7 jälgimist väärivat veebidisaini trendi 2023. aastal

FotoAndreas Lischka, Pixabay

Uus aasta toob liikuvad pildid ja dünaamilise disaini, kirjutavad paljud disainiagentuurid oma aastaülevaates. Kas see tähendab vana GIF-formaadis animatsiooni tagasitulekut või võib loota millelegi silmasõbralikumale?

Erinevatest ülevaadetest on siin välja nopitud seitse olulist trendi, millega saab arvestada või millest ideid ammutada kodulehe ja kasutajaliideste disainis algaval aastal.

Liikuv ja muutuv kujundus

Ekraani suuruse järgi kohanduv kujundus ehk responsive veeb on tulnud, et jääda, kuid nüüd kohandub sisu lisaks ekraanile ka kasutaja enda käitumise järgi.

Dünaamiline disain tähendab, et kodulehele saabuvad interaktiivsed osad: veebisaidiga võib rohkem suhelda ning kodulehe välimus annab võimaluse veelgi enam infot hästi serveeritud kujul kätte saada.

Nii näiteks võib kinnisvaramaakler lisada veebisaidile vajutades lahtihüppava laenukalkulaatori, uudistesait mõne mälumängu või viktoriini artikli sisu kohta, firmad mänge ja võistlusi, mis lugejaid põnevil hoiavad.

Lisaks pakutakse, et peale ekraani suuruse arvestab veeb veel ka näiteks kasutaja brauseri ja asukohaga. See info tuleb kodulehe serverile tavaliselt kätte, kui küpsistele ja kasutajaandmetele on luba antud.

Sellised veebisaidid võivad jälgida külastajate sirvimisajalugu ning teavad inimese ligikaudset asukohta. Veebiagentuurid soovitavadki disaini abil kuvada just sellist dünaamilist sisu, sisu, mis põhineb kasutaja varasemal käitumisel või sellel, mida tema kohta on varasemast teada. Nii näiteks võib veebileht alati muutuda teisel, kolmandal või neljandal külaskäigul, arvestades külastaja huvisid ja kogunenud infot tema harjumuste ja asukoha kohta.

Juturobotid asendavad otsinguid ja katalooge

Kindlasti on palju ka neid vanamoodsaid kliente, kellele meeldib otsinguaknasse otsisõna tippida, kuid aina enam külastajaid on harjunud vabas vormis vestlusakendega, kuhu võib lihtsalt oma probleemi või küsimuse saata. Lisaks korduma kippuvate küsimuste lehele ja kodulehe enda otsimootorile on aina olulisem luua ilus ja lihtne juturobot, mis tunneb ära vabas vormis esitatud küsimused ning leiab neile vastused. Või kui ei leia, vastab mõni firma töötaja.

Art Deco on trendikas

Foto: (CC) Oberholster VenitaPixabay 

Kui rääkida puhtalt kunstilistest kujundustrendidest, siis Theedigital pakub välja, et Art Deco on see ühisnimetaja, mida võiks julgelt kasutada. Arvatakse, et Art Deco on 2023. aastal veebisaidi disaini esteetikas vägagi populaarne, eriti kuna see tugineb suuresti sümmeetrilistele ja geomeetrilistele kujunditele. See stiil on sageli mustriline ja dekoratiivne. Geomeetrilised kujundid aitavad vähendada visuaalset pinget ja ei väsita.

Shutterstock nimetab seda trendi lameda retro stiiliks, mis veebides saab domineerima.

Kõik peab reageerima ja suhtlema, kui hiir üle käib

Kui libistad hiire e-poes üle toodete, peavad need esile kerkima, särama hakkama ja tähelepanu äratama. See sunnib kasutajat kasvõi selle animatsiooniga rohkem mängima ja rohkem tooteid vaatama. Üheks heaks näiteks on toodud see jalgrattapood, kus iga ratas suureneb, taust muutub ja tähelepanu koondub.

Dark Mode – sest see on silmasõbralikum

Tumeda veebi näide Shutterstockist.

Võimalus teha oma veeb ainult tumeda taustaga tagab eristumise, kuid aina trendikamaks on saamas veel võimalus, et kasutaja ise lülitab kõik tumedaks, kui talle nii rohkem meeldib. Sel puhul tuleb luua tumeda veebi värvipalett, sest kui lihtsalt taust mustaks muutub, ei pruugi kõik kirjad ja graafilised elemendid oma valgel taustal sobivate värvidega enam hästi näha olla.

Veelgi moodsam veeb tunneb aga brauseri sätetest ise ära, kas kasutaja tarbib musta stiili ehk Dark Mode´i. Nii nagu mobiiliäppides, nii saab ka veebilehel kasutada sellise kasutaja jaoks automaatselt tumedaks muutuvat kujundust.

Mobiilile loodud kasutajaliidesed

Kui veebis on kõik lihtne – peab hiirega klõpsama, siis mobiilis kasutatakse sama veebi sõrmega puudutades. Kuid mitte ainult – sõrmega saab ka libistada ja viibelda. Trendiks on teha mobiilne veeb selliseks, mis oleks viipesõbralikum, mitte vaid linkide, kuid ka ikoonide ja pindadega, mida saab näiteks eest nihutada või suuremaks alla tõmmata nagu rulookardinat.

Parallaks, 3D maailmad ja muud efektsed sisenemised sisusse

99Designs pakub välja põnevaid lahendusi veebi sisse minekuks: parallaksinähtusega sisse suumimise, 3D objektidest justkui tehismaailmade loomise (valmistab ette virtuaalreaalsuseks, kuid VR prille pole vaja), samas on tagasi ka täielikult retrostiilis 90ndate menüüribad, mis viskavad enda alla avanevaid rippmenüüsid. Kõik on võimalik, et tähelepanu äratada.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudiskiri toob Sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused. Telli siit!