Rail Baltica blogi

SEIKLUS RÖÖBASTEL Kolmeks nädalaks kuuma Euroopasse põrutanud 20-aastane Kelly: väike peavalu ja segadus käib asja juurde!

Esimene osa.

Foto: Shutterstock.

Kuuel Eesti noorel avanes suvel võimalus avastada rongiga Euroopat ja seda kõike tasuta. Kooli alguseks on kõik õnnelikult tagasi kodus ning jagavad rõõme ja muresid, mis neid pikal teekonnal saatsid. Lugudesarja esimeses loos kuuleme Alexandra Maarja, Kelly ja Polina reisimuljeid.

Rongiseikluse Euroopas võimaldas DiscoverEU ja Erasmus+. Tasuta reisipassi võitmiseks tuli noortel osaleda konkursil, mis toimub Euroopa Noorteportaali kaudu kaks korda aastas – kevadel ja sügisel.

Alexandra Maarja 3000 kilomeetrit

Marsruut: Lissabon, Madrid, Valencia, Barcelona, Nizza, Milano, Veneetsia, Ljubljana, Zagreb ja Budapest.

Tallinnast pärit 19-aastane Alexandra Maarja Maitse võttis reisi ette koos sõbrannadega. See oli tema jaoks esimene kord Euroopat rongiga avastada ja nagu neiu ise ütleb, siis polnud tal reisi eel erilisi ootusi. Seda enam oli ta üllatunud, kui äge see kõik oli.

Kokku läbiti rongidega pea 3000 kilomeetrit, mis pakkus suurepärast võimalust põgusalt tutvuda ka nende linnadega, kuhu limiteeritud reisipäevade tõttu muidu kindlasti ei oleks sattunud. 

“Kõik peamised sihtkohad olid rongiga kergesti ligipääsetavad ning DiscoverEU passiga kasutasime seda võimalust agaralt. Rongiliinide puudumise tõttu pidime küll ainult Lissabonist Madridi reisimisel kasutama ööbussi, sest rongiühendus Portugali ja Hispaania vahel on peaaegu et olematu,” räägib Alexandra.

Alexandra Maarja sõnul võivad ligi kümnetunnised reisipäevad küll tunduda väsitavad, kuid tegelikult pakuvad need lõputult maalilisi vaateid nii merele kui ka mägedele ning igavus on välistatud.Foto: Aleksandra Maarja Maitse.

19-aastase noore sõnul võivad ligi kümnetunnised reisipäevad küll tunduda väsitavad, kuid tegelikult pakuvad need lõputult maalilisi vaateid nii merele kui ka mägedele ning igavus on välistatud. “Kiirrongides oli pea alati saadaval kuumale päevale kergendust pakkuv konditsioneer, kiire internetiühendus ning iga istme küljes pistikupesa,” lisab ta.

Kuna reis toimus suvisel tipphooajal, olid Alexandra reisikaaslasteks rongides samuti peamiselt noored rongipassi omanikud, kellega sai pikemate teekondade jooksul muljetada ning reisiseiku jagada.

“Rongidega reisimine pakub võrreldes eelnevalt kogetud lennureisidele palju rohkem võimalusi – ümberistumistega saab teha päevased ringreisid ja tutvuda paljudele teiste inspireeritud ning elurõõmsate noorte inimestega.”

Alexandra Maarja Jeronimose kloostri ees, LissabonisFoto: Aleksandra Maarja Maitse.

Alexandra sõnul möödus kuupikkune reis tema jaoks linnulennult ja tagasi vaadates meenutab ta seda vaid soojade ja eredate mälestustega. “Soovitaksin seda kogemust kõigile hakkajatele noortele, kes soovivad avardada oma maailmapilti ja teha tutvust uute kultuuridega.”

Kelly kolm nädalat ja seitse linna

Marsruut: imelisest Barcelonast mööda Vaheemere-äärseid linnu ajaloolise Roomani.

Ka 20-aastase Tallinnast pärit Kelly Kallaste jaoks oli selline peamiselt ainult rongidega reisimine esimene kord. Ta kiitis rongide mugavust ja märkis, et edaspidi kasutab ta Euroopas reisimiseks ainult seda transpordivahendit.

Kelly valis peatumispaikadeks suuremad Euroopa linnad, kuna sinna pääseb rongiga paremini ja sõidud on kiiremad. “Põletav päike, soolane merevesi, lummav loodus, hämmastav arhitektuur – need on peamised märksõnad, mis kirjeldavad seda pea kolme nädalat ja seitset linna;” meenutab Kelly.

Kelly reisi viimane sihtkoht Vatikan.Foto: Instagram/Kelly Kallaste.

Lemmikuks sihtkohaks kujunes temale Toscana südames paiknev Firenze – Euroopa renessansi häll. “Lausa lust oli kulgeda muuseumist muuseumisse ja katedraalist katedraali, kus sai nautida nii imelist kunsti kui ka korraks peituda õues valitseva 40-kraadise tapva palavuse eest.”

Ajaviiteks proovis Kelly rongis kas raamatut lugeda või tutvuda teiste noortega. Samas nendib ta, et enamus tähelepanu läks hoopis aknast avanevate maaliliste vaadetele Côte d’Azuri poolsaartele ja rannakaljudele. 

“Kuna Lõuna-Prantsusmaal ja Itaalias on raudteetööliste streigid saanud tavaks, ei pääsenud ka meie nende tagajärgedest – küll jäid rongid hiljaks või sõidud tühistati. Väike peavalu ja segadus käib aga asja juurde, sest tagasi vaadates jäävad just need seiklused kõige eredamalt meelde!” lausub Kelly.

Polina lärmakas algus Itaalia hostelis

Marsruut: Napoli, Pompei, Catania, Palermo, Rooma, Firenze ja Milano.

Tallinnast pärit 19-aastase Polina Popova jaoks ei olnud DiscoverEU mitte ainult Euroopa, vaid ka iseenda uurimine ja avastamine. Samas oli reisi ettevõtmine kohati natuke hirmutav, sest seljakotti pakkides käis peast läbi palju erinevaid mõtteid. 

Lennupilet Napoli, üks broneeritud öö hostelis ja Interraili pass – see oli komplekt, millega Polina istus Tallinna lennujaamas oodates enda kahenädalast Itaalia reisi. ”See oli hirmus, aga samal ajal tundsin ka põnevust – see oli tõeline vabadus, võimalus minna unustamatule reisile,” räägib ta.

Polina fotojäädvustus Pompei kohvikust.Foto: Polina Popova/www.rbestonia.ee/kuue-eesti-noore-rongiseiklused-labi-euroopa/

Reisi esimesed päevad olid Polina jaoks pisut raskevõitu, sest ööd tuli veeta lärmakates Itaalia hostelites ja pidev liikumises olemine ei tahtnud kuidagi kehal ega vaimul puhata lasta. “Iga kord uude linna jõudes tundsin aga uhkust. Ma leidsin kergesti uusi sõpru ja nautisin Itaaliat, selle kultuuri, arhitektuuri ning loomulikult kuulsat kööki,” meenutab Polina.

Reisile tagasi vaadates tõdeb aga Polina, et just tänu DiscoverEU reisikogemusele õppis ta olema iseendaga, tulema välja oma mugavustsoonist ning toetuma oma soovidele. “Olen DiscoverEU ja Rail Baltic Estoniale väga tänulik nende võimaluste eest ja soovitan kõigil vähemalt korra elus proovida üksi reisida.”

 Noorte reisiseiklused on leitavad ka Rail Baltic Estonia Instagramis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.