Eksperdid soovitavad: ära hoia oma salasõnu brauseri paroolihalduris!

Kõige lihtsam ja mugavam on lasta oma paroolid salvestada veebilehitsejal ehk brauseriL. eraldi tarkvara pole vaja, kõik käib automaatselt ning paroole sisestatakse veebilehele automaatselt kas sõrmejälje või kaameraga tuvastades, isegi põhisalasõna ei pea kasutama. Kuid kas see on piisavalt turvaline?

Tegelikult on paroolide haldamiseks endiselt palju turvalisem viis spetsiaalse paroolihalduri tarkvara kasutamine, kuid se eeldab eraldi tarkvara paigaldamist ning on veidi ebamugavam. Kui palju see aga turvalisust juurde annab?

Miks mitte brauseri paroolihaldur?

Kuigi brauseri paroolihaldurid pakuvad suurimat mugavust, on neil ka olulisi puudusi, kirjutab PC Mag.

Need põhipuudused on järgmised.

  • Turvalisus: brauseri paroolid on salvestatud sinu arvutisse küll krüptituna, aga see krüptograafia pole alati 100% murdmiskindel isegi mõne lihtsama rünnaku korral. Pahavara või andmepüügi rünnaku korral on võimalik brauserisse salvestatud paroolid siiski ära näpata.
  • Funktsionaalsus: veebilehe paroolihaldurid pakuvad piiratud funktsionaalsust ja töötavad ainult oma keskkonnas. Näiteks ei saa neid kasutada paroolide jagamiseks teistega ega mitmetes seadmetes sünkroonimiseks (Google Chrome küll lubab nii mobiilis kui teistes seadmetes paroole hallata ja kasutada sama Google´i konto alt).
  • Ühe brauseri tugi: Kui kasutad mitut erineva pakkuja brauserit või erinevaid platvorme, peab igaühes neist eraldi paroole hoidma ja uuendama.
  • Kui veebibrauser satub ohtu, siis on ohus ka kõik paroolid kas avastatud turvaaugu või mõne kahtlase brauserilisa kaudu.
  • Veebilehitseja on kogu aeg lahti. Enamasti jääb arvutis brauserr alati lahti ja seega saab ka keegi teine, kes korraks arvuti juurde satub, ilma parooli teadmata kasutaja kontodele sisse logida.
  • Brauserid pole loodud paroolihalduriteks. Veebilehitsejad on loodud selleks, et kasutaja saaks käia erinevatel (ka kahtlastel) veebilehtedel ja mitte selleks, et kaitsta kasutajate isiklikke andmeid. Brauseritel pole selliseid turva- ja tootlikkusfunktsioone, mis on olemas eraldi paroolihalduritel. Näiteks kontrollivad spetsiaalsed paroolihaldurid nõrku või korduvalt kasutatud paroole ja kutsuvad teid üles neid muutma ning töötavad ka mobiiliäppides ja töölauarakendustes.

Paroolihalduri tarkvara eelised: tugevam turvalisus ja laiem tugi

Spetsiaalsed paroolihaldurid võivad olla küll veidi ebamugavamad kasutada veebibrauseris, kuid pakuvad mitmeid eeliseid veebilehitsejatesse sisseehitatud paroolihaldurite ees:

  • Parem turvalisus tähendab, et paroolihaldurid salvestavad kõik paroolid hästi krüpteeritud andmebaasi, mis on kaitstud tugeva parooli ja mitmefaktorilise autentimisega.
  • Parem funktsionaalsus pakub laiemat valikut funktsioone, näiteks paroolide loomine vastavalt teenuse nõuetele, jagamine ja sünkroonimine paljude seadmete vahel.
  • Mitme brauseri ja tarkvara tugi: paroolihaldureid saab kasutada enamasti kõikides brauserites ja paljudes installitud rakendustes.

Ikka kõhkled? On ka kolmas tee

Kui sa pole endiselt kindel, kas paroolihaldur on ikka õige lahendus, saab kasutada ka teisi alternatiive. Need pole küll nii mugavad, kuid võivad tagada kindluse teatud olukordades.

  • Paroolikaardid on ilmselt halb lahendus, kui kirjutad oma paroolid paberile ja hoiad seda kuskil turvalises kohas. See võib küll olla füüsiliselt hästi kaitstud seif, kuid iga kord, kui paroole kasutada vaja, peab selle paroolikaardi välja võtma. Kui unustad kaardi kuhugi maha, on võõrastel lihtne seda pildistada ja jälgi jätmata paroolid ära näpata.
  • Mnemoonilised lahendused aitavad kasutada oma mälu salasõnade meeles pidamise abistamiseks. Paroolide loomiseks kasutatakse siis loogilisi lauseid ja pilte, mida on lihtne meenutada. Selle lahenduse suurim puudus võib olla äraarvatavus: kui laused või sõnad esinevad sõnastikes, siis saab toore jõuga paroole murda.

Kokkuvõtteks on seega paroolide haldamiseks parimaks valikuks spetsiaalne paroolihaldur, sest see ongi loodud paroole turvaliselt haldama. See pakub parimat turvalisust, funktsionaalsust ja kohati ka mugavust.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.