Nutikas poi: LainePoissi ei heiduta antarktiline jäämeri ega soolane ookean

LainePoissi tõmmatakse Antarktika lähistel veest välja.Foto: Jan-Victor Björkqvist

WiseParker OÜ lõi koostöös TalTechiga uudse nutika poi nimega LainePoiss, mis aitab kaasa mitmete teadusvaldkondade tööle. WiseParkeri asutaja Valdur Kaldvee rääkis, mismoodi saab nutikat poid kasutada ning milles seisneb seadme innovaatilisus ja keskkonnasõbralikkus. 

Kuidas kasutada?

LainePoiss mõõdab lainete kõrgust, suunda ja muid olulisemaid laine parameetrid. Seejärel teeb seade reaalajas arvutused ning saadab need traadita side abil reaalajas serverisse. Kuna lainemõõtja on täpne ja seda on lihtne kasutada, siis on see kasutatav erinevates rakendustes. 

Seadet on juba kasutatud sadamate ja muude mereäärsete ehitiste rajamiseks, keskkonna ja kliimamuutuste uurimisel, reostuse leviku mudelite koostamiseks ja mereolude monitoorimisel.

Üks olulisemaid kasutusvaldkondi on meretuuleparkide keskkonnauuringud. “Oleme teinud keskkonnauuringuid Eesti esimeste kavandatavate meretuuleparkide jaoks Saaremaast 22 kilomeetrit lääne poole ja ka Kihnu juures,” kirjeldas Valdur Kaldvee. Lisaks on LainePoisi tehnikat kasutatud nii Eesti LNG-terminali rajamisel kui rahvusvahelises projektis Antarktika lähistel. 

LainePoiss Tallinna lahes. Foto: Valdur Kaldvee

Kompaktne, kerge ja soodne

Üheks poi eeliseks on tema kaal – LainePoiss on kerge ja kompaktne. Kaldvee sõnul on tehnoloogiad kaalunud sada kilogrammi ja rohkem ning nende merele viimiseks on läinud vaja üsna suurt taristut – laevasid, kraanasid ja tõstukeid. LainePoisi kaaluks on aga vaid 5 kg ning diameeter veidi üle 30 cm. 

Teine hea omadus on vastupidavus – seade on loodud töötama karmides tingimustes, nagu soolane ookeanivesi või karge Antarktika jäävesi. Kuna kõik arvutused tehakse seadme sees ning serverisse jõuab vaid lõpptulemus, on seadme energiakulu väiksem ja sideteenus odavam. 

Pikalt arendatud

Olgu ka öeldud, et LainePoiss valmis koostöös TalTechiga ning uudset tehnoloogiat on juba pikalt testitud, alustades arendusest aastal 2018, mil ülikooli esindaja Victor Alari ettevõtte poole esimest korda pöördus. Alari algne soov oli saada seade, mis mõõdaks, kuidas lainetus jääd lõhub. “Seadme arenduse käigus selgus aga, et poil on kasutusvaldkondi rohkemgi kui kitsas teaduslik pool,” meenutas Kaldvee. 

Kuna seade koosneb nii mehaanikast, elektroonikast kui tarkvarast, mis peavad kõik sujuvalt koos töötama, siis on arenduse käigus tulnud ette ka erinevaid väljakutseid. Näiteks oli ühel seadmel probleem anduriga – see ei näidanud korrektselt laine suunda.

LainePoiste katsetamine Saaremaal Väikelaevaehituse kompetentsikeskuse katsebasseinis. Foto: Kristjan Mölder

“Et selliseid probleeme vältida, oleme ehitanud endale kontorisse väikese testpingi, mida nimetame lainesimulaatoriks. Sellega saame kontrollida, et seade töötaks, ilma seda merele viimata,” sõnas Kaldvee. “Nii saame seadmeid efektiivsemalt testida ja tagada, et tulemused oleks alati sada protsenti korrektsed.”

Hetkel jätkatakse LainePoisi arendust. Varsti on poi võimeline arvutama tuule kiirust ja suunda  lainespektrist lähtudes.

Tallinna Tehnikaülikoolis kohtuvad haridus ja teadus ettevõtlusega, et edendada jätkusuutlikust ja rakendada innovatsiooni. TalTech teeb koostööd ülikoolide, teadusasutuste- ja ettevõtetega üle terve maailma. Tehnikaülikooli teadlased pakuvad tuge organisatsiooni- ja tootearenduses, et luua maailma muutvaid lahendusi. Lähemalt saab lugeda TalTechi veebist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.