Uudis

Lõuna-Aafrikas jõudsalt kasvanud Eesti idu aitab Kaplinna medõdedel tööle jõuda ja kandideerib olulisele auhinnale

Planet42 asutajateks on Marten Orgna, kes juhtis Aafrika investeeringuid Trigon Capitalis ning Eerik Oja, kes Eestis töötas Mogo autoliisingu tegevjuhina.Foto: Jake Farra

Eesti juurtega idufirma Planet42, mis pakub Lõuna-Aafrika Vabariigis pikaajalise autorendi teenust, teatab rõõmusõnumist. Nimelt on ettevõte valitud üheks iduettevõtete konkursi The Europas Awards kandidaadiks parima sotsiaalse innovatsiooni auhinnale.

Planet42 asutaja ja tegevjuhi Eerik Oja tõdeb, et Euroopa heaolus elades võib tekkida auhinna kategooriale mõeldes küsimus, kuidas on isikliku sõiduvahendi võimaldamine täpsemalt sotsiaalne innovatsioon. Vastusena pakub ta välja, et paljudes riikides on autodel ning seega ka Planet42 ärimudelil siiski otsene sotsiaalne mõju. Kui Euroopas ja Põhja-Ameerikas on auto sageli pigem luksus, siis paljudes Aafrika, Aasia ja Lõuna-Ameerika riikides on auto ainus võimalus tagada endale ja oma perele sissetulek, haridus ja ligipääs meditsiinile, ütleb Oja. Hajaasustuse ning puuduliku ühistranspordisüsteemiga riikides pole ilma autota võimalik jõuda sadade kilomeetrite kaugusele tööle, kooli või arsti juurde.

“Auto pole sellistes riikides paraku mugavus vaid tihti otseselt sissetuleku, hariduse ja elukvaliteedi eeldus. Loomulikult on Planet42 pikaajalist autorenti pakkuv äriettevõte, kuid kliendiprofiili ja sihtturgude tõttu on meie äril ka reaalne sotsiaalne mõju,” ütles Oja.

Planet42 on Lõuna-Aafrikaski pandeemia ajal suureks abiks olnud näiteks tervishoiutöötajatele, kel oleks tavapäraseid ühistranspordivahendeid kasutades keeruline jõuda linna ühest otsast teise. Isikliku auto soetamiseks pank madalama sissetulekuga inimestele laenu aga ei anna.

Kokku on Eesti idu tänaseks aidanud auto soetada enam kui 3000 inimesel, keda pangad vaatamata püsivale sissetulekule ja korralikule finantsdistsipliinile keelduvad teenindamast. “93% Planet42 klientidest ei saakski meie teenuseta autot omada,“ kiidab Oja.

Ettevõtte teatel on Planet42 vaatamata pandeemiale suutnud kriisis edukalt laieneda ning eelmise aastaga suudeti käivet kahekordistada. Kui pangad hakkasid esimeste ohumärkide saabudes klientidelt võlgnevusi ja autosid sisse nõudma ning uusi laene ei väljastanud, meelitas Eesti idu uusi kliente paindlikumate tingimuste ja maksepuhkuse võimalusega.

Järgmise suure strateegilise plaanina soovib Planet42 Lõuna-Ameerikasse laieneda ja teeb hetkel selleks ettevalmistusi.The Europas Awards on üks Euroopa mainekamaid tehnoloogiavaldkonnas tegutsevate iduettevõtete konkursse. Kandidaatide poolt saab hääletada selle nädala lõpuni konkursi kodulehel. Eesti tegijatest kandideerivad auhindadele teistes kategooriates veel Cachet, INZMO, Startup Wise Guys, Postoplan, Rendin ja Binalyze.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.