta siit, kuid veelgi mugavam on panna uuendatavas arvutis käima PC tervise kontrolli rakendus, mis teeb vajalikud testid ja vaatab ise kiirelt üle masina võimekuse Windows 11 installiks.

Seega võib juhtuda, et kogu kollektiiviga uuele platvormile üleminek kohe praegu ei õnnestu, kui leidub masinaid, mis tingimustele ei vasta.

Miks peaks Windows 11 võtma?

Windows 11 on Microsofti uus operatsioonisüsteem, millel leidub tegelikult päris palju kasulikke uuendusi ka kontoritöö tegijatele. Üks hea omadus on näiteks parem “rööprähklemine” ehk paralleelselt mitme asja tegemine.

Windows 11 Focus Assisti teadaanded, mis olid osaliselt juba ka Windows 10-s, aitavad samuti paremini keskenduda, sest Windowsi teateid saab kiirelt lülitada normaalrežiimilt prioriteetseteks (läbi tulevad vaid sinu valitud tarkvara teated) või Alarm Only (ainult väga pakilised teadaanded). 

Uuel platvormil on nüüd Microsoft Teams integreeritud otse töölauale, nii et kui see on põhiline suhtlusvahend, saab seda veelgi mõistlikumalt kasutada. Töölauale integreeritud rakendust aga ei saa kasutada töö- või koolikontodega. 

Muidugi on uuenenud ka Windowsi välimus, mida võib oma käe järgi rohkem kohendada ning kohe on saabumas Androidi äppide tugi – selle võimalusega saad otse oma arvutist nutitelefoni äppe kasutada.

Kümne päeva jooksul saab vajadusel Windows 10 peale tagasi minna.

Taganemistee on olemas

Kui ettevõttes vastutab tarkvara uuendamise eest töövahendites IT osakond või IT-spetsialist või on vastav teenus tellitud ekspertfirmast, siis kasutajad ise ei pea Windows 11 uuendamise pärast muretsema – see toimub ettevõttes planeeritult. 

Kui aga siiski igaüks on saanud võimaluse Windowsi uuendamiseks ja selgub, et Windows 11 pole ikka päris see, mida tahaks, on alati olemas tagasitee. Nimelt võib värske uuenduse kümne päeva jooksul tagasi pöörata Windows 10 peale ja taastada esialgse oleku. Selle lahenduse leiab Settings > System > Recovery menüüst. Klõpsates Go Back, saab tagasi minna, aga kui see valik on hallikaks värvunud, on aeg juba möödas. Enne taastamist ei tohiks kettapuhastust (Disk Cleanup) teha, sest see kustutab Windows 10 peale tagasi minekuks vajalikud alles jäetud mahukad süsteemifailid. Selliste olukordade  vältimiseks on aga alati mõistlik kasutada ka töökohtade varundust.

Seega- kas uuendada või veel mitte?

Kui ettevõttes on kasutajatele oma töömasinatega antud suhteliselt vabad käed ja nad on üsnagi arvutiteadlikud, siis ei juhtu tavaliselt midagi, kui nad ise selle uuenduse ära teevad. Tegemist on vaid mõne lihtsa liigutusega, et Windows saaks uuendatud. Enamasti annab Windows 10-ga arvuti sellest ka ise märku, millal on uuenduseks aeg küps ja soovitab selle ära teha.

Kui aga ettevõtte töökohtade uuendused on kindla poliitikaga ja selle algatab IT spetsialist või teenusepakkuja, tuleks ära oodata, kuni see ühiselt ära tehakse. Eriti just sel juhul, kui kasutajad on harjunud oma senise masinaga ja vajavad igasugusteks uuendusteks ümberõpet (mõned Windows 11 seadistusmenüüd on näiteks nüüd teises kohas, kui enne). 

Samuti on mõistlik ettevõttes uuendada Windows 11 peale kõik kasutajad planeeritult, kui kasutatakse erilahendusi või mõnda spetsiaaltarkvara või riistvara, mille ühilduvus Windows 11-ga tuleks enne üle kontrollida. 

Kui valmistutakse arvutiparki uuendama, siis koos sellega on igati mõistlik ka plaani võtta Windows 11 peale üleminek, sest kõik uued arvutid tulevad juba Windows 11 operatsioonisüsteemi võimalusega ning see on praegu uusim ja turvalisim platvorm Microsoftilt.

Microsofti töökohtade lahendusi küsi OIXIO spetsialistidelt. Uued arvutid Windows 11-ga leiad OIXIO e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.