Apple parandas nullpäeva turvanõrkuse vanematel seadmetel

Apple'i turvauuendus jõudis ka vanemate seadmeteni.Foto: Scanpix

Eelmise aasta detsembris avalikustati nullpäeva turvanõrkus (CVE-2022-42856), mille parandamiseks välja lastud uuendus jõudis nüüd ka vanematele Apple’i seadmetele, kirjutab riigi infosüsteemi amet oma blogis.

Kui varasemalt pakuti turvauuendust uuematele Apple’i seadmetele, siis nüüd on see saadaval ka vanematele toodetele nagu iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad mini 2, iPad mini 3 ja iPod touch (kuues generatsioon).

Ründajad saavad seda haavatavust ära kasutada, kui sihtmärk külastab spetsiaalse sisuga veebilehte, mis on ründajate kontrolli all. Pärast seda, kui ohver veebilehte külastab, on ründajatel võimalik ohvri seadmes käivitada käske, paigaldada täiendavat pahavara või teha muid pahaloomulisi tegevusi. Apple’i sõnul on võimalik, et seda turvanõrkust on aktiivselt ära kasutatud (Apple, BC). Täiendavat informatsiooni ei ole ettevõte avalikkusega jaganud.

Turvanõrkus on paigatud iOSi versioonis 12.5.7 ja seda pakutakse järgnevatele seadmetele: iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad mini 2, iPad mini 3, and iPod touch (kuues versioon).

Realtek SDK turvanõrkust üritatakse aktiivselt ära kasutada IoT- seadmete ründamiseks

Eelmisel nädalal avaldatud Unit 42 analüüsist selgub, et 2022. aasta augustist oktoobrini tundsid ründajad rohkem huvi ühe kindla Realtek Jungle SDK turvanõrkuse vastu (CVE-2021-35394). Kui tavaliselt ei ületa analüüsi autorite sõnul üht kindlat turvanõrkust kuritarvitavate rünnete hulk 10 protsenti kogu rünnete hulgast, siis eelmiste aasta augustist oktoobrini üritati just seda kindlat Realteki haavatavust ära kasutada 40 protsendi rünnakukatsete puhul.

2022. aasta detsembri seisuga oli ettevõte tuvastanud kokku 134 miljonit ründekatset, mille puhul üritati ära kasutada haavatavust CVE-2021-35394 (9.8/10.0). Sealjuures moodustasid 134 miljonist 97 protsenti rünnakukatsed, mis olid tehtud alates 2022. aasta augustist. Paljudel juhtudel üritati selle konkreetse Realteki turvanõrkuse abil paigaldada haavatavatele IoT-seadmetele pahavara. (Unit42, OneKey).

Haavatavusest on mõjutatud Realtek Jungle SDK versioonid v2.x kuni v3.4.14B (kaasaarvatud). Tootja parandas haavatavuse turvauuendusega juba 2021. aasta augustis. Tarneahelate keerukused on mõnel juhul tekitanud aga probleeme uuenduse jõudmisega lõppkasutajateni. RIA soovitab uuenduse olemasolul see ka kohe rakendada.

Microsoft juhtis tähelepanu Exchange’ide regulaarse uuendamise vajalikkusele

Microsoft avaldas blogipostituse, milles toonitas Exchange’i kasutajatele, et serverite uuendamine on oluline osa Exchange’ide kaitsmisel ja seda peaks regulaarselt tegema. Ründajad, kes otsivad paikamata Exchange’i servereid, ei kao Microsofti sõnul kuhugi, kuna neid kuritarvitades on ründajatel võimalik palju halba korda saata. Näiteks sisaldavad kasutajate meilipostkastid tihti tundlikku informatsiooni, samuti on Exchange’i serverites koopia aadressiraamatust ja serverite abil on teatud juhtudel võimalik rünnata ka Active Directoryt (Microsoft).

Kirjutamise hetkel on kõige hiljutisemad Exchange’i versioonid järgnevad:

  • Exchange Server 2019 puhul CU12
  • Exchange Server 2016 puhul CU23
  • Exchange Server 2013 puhul CU23 ( Exchange Server 2013 tootjapoolne tugi lõppeb 11. aprillil 2023. aastal)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.