Küberturbe olukord Eestis

Ettevõtted saavad taotleda toetust küberturvalisuse parandamiseks

RIA teaduse- ja koordineerimisosakonna juhataja Lauri Tankler.Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Rubriiki toetab

EASi ja KredExi ühendasutus avas koostöös riigi infosüsteemi ametiga 13. märtsil taotluste vastuvõtu ettevõtjate küberturvalisuse taseme tõstmiseks, mille kogueelarve on 865 000 eurot.

Toetus on osa Euroopa Liidu Digital Europe programmi pilootprojektist, millega kasvatatakse väikese ja keskmise suurusega ettevõtjate võimekusi tulla toime küberrünnakutega ja ennetada neist tulenevaid majanduskahjusid.

RIA teaduse- ja koordineerimisosakonna juhataja Lauri Tankler märkis, et tõsisemad rünnakud võivad seisma panna kogu firma ning läbimõeldud arvepettustega saab välja petta kümneid tuhandeid eurosid.

„Teame sellest aastast ühte väga tõsist küberrünnakut, mis halvas ettevõtete töö ning põhjustas enam kui 100 000 euro ulatuses kahju. Samamoodi on ettevõtjad kandnud raha pättidele, sest nad esitasid nii elutruid libaarveid. Seega küberruumis toimub kogu aeg asutuste küberturvalisuse proovilepanek,“ ütles Tankler.

Just seetõttu innustatakse küberpöörde projektiga väiksemaid ettevõtteid panustama enese küberturbesse.

EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul on ettevõtjate küberturvalisuse alaste võimekuste tõstmine digipöörde kontekstis kriitilise tähtsusega, et küberohud ei takistaks ettevõtjate tootmise toimepidevust näiteks igapäevatööd halvavate küberrünnakute näol.

„Soovime, et meie ettevõtted pakuksid Euroopa Liidu keskmisest kõrgemat lisandväärtust ja oleksid digitaliseeritud ning tänaseks on juba iga ettevõte moel või teisel seotud digilahendustega. Äri toimimiseks tuleb neid kaitsta – ettevõte ei saa teenuseid pakkuda või on nende teenuste osutamine oluliselt häiritud, kui puudub ligipääs kliendibaasile või tellimuste keskkonnale,“ ütles Harjo.

Ta lisas, et küberpööre on esimeseks sammuks ettevõtetele küberturvalisuse teel. „Projekt on kaheastmeline, mille esimene tegevussuund on oma küberturvalisuse hetkeseisu hindamine, saamaks ülevaade kõige põletavamatest puudustest ja parandusettepanekutest. Toetuse teises etapis on võimalik ellu rakendada arendustegevusi, mis saavad põhitegevuse kõrval vähem tähelepanu, kuid mis aitavad ettevõtetel olla konkurentsivõimelised ja usaldusväärsed partnerid.“

Toetust saavad taotleda tööstusettevõtjad, hulgi- ja jaekaubandusettevõtjad, ehitusettevõtjad, veondus- ja laondusettevõtjad ning info- ja sideettevõtjad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.