Investeeringutest teenitud kasumi maksustamise loogika, kus tuludelt arvestatakse maha 20 protsenti, võib esmapilgul tunduda üsna lihtne ja selge. Aga siiski – süvenemata ning kiiruga ei maksa krüptoraha või aktsiaid ei osta ega ka müüa, sest sõltuvalt kasumi kasutamise eesmärgist on maksustamises erisusi ja maksude arvelt võimalik üht-teist ka säästa.
Kõige lihtsam on vaadelda maksustamist sellest vaatepunktist, kas krüpto või aktsia on soetatud eraisikuna või ettevõttele.
Eraisikuna investeerimine
Eraisikuna investeerimist ei soovita just kuigi paljud kauplejad, kuid see sobib inimestele, kes:
- ostavad vähe ja soovivad hoida oma investeeringuid,
- kasvatavad oma portfelli aeglaselt,
- ei soovi laieneda välisturgudele,
- ei soovi teise valuutaga aktsiaid osta,
- ei ole soovi teha palju tehinguid,
- tahavad maksudega tegeleda vaid korra aastas,
- saavad kasutada spetsiaalseid soodustusi – nt kolmanda samba tulumaksusoodustust või investeerimiskontot,
- ei soovi suuri haldus- ja raamatupidamiskulusi.
Maksude mõttes on eraisikuna investeerimine kahjulikum neile, kes kalduvad pigem krüptoga kauplemise poole, kuna krüptol puuduvad erireeglid, mis aga kehtivad väärtpaberite puhul.
Sellisel juhul maksab eraisik praegu kehtivate reeglite järgi iga krüptotehingu pealt makse. Kõik tehingud tuleb eraldi kanda tuludeklaratsioonile ja tasuda nendelt 20 protsenti tulumaksu. Kui oled tihe kaupleja või krüpto-ostleja, tuleb kõik tehingud dokumenteerida ja kui sa just ei kasuta selleks lisatarkvara, siis maksukohustus ka ise välja arvutada, sest maksu- ja tolliamet (EMTA) seda sinu eest ei tee.
Veel enam maksukohustust lasub eraisikul, kes tegeleb krüptoraha kaevandamisega, sest siis tuleb tulu (sh sotsiaalmaks) deklareerida ettevõtlustuluna. Tulu maksustatakse kohe selle tekkimisel ja veelkord maksutatakse see valuutavahetuse puhul. Boonuseks kulusid maha arvestada ei saa ja kui tegeled asjaga piisavalt kaua, pead ennast registreerima ettevõttena või füüsilisest isikust ettevõtja ehk FIE-na.
Ettevõtjana investeerimine
Kui eesmärgid on aga suuremad, kui eelnevalt loetletud eraisikuna investeeringvarade soetamise plussid, on eesmärgid suuremad, siis oleks soovitatav tehingute tegemiseks luua ettevõte. Sel juhul on maksu-eelsest rahast võimalik maha arvestada kulud (nt kinnisvara haldus, mööbel, reklaam, teenused jms) ja kasumit on võimalik reinvesteerida.
Makse makstakse siis, kui raha ettevõttest välja võetakse (nt dividendidena või palgana).
Kui ettevõte maksab eraisikule krüptos või aktsiates, siis maksab maksud ettevõte ja teistkordset maksukohustust eraisikul hiljem ei teki. Alates 1. jaanuarist 2018 kehtib üldine maksuvaba tulu määr 6000 eurot aastas, mis kehtib ka krüpto- ja aktsiakasumile.
Äriasjade haldamiseks on mõistlik kasutada majandustarkvara. Vaata, kuidas ettevõtted on Standard Booksi äritarkvara enda kasuks tööle pannud ning tutvu võimalustega lähemalt SIIT.