Veel saad esitada avalduse II sambast raha võtmiseks. Mida pead sellega seoses teadma?

Kokku makstakse kuu jooksul II pensionisambast välja ligi 1,3 miljardit eurot, millelt peetakse kinni tulumaks.Foto: Shutterstock

Kogumispensioni teisest sambast raha väljavõtmise avaldusi saab esitada perioodide kaupa, millest kaks perioodi on juba möödunud ning kolmanda avalduse periood veel kestab.

  • Kolmandaks avalduse esitamise perioodiks on 01.08-30.11, siis vabastatakse makse tasumisest alates 01.05.22
  • Teiseks avalduse esitamise perioodiks oli 01.04-31.07, siis vabastatakse makse tasumisest alates 01.01.22
  • Esimeseks avalduse esitamise perioodiks oli 01.12-31.03, siis vabastatakse makse tasumisest alates 01.09.21

Hiljemalt septembri lõpuks saavad raha kätte kõik need inimesed, kes otsustasid oma raha kogumispensioni II sambast välja võtta. Juuli lõpu seisuga oli teisest pensionisambast raha välja võtmise avalduse esitanud ligi 160 000 inimest. Kokku makstakse kuu jooksul II pensionisambast välja ligi 1,3 miljardit eurot, millelt peetakse kinni tulumaks. Seega jõuab inimeste kontodele miljard ning riigi kassasse umbes veerand miljardit eurot.

Küsitluste kohaselt soovivad inimesed pool sellest ehk ligi 500 miljonit kasutada tarbimise suurendamiseks. Teine pool summast plaanitakse laenude tagasimaksmiseks või kinnisvara ostmiseks kasutada.

Kõik kes otsustasid raha välja võtta pidid riigile maksma tulumaksu näol 20% oma pensionivaradest. Toome näite – kui olid enda II sambasse kogunud 5000 eurot ja väljusid II sambast, andsid sellest summast 1000 eurot kohe riigile ning said kätte vaid 4000 eurot. 1000 euro kogumiseks II sambasse kulub aga keskmise palga juures pea aasta. Pensionieas raha ühe korraga välja võttes, tuleb väljamakselt tasuda tulumaks 10 protsenti.

Kui raha võetakse välja pensionieas pikaaegse pensionilepingu alusel, on väljamaksed tulumaksuvabad. Samuti ei peeta väljamaksetelt tulumaksu kinni isiku puuduva töövõime korral. Osalise töövõimetuse korral arvestatakse tulumaks 20%.

Teisest sambast välja võetud raha maksuvaba tulu suurust ei mõjuta, maksuvaba tulu arvestusse see ei lähe. Küll on võimalik midagi sellest 20% riigile makstud tulumaksust tagasi saada järgmisel aastal esitatava tuludeklaratsiooniga. 

Üldine riiklik maksuvaba tulu määr on endiselt kuni 6000 eurot aastas ehk kuni 500 eurot kuus. Juhul, kui oled aasta jooksul kasutanud oma maksuvaba tulu sellest määrast vähem, on võimalik saada tulumaksu tagastust.

Muid makse ja tasusid osakute tagasivõtmisel pensionifondide tingimuste kohaselt ei arvestata.

Need, kes oma sissemaksed lõpetasid, saavad maksetega uuesti alustada alles siis, kui nende tegemise lõpetamisest on möödunud vähemalt 10 aastat.

Äriasjade haldamiseks on mõistlik kasutada majandustarkvara. Vaata, kuidas ettevõtted on Standard Booksi äritarkvara enda kasuks tööle pannud ning tutvu võimalustega lähemalt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudiskiri toob Sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused. Telli siit!