Videoturundus pole enam suurte firmade ja palgatud stuudiote küsimus, sellega tegelevad nii suunamudijad kui pisemad ettevõtted, lüües sotsiaalmeedias läbi sama edukalt või pareminigi, kui mõned filmitegijad. Seega on uus ja eriti just noorte seas populaarne kanal muutunud “demokraatlikuks” tööriistaks, mis aitab oma brändi suurele publikule tutvustada kõigil, kellel on oskusi ja häid ideid.
Lihtne ja haarav video ei nõua enam keerulist tehnikat ja palju osalisi, see aga suudab jätta püsiva mulje, tekitada tugevat emotsionaalset sidet ja panna vaatajad sinu tooteid või teenuseid kauaks mäletama.
Kuidas aga väikeettevõte saab kasutada videoturundust nii, et see tõesti märgatavaid tulemusi tooks? Siin on mõned head nipid ja soovitused, mis aitavad sotsiaalmeedias kaugele paista.
Mis on üldse videoturundus?
Videoturundus on tõhus digitaalne turundusstrateegia, kus videoid kasutatakse toodete ja teenuste reklaamimiseks, kuid mitte ainult. Sellega saab oma ettevõtte kuvandit tutvustada, luua klientidele fooni, mis paneb neid huvituma ettevõtte brändide vastu ning toob juurde uusi kasutajaid nii sotsiaalmeediakontodele kui kodulehele.
Videote eesmärk ongi luua sidet sihtrühmaga mitte ainult ühekordse reklaami kaudu mõnele tootele või teenusele, vaid püsivamalt ja siduvamalt. Video aitab lihtsalt selgitada keerulisi lahendusi või näidata, kuidas toode tegelikult töötab. Videod suudavad edastada sõnumeid ja tekitada emotsioone viisil, mida tekst üksi ei suuda.
Miks kasutada videoturundust?
Põhjuseid, miks kasutada videoturundust, ei pea kaugelt otsima. Nagu öeldud, sobib see suurtele ja väikestele, eelarved võivad ulatuda olematust töötaja mobiiliga tehtud klipile kulutatust kuni palgatud professionaalsete võttegruppideni, kuid väiksematel ettevõtetel piisab tõesti sinna odavamasse otsa jäävatest lahendustest, sest kõige tähtsam on hea ja kliente kaasav sisu.
Olenevalt firma brändist võib muidugi vaja minna ka eksklusiivset ja kallist videosisu, kuid siis ilmselt on ettevõte ka ise juba suuremaks kasvanud ja saab lubada oma kuvandile vastavat toodangut.
Näiteks tegi kunagi kõigile tuntud failijagamisplatvorm Dropbox video, millega saaks hakkama ka kooliõpilane käepäraste vahenditega, kuid mis selgitab parimal viisil, mida ettevõte pakub:
Siin on aga viis head põhjust, miks ikkagi kasutada videot oma digiturunduses.
1. Suurenda bränditeadlikkust.
Videod aitavad luua tugevat brändi identiteeti, jäädes vaatajatele meelde tänu visuaalsetele ja helilistele elementidele. Jagatud videod sotsiaalmeedias võivad muutuda viraalseteks ja tuua brändile ohtralt tasuta reklaami.
2. Paranda veebinähtavust.
Otsingumootorid, eriti Google, soosivad videosisu, parandades ettevõtte SEO-d ja viies rohkem külastajaid sinu kodulehele. Õigesti optimeeritud video võib tõsta sind otsingutulemustes märgatavalt kõrgemale.
3. Näita oma ettevõtte isikupära.
Videod aitavad ettevõtetel olla nähtavad ja kuuldavad. Need toovad esile inimliku külje, aidates publikul luua vahetu ja usaldusväärse sideme brändiga.
4. Tõsta sotsiaalmeedia aktiivsust.
Videod tekitavad rohkem meeldimisi, jagamisi ja kommentaare kui pildid või tekst. See suurendab jälgijaskonda ja tugevdab brändi kohalolekut.
5. Ehita usaldust.
Kliendi edulood, intervjuud ja kulissidetagused kaadrid lisavad brändile inimlikkust ja läbipaistvust. Uuringud näitavad, et inimesed usaldavad rohkem ettevõtteid, mida nad läbi video tundma õpivad.
Milliseid videoformaate valida?
iga video puhul on enne mõistlik läbi mõelda ja paika panna, mis formaadis see tuleb ja millised on olulisemad stseenid.
Kõige olulisem on alguses siiski formaadi valik. Siin on viis head videoformaati, millega alustada.
1. Intervjuud.
Tee video näiteks ettevõtte asutajaga või juhiga, kus räägitakse brändi missioonist ja väärtustest. See toob esile isikliku seose ja näitab, kes on firma taga. Intervjuusid saad edaspidi teha ka juhtivate spetsialistide ja asjatundjatega nende valdkonnast.
2. Tooteesitlused.
Näita, kuidas toode töötab ja milliseid probleeme see lahendab. See on hea viis veenda kliente ostu tegema. Tihti on ka videojuhendid mõne toote kasutamise kohta lihtsamad ja ülevaatlikumad kui paberil tootejuhend.
3. Harivad videod ja koolitused.
Jagades kasulikku teavet, positsioneerid end eksperdina ja suurendad oma usaldusväärsust turul. Tasuta koolitused toovad valdkonnast huvitatuid ettevõtte juurde ja suurendavad hiljem müüki.
4. Kliendilood.
Lase rahulolevatel klientidel rääkida, kuidas sinu toode või teenus on nende elu parandanud.
5. Kulissidetagused klipid.
Näita, kuidas su ettevõtte igapäevane tööelu välja näeb. See lisab autentsust ja meeldib vaatajatele, kes otsivad ausat ja siirast sisu.
Parimad praktikad videoturunduse juurutamiseks
Kuidas siis pihta hakata? Kui on enam-vähem selge, mis on videoturundus, selle kasu ja mõned head formaadid, tasubki pihta hakata, järgides algatuseks näiteks neid viite lihtsat soovitust.
- Optimeeri SEO jaoks.
Kasuta õigesti märksõnu, loo atraktiivsed pisipildid ja lisa video pealkirjale huvitav pöördküsimus, et tekitada huvi. Tehnilise poole pealt hoolitse ka kodulehe Sitemapis videosisu olemasolu eest, et otsimootorid seda üles leiaksid ning kasuta videote juures samuti olulisi META märgendeid ja märksõnu, millega tahad otsingutulemustes esile tõusta. Video peab mängimist alustama kohe, kui nupule vajutad ning video käivitamise nupp peab olema selge, nähtav ja kõigile arusaadav. - Hoia sisu lühike ja selge.
Erinevatele platvormidele sobivad erinevad pikkused – näiteks sotsiaalmeedias eelistatakse lühemaid videoid (30–60 sekundit). Firma kultuuri tutvustav ülevaatlik pisifilm ja mõne protsessi või kasutamisjuhendi video võiks jääda 2-4 minuti piiresse. Firma pitch ehk kõige olulisema kiire kokkuvõte, “liftikõne” või nagu idufirmad teevad esitlusi investoritele on tavaliselt 30-120 sekundi pikkune. - Keskendu esimestele sekunditele.
Esimesed 5–10 sekundit on videotes kõige olulisemad, sest need määravad, kas vaataja jätkab vaatamist või kerib edasi. See aeg lüheneb pidevalt – Youtube´is räägitakse juba 2-4 sekundist, mille jooksul peab vaataja tähelepanu võitma. Alusta seega haarava elemendiga – see võib olla intrigeeriv küsimus, põnev fakt või silmapaistev visuaal. Kui suudad vaataja kohe alguses kaasa haarata, suurendad tõenäosust, et ta vaatab videot edasi. - Jaga õigetes kohtades.
Kasuta YouTube’i, Instagrami Reels’i, TikToki, Facebooki ja teisi kanaleid, kus sinu sihtrühm kõige aktiivsemalt aega veedab. Samuti saab videoid lisada uudiskirjadesse. - Kaasa vajadusel profid.
Kui soovid väga kvaliteetset videot, tasub kaaluda koostööd professionaalse videotiimiga, kuid alustada võid ka nutitelefoni ja lihtsa montaažirakendusega. Pea meeles, kuidas ise tehtud lihtsad klipid sobiksid kokku sinu muu kuvandiga.
Videoturundus on seega tõhus viis, kuidas ka väikeettevõtted saavad suurtega konkureerida ja end nähtavaks teha. Olgu selleks kliendilood, toodete tutvustamine või lihtsalt ettevõtte isikupära jagamine – liikuvad klipid aitavad su brändil silma paista. Pane paika eesmärgid, vali sobiv formaat ja alusta oma videoturundusega kasvõi täna. Millise videoga alustaksid?