Erki Veiko Äristarteri 6. saates, 2. vaatus: saja ei kohta tuleb see üks väärtuslik jah!

IT valdkonnast tulnud ja mõõduülikondade ettevõtjaks hakanud Erki Veiko räägib saate teises osas, et tihti on ka õnnel oluline roll äri õnnestumises ja ei maksa heituda, kui 99 müügikõne peale on just järgmine see kõige olulisem. Teda intervjueerib Katrin Hinrikus-Karu United Dream Studiost.

Ühel hetkel on selge, et kui ikkagi reaalselt raskused suurenevad ja võlad kuhjuvad, siis peab midagi tegema. Samas õnnel on ka oluline roll õnnestumises.

Esimesed kliendid leidis Erki Veiko ise helistades, alustades kallite autode müüjatest müügiportaalides ja kinnisvaramaakleritest. “Lihtsalt õppisin endale kümme lauset pähe, mida väga ei soperdaks ja siis helistasin kõik numbrid järjest läbi, muud varianti ei olnud,” meenutab ülikonnaäri algust Erki Veiko. “Mulle tundub, et ettevõtte käive saab alguse ikkagi müügist, turundus on jube hea lisa selle kõrval. Aga kui sa ei ole ise turunduse guru, et lihtsalt sisu välja panna ja siis kannatlikult oodata, siis ma usun, et nende toorete kõnedega maakleritele ja autode müügimeestele oli parem võimalus reaalselt kliente leida näiteks ühe Instagrami postituse asemel.”

Klientidele helistades esitavad nad ka küsimusi, mis on äri jaoks samuti oluline info, et mis kliente tegelikult huvitab. Kui ei oska vastata, siis saab hästi kiiresti teada, mida oma äris peaks paremaks tegema ja see on Erki arvates alustavate ettevõtjate probleem, kui nad ei tea seda.

“Kui saad telefoni otsas need asjad kliendiga läbi arutada, siis saad lisada uued vastused, mis välja uurid, ka oma müügiteksti,” räägib Erki. “Sain vahepeal selliseid vastuseid, et pidin ütlema – jah, sul on õigus, mul pole õrna aimugi, miks ma seda teen või kellele seda vaja on. Ma helistasin ju alguses nendele, kes müüvad autosid ja kes isegi ei ole tingimata ülikonna kandjad, aga tol hetkel ma miskipärast ei tulnud selle peale, et ka näiteks kinnisvaramaakleritega rääkida. Mersuvennad tundusid lahedamad.”

Läbi naljakate juhuste tuntud tegijateni

Tuntud inimesteni, kes kliendiks hakkasid, jõudis Erki läbi naljakate juhuste ja julgete otsuste. “Genkale ma kirjutasin Instagramis lihtsalt suht tühja koha pealt, mõtlesin mingi naljaka loo välja ja ega muud varianti polegi tuntud inimeste puhul, kui et sa üllatad neid.”

Genkale eelnesid muidugi kõned ja kontaktid võib-olla sadadele inimestele, aga see näitab, et kuskil on 99 tuntud inimest, kes ei ole positiivselt vastanud.

Selle jaoks, et seda ühte või kahte tuntud tellijat saada, tulebki läbi helistada või kirjutada sadu inimesi, see on ettevõtja jaoks paratamatus.

“Kui sa saad mingi suurepärasuse turundussüsteemi käima peale Timo Porvali turunduslaboris käimist ja paned endale üles mingi metsiku süsteemi, et postitustele tagisid ja asju lisada ning SEO-d teha, siis jah, see toimib ka,” räägib Erki Veiko, “aga mulle tundub, et paar kuud on siiski minimaalne aeg, kui peaks tegelema ainult müügiga, müügiga, müügiga.”

Müügikõned võivad hakata veerema nagu lumepall, sest võib-olla ühele kirjutades ta ei vasta, aga kui näiteks Taukari sõber tahab abielluda, annab ta kontakti edasi ning kunagi ei tea, kuidas isegi mõnest esialgsest Ei-st võib saada kontakt, keegi kuskilt tuleb ja ostab.

“Kui meie toodet või teenust vajab kuskil iga minut sada inimest, tuhat inimest, kümme tuhat inimest ehk piisavalt palju, et me oleks rahul ja kui seda uskuda ning selle nimel pingutada, siis jõuab lõpuks nende inimesteni,” usub Erki Veiko.

Oma vaba aega ei vahetaks välja millegi vastu

“Minul miskipärast see kellaajaline tööl käimine konkreetse kalendri järgi ei sobi,” räägib Erki ettevõtluse eelistest vabaduse tagamisel. “Mul on väike tütar, minu päeva kõige tähtsam aeg on hommikul temaga seitsmest üheksa või poole kümneni tegelemine, seda ma ei vaheta enam mitte millegi vastu, ükskõik kui suur see rahanumber ka ei oleks. Alates kella kümnest võin ennast kuskil odavalt maha müüa, aga iga inimene peabki aru saama, milline on see aeg, mis on vaid pere jaoks ja hobide jaoks.”

24/7 töörabamist Erki ei poolda: “See pole minu maailm. Mõni ärkab kell neli üles, aga mind ei huvita, ta võib olla multimiljardär, aga mind ei huvita, sest iga inimene peab aru saama sellest, mis talle sobib, mis talle rahuldust pakub. Kui ma vaatan oma sõpru, kellest paljud on IT-miljonärid, siis mul on null kadedust. Vahepeal korraks oli, kui üks vend läks IPO-sse ja hakkab nüüd teist maja ehitama, aga kui mõtlen, kui palju tuhandeid tunde ta on kontoris olnud hommikuti ja õhtuti või öösiti ning kogu see corporate bullshit, mis kaasa tuli, siis ei ole kadedust.”

Palgatöö enam Erkile ei sobinud ja ta otsustas, et vaatab, mis saab, kui ise ettevõtjaks hakata koos kõikide vabaduste, kohustuste, tõusude ja mõõnadega.

Kolm nippi alustavale ettevõtjale

Erki Veiko annab Äristarteris ka kolm soovitust alustavale ettevõtjale.

Esimeseks soovituseks on otsida välja oma ala spetsialistid, oma ala absoluutsed tipud ja kuulata neid, mitte oma sõpru: “mulle andsid kõik alguses nõu, eriti pere ja teised tuttavad, kes ütlesid, et see on ikka täielik jama, kuskil nähti palju ägedamaid asju. Ärge kuulake seda! Oma ala spetsialistidelt tuleb küsida, et mis on see järgmine asi, mida ma peaks tegema, et järgmisele tasemele jõuda.”

Erki arvates on ta mõnikord isegi liiga palju aega raisanud selle peale, et uurida ja lugeda, aga kindlasti on üks asi, mis säästab aega ja ajurakke asjatundjatelt otse küsimine.

Teiseks tuleb mõelda, mis rolli tahad ettevõttes kanda. Äkki peaks kellelegi palkama, äkki peaks müügiinimese võtma, aga kust talle raha võtta palga maksmiseks? Kõige lihtsam tundub ise kõik ära teha, jättes endale null hetke vaba aega. Ühel hetkel see pole enam jätkusuutlik, siis on vaja ikkagi leida need inimesed, kes teevad ära need asjad, milles nad head on, palju paremad, kui teised. “Olen otsinud kolm aastat endale asendajat eesti, vene ja inglise keeles suhtlemiseks, ei ole neid lihtsalt,” räägib Erki oma kogemusest, “siis lihtsalt lähed eluga edasi. Nüüd ma leidsin õige, alles paar kuud tagasi. Mõned asjad tuleb lihtsalt ära oodata ja siis õiged inimesed jõuavad sinuni. Ükskõik kui palju sa ei pingutaks, õnnel ja juhusel on ka oma oluline roll.”

Ei tasu kindlasti üle töötada, sest lõpuks me ei kontrolli kogu protsessi, kui kõik ise ära teeme.

Kolmandaks tuleb kulud kontrolli all hoida. See on kõige tähtsam. “Teisel aastal, kui mul hakkas juba päris hästi minema, vaatasin, et saan endale head palka maksta,” meenutab Erki. “Tegin seda ja tegelikult olid sellel pikas perspektiivis pigem negatiivsed mõjud. Arvesta sellega, et esimesed kolm aastat elad võimalikult alla oma võimete, isegi kui vahendeid on palju käes, sest tõenäoliselt tuleb hetk, kui sul on neid vaja.”

Headel aegadel tuleb varusid korjata, soovitab ta alustavatele ettevõtjatele. Tahaks muidugi kohe hästi elada, aga tuleb natuke oodata. Ettevõtjaid tuleb samas iga päevaga juurde, iga päevaga läheb ka pankrotti, aga statistiliselt ettevõtjate arv siiski kokkuvõttes kasvab, järelikult on turul ruumi ja tasub proovida.

Vaata Erki Veiko intervjuu esimest osa siit.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.