Vererõhutest: need kümme veebiprobleemi ajavad kasutajad kõige enam stressi

Kasutajaliidese disainiga tegelev agentuur Cyber Duck UX otsustas järgi proovida, millised probleemid veebis ajavad kasutajad kõige enam närvi. Selleks on üks hea näit, mida mõõta – vererõhk. Kui kasutaja muutub veebis surfates närviliseks, siis vererõhk tõuseb. See näitab ka stressitaseme muutust.

Nii pandigi vererõhumõõtja 1100 osaleja külge ja hakati neile erinevaid veebe näitama. Mõõdeti süstoolset vererõhku.

Cyber Duck UX agentuuri testitulemused näitasid, et absoluutselt kõige rohkem stressi põhjustab aeglane lehtede laadimine. Keskmine vererõhu tase hüppas sel juhul näiteks 111 mm Hg-lt 134 mm Hg-le ehk põhjustas 21% tõusu.

Uuringus kasutatud veebisaitide keskmised allalaadimise ajad jäid vahemikku 8,8–10,5 sekundit. Osalejad kirjeldasid aeglaseid veebisaitide kui “pettumust valmistavaid” ja “piinarikkaid”. Kõik, mis ületab viit sekundit, oli testis osalenute jaoks ebamugav ja vastuvõetamatu.

Teine kõige häirivam ja vastikum nähtus oli hüpikaknad, mis kargasid esile, kui kasutaja veebilehele jõudis. Osalejate vererõhk tõusis nendega keskmiselt 108 mm Hg-lt 130 mm Hg-le.

Hüpikaknad kutsusid üles uudiskirju tellima, sooduskoode kasutama, tehti proovipakkumisi ja näidati tootereklaame. Osalejate arvates on hüpikaknad tüütud ja mittevajalikud.

Kolmandale kohale jõudis saidil käivituv automaatne muusikataust, millega vererõhk tõusis keskmiselt 20%, 106 mm Hg-lt 127 mm Hg-le. Osalejad nimetasid automaatset heli “vihaseks ajavaks” ja “häirivaks”.

Kohe muusikale järgnesid automaatselt esitatavad videod, mille vaatamisel osalejate vererõhk tõusis 104 mm Hg-lt 121 mm Hg-le ehk 16%. Videod häirisid selle võrra vähem, et neid oli lihtsam välja lülitada kui ootamatult kõlaritest kostma hakanud heli.

Seitsmendale kohale paigutusid vererõhu näitude järgi raskesti loetavad fondid, mis tõstsid osalejate vererõhku 13% ehk 104 mm Hg-lt 118 mm Hg-le.

Kaheksandaks paigutusid aeglaselt allalaadivad pildid.

Üheksandale kohale aga maandusid slaididena vahelduvad pildid ehk pildikarussellid – testis vaheldusid niimoodi üheksa pilti.

TOP 10 lõpetasid arusaamatud animatsioonid: keskmiselt tõusis nendega vererõhk 5% ehk 102 mm Hg pealt 107 mm Hg peale.

Kogu edetabel häirijatest vererõhu näitude põhjal näeb välja selline:

1.Aeglaselt laadivad leheküljed
2.Paljud hüpikaknad
3.Automaatselt mängima hakkav muusika
4.Katkised leheküljed (ehk Error 404)
5.Automaatselt mängima hakkavad videod
6.Mitteklõpsatavad tegevusele kutsuvad (call-to-action) nupud
7.Raskestiloetavad fondid e. kirjastiilid
8.Pildid ei lae kiirelt alla
9.Pildikarussellid
10.Arusaamatud animatsioonid

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.