Küberturbe olukord Eestis

Küberrünnaku ohvriks sattunud firma põikles kõrvale andmekaitse inspektsioonile vastuste andmisest

Küberrünnak. Pilt on illustratiivne.Foto: Scanpix

Rubriiki toetab

Andmekaitse inspektsioon (AKI) tegi jaanuari alguses ettekirjutuse Severi Kaubandus OÜ-le, kuna ettevõte ei jaganud AKI-le piisavalt infot mullu sügisel aset leidnud küberrünnaku osas.

Riigi infosüsteemi ameti küberintsidentide käsitlemise osakonna CERT-EE kohaselt oli tegu lunavararünnakuga.

“Paigaldatud oli Phobose lunavara. Kuna lunavara paigaldamine eeldab juurdepääsu saavutamist seadmele, siis peaks lugema seadmes olnud andmed lekkinuks. Küberkurjategijad võivad hiljem ka kogutud andmete avaldamisega ähvardada ja nõuda lunaraha. Juhul, kui seadmed sisaldasid delikaatseid isikuandmeid tuleks kaaluda ka andmekaitse inspektsiooni teavitamist,” seisis ettekirjutusele lisatud CERT-EE kommentaaris.

AKI kodulehel avaldatud ettekirjutusest selgub, et küberrünnaku järel alustas inspektsioon järelevalvemenetlust ja küsis toidukaupade müügiga tegelevalt Severi Kaubanduselt täiendavat infot. Ettevõtte vastuse kohaselt lekkis 88,4 GB andmeid. Samas andis firma segaseid selgitusi selle osas, kui paljude inimeste andmed lekkisid. Rikkumisteates märkis ettevõte, et lekkisid kuni üheksa inimese andmed. AKI-le saadetud vastuses aga väideti, et rünnakust puudutatud isikute arv pole teada.

Hoiatati sunnirahaga

Andmekaitse inspektsioon heitis Severi Kaubandusele ette ka seda, et firma ei ole selgitanud andmelekke toimumise tagamaid.

Kuna ettevõte ei vastanud AKI täiendavatele küsimustele 17. detsembriks, tegi inspektsioon firmale ettekirjutuse, mille täitmiseks anti üheksa päeva. Samuti hoiatati ettevõtet, et kui ettekirjutust ei täideta, siis määratakse sunniraha 3000 eurot.

AKI avalike suhete nõunik Maire Iro ütles Ärigeeniusele, et Severi Kaubandus OÜ vastas inspektsiooni küsimustele pärast ettekirjutuse tegemist ning seega pääses sunnirahast. Ta märkis aga, et kuna menetlus on veel pooleli, siis ei saa AKI lekke osas infot jagada.

Severi Kaubanduse majandusaasta aruande kohaselt oli ettevõtte käive tunamullu 127 000 eurot ja kasum ulatus 16 500ni. Aasta varem oli käive 301 000 eurot, aga ettevõte jäi 13 600 euroga kahjumisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.