Tegevjuhi petuskeem tõi Eesti ettevõtte klientidele ligi 100 000 eurot kahju

Eesti ettevõtte klientidelt peteti välja ligi 100 000 eurot.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Selle aasta esimeses kvartalis sai riigi infosüsteemi amet (RIA) taas teateid ettevõtetelt ja asutustelt, kellelt üritati raha välja petta tegevjuhi petuskeemiga, märkis RIA oma ülevaates.

Tegevjuhi petuskeem toimib nii, et kurjategijad saadavad näiliselt tegevjuhi nimelt maksekorraldusi või võltsarveid, mille kasusaajaks on kurjategijad ise. Kogu sündmuste ahel saab sageli alguse ettevõtte mõne meilikonto kompromiteerimisest, mis annab kurjategijatele võimaluse jälgida meilivestlusi ning koguda taustainfot, et siis õigel hetkel usutavalt vestlusesse sekkuda.

Mõned pettusekatsed osutusid paraku ka edukaks. Ühe Eesti põllumajandusettevõtte kliendid välismaal jõudsid tasuda ligi 100 000 euro eest arveid, enne kui saadi aru, et need on võltsitud.

“Skeem oli hästi läbi mõeldud: arvete kiire tasumise korral sai allahindlust ning Eesti ettevõtte nimel oli loodud ka libakonto WhatsAppis, mille kaudu klientidega suheldi ja kinnitati, et kõik on õige,” tõi RIA välja.

Taolised petuskeemid on juba aastaid laialt levinud nii Eestis kui välismaal. Kirjeldatud juhtumi puhul on tähelepanuväärne selle mitmekihilisus — ettevõtte nimel mitte ainult ei saadetud võltsitud e-kirju ja arveid, vaid võltsitud olid ka alternatiivsed suhtlemiskanalid ning klientidega suheldi lisaks telefoni teel.

Kuna petuskeemid muutuvad järjest keerukamaks, peavad ka nende vastu rakendatavad meetmed olema mitmekesised.

RIA soovitused:

  1. Ole teadlik sellistest petuskeemidest ja kindlatest ohumärkidest. Koostööpartneri pangaandmete muutus, tasumisega tagant kiirustamine, ootamatud ja kiireloomulised rahalised korraldused tegevjuhi nimelt on tüüpilised võtted, mida petturid kasutavad.
  2. Kui tekib vähimgi kahtlus arve või ülekandepalve õigsuses, helista saatjale ja küsi üle. Kasuta selleks varem saadud kontakte, mitte neid, mille leiad kahtlase e-kirja või arve juurest.
  3. Järgi ettevõtte protseduurireegleid, kuidas arveid ja ülekandeid kooskõlastatakse. Ka siis, kui asjaga on “väga kiire”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla