Uuring: õngitsusrünnakute puhul kasutatakse kõige sagedamini Microsofti kaubamärki

Vade andmetel jäljendati tänavu esimesel poolaastal õngitsusrünnakute puhul kõige sagedamini Microsofti kaubamärki.Foto: Scanpix

Küberturbefirma Vade värske raporti kohaselt jäljendatakse õngitsusrünnakute puhul kõige sagedamini Microsofti, samuti imiteeritakse tihti Google’it, Apple’it ja Netflixi.

Tuntud kaubamärkide kasutamine on õngitsusrünnakute puhul tavaline. Rünnakute puhul varjuvad küberkurjategijad tuntud brändide taha, et kasutajate andmeid varastada.

Vade andmetel pandi tänavu esimesel poolaastal püsti 11 000 veebilehte, mis imiteerisid Microsofti ja 10 000, mis jäljendasid Facebooki.  

Microsoftile ja Facebookile järgnesid Prantsuse pank Crédit Agricole ning suhtlusrakendus WhatsApp.

Sektorite järgi imiteerisid kurjategijad kõige sagedamini finantsteenuste valdkonnas tegutsevaid ettevõtteid. Sellele järgnes pilvandmetöötlus, mille alla kuuluvad ka Microsoft, Google, Netflix ja Adobe.

Riigi infosüsteemi amet on varasemalt hoiatanud, et õngitsuslehtede eesmärk on varastada inimeste andmed. Nende loomisel pannakse kõige enam rõhku sellele, et leht oleks sarnane päris kaubamärgiga ja tekitaks tunde nagu oleksid õigel lehel.

Soovitused

Enne kui mõnele veebilehele oma andmed sisestad:

  • Veendu, et veebiaadress, millel oled, on täht-tähelt seesama, mis peaks olema (google.com vs g00gle.com).
  • Kahtluse korral tee teises aknas lahti otsingumootor ning sisesta sinna soovitud kaubamärgi või keskkonna nimi. Otsingumootorites kuvatakse eespool just tegeliku kaubamärgi ametlik koduleht.
  • Veebiaadressis veendumiseks ei loeta aadressi mitte vasakult paremale, vaid aadressiribal olevast kõige vasakpoolsemast kaldkriipsust kaks kohta vasakule. Nt aadressi facbook.com.popsi7.com/fbc/security.php puhul saab nii teada, et tegemist polegi Facebookiga, vaid hoopis lehega popsi7.com. Vasakult lugedes kuvatakse esimestena alamdomeenid, näiteks mail.google.com tähistab Google’i meiliteenust Gmail.

Kui oled õnnetul kombel oma kasutajainfo õngitsuslehele sisestanud:

  • vaheta kohe oma konto parool ning
  • veendu, et sul on aktiveeritud kaheastmeline autentimine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudiskiri toob Sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused. Telli siit!