Eelmise aasta kevadest alates on COVID-19 pandeemia meie elu korduvalt lukku pannud. Tänaseks oleme aru saanud, et ega pandeemia kuskile kao ning meil tuleb sellega leppida ja harjuda koos elama. COVID-19 on pannud paljud rentnikud olukorda, kus neil tuleb oma rendileandjatega rendisoodustuste osas läbirääkimisi pidada. Mida aga tuleks IFRSi (rahvusvahelised finantsaruandluse standardid) järgivatel ettevõtetel raamatupidamise aastaaruande koostamisel tähelepanu pöörata.
Koroonapandeemia on täna lahutamatu osa meie elust ja seetõttu on mitmed ettevõtted oma rendileandatega soodsama üüri või rendimaksete ajutise peatamise osas kokkuleppele jõudnud. Seetõttu muutis IASB (Rahvusvaheline Raamatupidamisstandardite Nõukogu) mai lõpus standardit IFRS 16 „Rendiarvestus“.
Muudatus tegi rendisoodustuse kajastamise rentnikele oluliselt lihtsamaks ja kaotas nõude käsitleda rendisoodustust lepingu muudatustena. Seda juhul, kui see on tehtud COVID-19 tagajärjel ning teatud muud kriteeriumid on täidetud.
Kuidas oleks õige rendilepingute muudatusi raamatupidamises kajastada?
Kõige enam on rendisoodustusi tehtud kaubandus- ja teeninduspindade üürnikele, kes on pidanud oma äripinnal uksed sulgema. Soodustusi võidakse teha ka muudele büroo-, tootmispindade rentnikele.
Rendisoodustused võivad olla erinevad: rendimakse ühekordne vähendamine, rendimaksetest vabastamine, rendi vähendamine kindlaksmääratud ajavahemikuks või rendimakse olemuse muutmine (näiteks fikseeritud rendimakse muutub varieeruvaks).
IFRS 16 kohaselt on rendisoodustus oma olemuselt tihti rendilepingu muudatus. Rendilepingute muudatuste arvestamine on praktikas aga keeruline ja ajamahukas, eriti kui lepingute portfell on suur. Muuhulgas peab rentnik tegema uue rendiperioodi ja diskontomäära hinnangu ning rendikohustuse ja kasutusõigusvara ümber arvutama.
Lihtsustav erand rentnikele
IASB andis muudatusega rentnikele võimaluse erandiks. See lubab neid rendilepingute neid muudatusi, mis on otseselt põhjustanud COVID-19, mitte kajastada rendilepingute muudatustena, nagu seda nõuab IFRS 16. See tähendab, et rendikohustust ja kasutusõigusvara ei pea ümber arvutama ning selle asemel võib rendimaksete muutust kajastada otse kasumiaruande samal real, kus kajastatakse muutuvaid rendimakseid. Juhul, kui ettevõte seda erandit kasutab, peab see tema raamatupidamise aruandes avalikustatud olema.
Erandi kasutamise tingimused:
- rendisoodustuse tulemusena on renditasu sisuliselt sama või väiksem kui vahetult enne muudatust makstud renditasu;
- vähendatakse ainult neid rendimakseid, mida tuleb tasuda 30. juunil 2021 või enne seda (IFRS 16 täiendav muudatus laiendab lihtsustava erandi kasutamist kuni 30.06.2022 ja seda võib rakendada ka tagasiulatuvalt);
- muid olulisi muudatusi rendilepingu tingimustes ei tehta.
Standardi muudatus võeti IASB poolt vastu mai lõpus, nüüd peab selle heaks kiitma Euroopa Komisjon, et seda saaksid kasutada ka ettevõtted, kes koostavad aruandeid vastavalt IFRSile.
Arvestus rendileandjate jaoks
IFRS 16 muudatus rendileandjate arvestust ei mõjuta. Nemad peavad endiselt hindama, kas tehtud soodustusega kaasneb rendilepingu muudatus või mitte. Rendilepingu muudatuse kajastamine sõltub lepingu liigist.
Kasutusrendilepingute puhul kajastab rendileandja vastavalt IFRS 16le kasutusrenditulu lineaarselt kogu rendiperioodi jooksul. See tähendab, kui rendiperioodi jooksul laekuvad rendimaksed erinevates summades, siis raamatupidamises kajastatav keskmine igakuine tulu võib erineda rentnikult saadavast rahavoost.
COVID-19 tingitud ajutiste rendisoodustuste tõttu võib tekkida tulu ümberarvutamise vajadus, mida kajastatakse igakuiselt järelejäänud rendiperioodi jooksul. Kui rendisoodustus on märkimisväärne, siis on sellel oluline mõju renditulu arvestusele rendisoodustusega kuudel.
Kapitalirendilepingute korral lähtub rendileandja standardi IFRS “Finantsinstrumendid” kapitalirendinõude ümberarvestamise reeglitest.
Äriasjade haldamiseks on mõistlik kasutada majandustarkvara. Vaata, kuidas ettevõtted on Standard Booksi äritarkvara enda kasuks tööle pannud ning tutvu võimalustega lähemalt SIIT.