ÜLEVAADE Sel aastal pühime pikkadest pühadest suu puhtaks, aga kuidas uuel aastal on?

Jõulud ja aastavahetus on sel aastal nädalavahetusel.Foto: Shutterstock

Jõulud ja aastavahetus langevad seekord nädalavahetusele ja lisapuhkepäevadest võib vaid und näha. Aga vaatame üle, kas mõni tööpäev on vähemalt lühendatud ja äkki on uus aasta vabade päevade osas roosilisem.

Eestis on see juba vana küsimus, et kui riigipüha langeb nädalavahetusele, kas siis ei võiks püha justkui edasi lükata ja selle asemel töötajatele esmaspäeva vabaks anda. Selline reegel kehtib näiteks Suurbritannias, Luksemburgis ja Venemaal. 

Uus-Meremaal on selliste pühade kohta lausa oma väljend – Mondayised holiday. Sellised pühad on näiteks jõulud ja aastavahetus. Kui viimane langeb nädalavahetusele, saab töötaja, kes nädalavahetusel töötama ei pea, esmaspäeva või teisipäeva vabaks. Eestis ei ole see aga kombeks, mistõttu tuleb sel aastal harjuda mõttega, et jõulude ja aastavahetuse arvelt nädalavahetus ei pikene.

Jõulud kestavad reedest pühapäevani

Tööst vabad päevad on jõuludel 24. detsember ehk jõululaupäev, mis on sel korral reedel. 25. detsembril, mis langeb sel aastal laupäeva peale, tähistatakse esimest jõulupüha ja teist jõulupüha pühapäeval, 26. detsembril. 

Jõuludele eelnev 23. detsember on aga neljapäev ja see on lühendatud tööpäev. Seega võib tegelikult pisut ikka rõõmu tunda, sest nn nädalavahetus venib poolteist päeva pikemaks. 

Aastavahetus nädalavahetusel

31. detsember on sel aastal reedel, mis tähendab, et siis on lühendatud tööpäev. Seega on uue aasta esimene päev laupäev ja nädalavahetus nende pühade arvelt otseselt ei pikene. Tööle tuleb kõigil, kes ei tööta graafiku alusel, minna ikkagi esmaspäeval. 

2022. aastal riigipühade arvelt veel vähem vabu päevi 

Kui tänavu langes riigipühadest seitse päeva argipäevadele ja viis nädalavahetusele, siis 2022. aastal on vastupidi ja argipäevadele langeb riigipühadest vaid viis päeva. 

24. veebruaril tähistatav iseseisvuspäev langeb tuleval aastal neljapäeva peale. Suur reede on aga ikka reedel ja sel korral 15. aprillil, 1. ülestõusmispüha pühapäeval, 17. aprillil. Pühapäevasele päevale langevad järgmisel aastal veel 1. mail tähistatav kevadpüha ja 5. juunil tähistatav nelipühade esimene püha. 

Vaid 23. juunil tähistatav võidupüha ja 24. juunil tähistatav jaanipäev pikendavad järgmisel aastal nädalavahetust, sest neist esimene on neljapäeval ja teine reedel. 

20. augustil tähistatav taasiseseisvumispäev langeb 2022. aastal aga laupäeva peale. Samamoodi on laupäeval ka 24. detsembril tähistatav jõululaupäev. Esimene jõulupüha aga pühapäeval, 25. detsembril ja teine jõulupüha esmaspäeval, 26. detsembril.  31. detsember on järgmisel aastal laupäeval. 

Töötasu hüvitamine riigipühadel

Kui pead riigipühal oma töö iseloomu tõttu töötama, siis tasub teada, et seaduse järgi peab tööandja selle tööaja hüvitama kas kahekordse palgaga või täiendava vaba päevaga.

Täpsemalt on see reguleeritud Töölepingu seadusega § 45:

§ 45. Öötöö ja riigipühal tehtava töö hüvitamine

(1) Kui tööaeg langeb ööajale (kell 22.00 kuni 6.00), maksab tööandja töö eest 1,25-kordset töötasu, kui ei ole lepitud kokku, et töötasu sisaldab tasu ööajal töötamise eest.

(2) Kui tööaeg langeb riigipühale, maksab tööandja töö eest kahekordset töötasu.

(3) Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida ööajal või riigipühal tehtava töö hüvitamise täiendava vaba aja andmisega erinevalt käesoleva paragrahvi lõigetes 1 ja 2 sätestatust.

Äriasjade haldamiseks on mõistlik kasutada majandustarkvara. Vaata, kuidas ettevõtted on Standard Booksi äritarkvara enda kasuks tööle pannud ning tutvu võimalustega lähemalt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudiskiri toob Sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused. Telli siit!