Kui 2020. aasta märtsis suleti Eestis koroonaviiruse tõttu lasteaiad ja koolid, pidid ka paljud lapsevanemad koju jääma ning ise oma laste õpetamisega toime tulema. Sellest sündiski toona nelja-aastase lapse jaoks töölehtede ja õppekaartide veebileht, kuna midagi sellist eesti keeles veel polnud. Tarkrebane.ee veebilehe sünnist ja arendamisest räägib selle looja Sille Vahaste-Pruul.
Millal ja kuidas teie ettevõtmine alguse sai?
Kui Eestis koroonaviiruse leviku tõttu lasteaiad ja koolid suleti ning paljud lapsevanemad, sealhulgas mina, pidid kodus oma laste õpetamisega toime tulema, siis mõtlesin, mida teha, et mu toona nelja-aastane laps siiski ka kodus midagi omandaks.
Toona huvitasid teda erinevad töölehed, vihikud jms. Internetist erinevaid toredaid töölehti otsides sattusin ainult ingliskeelsete otsa ja eestikeelseid tasuta materjale oli siis väga vähe (nüüdseks on olukord muidugi paranenud). Nii ma otsustasingi lapsele ise neid töölehti tegema hakata.
Ühel hetkel küsiti ühes lastevanemate Facebooki grupis lihtsamate lastele mõeldud ristsõnade kohta. Ma ütlesin seal, et võin ju teha, sest plaanisingi oma lapsele neid niikuinii kokku panna. Siis aga sain palju tagasisidet teistelt emadelt, et ka nemad sooviksid neid ristsõnu ja et ma võiks neid jagada. Mõne päeva pärast oli mul juba olemas koduleht, mille kaudu hakkasin ristsõnu ja muid oma lapsele tehtud materjale avaldama.
Nii sündiski Tark Rebane – enda ja oma lapse vajadustest.
Kas ettevõtmisel oli ka mingi esialgne äriidee ja kas see läks käiku?
Kuna ma tegin selle veebilehe valmis väga kiirelt, siis pikalt ei mõelnud ja lasin tol hetkel olemasoleva idee käiku. Eks ikka käis korraks peas ka mõte need töölehed tasuliseks teha, aga mu süda ei lubanud seda, sest olukord oli kõigi vanemate jaoks niigi kehv ja stressirohke. Eesmärk on ja oli laste haridusele kaasa aidata.
Alguses mõtlesin ka sellele, et neid materjale saab jagada tasuta, kasutades lihtsalt Google Drive’i või Facebooki, aga see on kasutajale (kes olen ka mina) väga ebamugav süsteem. Seepärast sai ikkagi veebileht loodud.
Sel suvel sai kodulehe esialgset struktuuri muudetud, et inimestel oleks kergem endale vajalikke töölehti üles leida.
Kuidas olete seni oma veebilehele külastajaid leidnud ja mis kanaleid kasutanud nende kutsumiseks?
Enamasti kasutan sotsiaalmeediat – Targa Rebase Facebooki ja Instagrami, kus tutvustan uusi töölehti ning suunan nad sealt kodulehele. Statistikat vaadates tuleb sotsiaalmeediast ka üsna suur osa kasutajatest (umbes 30–35%).
Lasteaedades suunavad sageli õpetajad lapsevanemaid lehele, koolitajad ja teised inimesed soovitavad tuttavatele.
Milline on olnud praegu tarkrebane.ee suurim edulugu ja kuidas see on inimestele kasu toonud?
Ma arvan, et suurimaks edulooks ongi minu jaoks see, et neid töölehti kasutavad nii paljud lapsevanemad ja ka õpetajad oma töös.
Kui keegi saadab mulle pilte või sõnumeid, et ta on töölehti oma töös või kodus lapsega kasutanud ja lastele need väga meeldivad, siis see annab mulle palju motivatsiooni, sest see on minu pisike panus meie laste haridusse. Samuti teevad südame soojaks sõnumid, mis lihtsalt tänavad, et ma olen teinud mõne õpetaja töö veidi kergemaks.
Kust tulevad ideed ja teemad, mille järgi tarkrebane.ee-sse uut sisu teha?
Enamasti tulevad ideed oma lapselt – ma näen, mis talle parajasti huvi pakub või mis on need teemad ja oskused, mida võiks arendada.
Aga samamoodi tulevad ideed, kui näen, mis on lapse lasteaias nädala teemaks, internetis ringi vaadates ja lapsega koos raamatuid sirvides.
Kuidas te neid töölehti ja kaarte teete ja kas teil oli sellega ka varasemalt kogemusi?
Varasemat kogemust mul ei olnud. Teadsin lihtsalt, mis töölehti ma tahaksin teha, mis ka minu lapsele meeldiksid, ja hakkasin vaikselt õppima ja nokitsema.
Eks alguses tuli see raskemalt, kui ma arvasin, sest väikseid nüansse oli rohkem, kui aimata oskasin. Töölehti teen ühe veebipõhise kujundusprogrammiga, millega on just minusugusel nullkogemusega inimesel hea alustada.
Kuidas sai alguse tarkrebane.ee veebileht ja kas ise õppides oli keeruline veebi teha?
Veebileht saigi alguse sellest, et mul oli tarvis kuskil neid materjale jagada nii, et see oleks mugav ka kasutajal ja neid materjale oleks ka hiljem kerge leida.
Ausalt öeldes ma veidi pelgasin ise veebilehe tegemist, sest see oli minu jaoks esmakordne kogemus. Aga ehitasin selle Voogi platvormile ning see oli tegelikult väga lihtne.
Kodulehte tegin täitsa esimest korda, sellepärast valisingi Eesti majutuse ja Eesti veebiplatvormi.
Millised olid suuremad (tehnilised) raskused kodulehe tegemisel ja kuidas said need ületatud?
Keerukam oli välja mõelda veebilehe struktuur nii, et see oleks arusaadav ja lihtne kasutada. Samuti oli veidi keerulisem üldse asjaga alustamine, et mida kõigepealt teha, kuna ma ei olnud sellega kunagi kokku puutunud.
Kõigepealt oli vaba domeeni ostmine, sobiva veebimajutuse leidmine, õige platvormi valimine. Siis juba kodulehele erinevate küpsiste kasutamise pop-up’i, statistika jälgimise ja muude lahenduste paigaldamine. Ületatud said need probleemid enamasti ise vaikselt pusides, abikaasalt nõu küsides, näpuga juhendeid järgides ja vahepeal ka klienditoega ühendust võttes.
Eesti ettevõtete teenuste plussiks on kindlasti ka see, et klienditugi on väga kiire ning oma küsimustele saab kenasti eesti keeles vastuse. Mul ei ole inglise keelega probleeme, aga teatud asju on kergem eesti keeles teha, eriti kui ise ka kindel pole, mida täpselt vajad.
Kas ja kuidas veebilehe külastajaid jälgite?
Voogil on endal statistika ja analüütika, aga lisaks on paigaldatud ka Google Analytics, mis on minu arvates iga kodulehe puhul üks olulisemaid tööriistu.
Kuidas olete rahul veebimajutuse teenusega ja mis võiks seal olla teistmoodi?
Mina olen väga rahul. Kasutajatugi on eestikeelne, inimesed on väga sõbralikud ja abivalmid. See, et veebimajutus toetab Tarka Rebast kodulehe majutusega, on minusuguse pisikese tegija jaoks väga suur asi. Ja mul on ütlemata hea meel, et ka nemad soovivad omalt poolt laste haridust toetada. Pealegi – rebane on meie ühine nimetus, seega sobime hästi kokku.
Millised on plaanid veebilehega tulevikus, kas on kavas seda ka näiteks e-äriks arendada või on muid mõtteid?
Kuna see on heategevuslik projekt ja pigem hobi, siis ei ole mul hetkel suuremaid plaane. Sooviks lihtsalt, et see jõuaks võimalikult paljude inimesteni, kes seda vajavad. Toimetan edasi ja proovin luua üha enam uut sisu meie lastele, lastevanematele ja õpetajatele.
Ma ei ole seda lehte teinud tasuliseks ka seetõttu, et lapsed, kelle vanematel ei ole võimalik selliseid õppematerjale osta, ei jääks neist ilma ja ka vähem kindlustatud pered saaksid tasuta õppematerjale.
Küll aga on plaanis luua Patreoni konto, et need head inimesed, kel on võimalik ja kes seda soovivad, saavad projekti toetada, tehes annetuse.
Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.