Kodumaalt alguse saanud firma Playtech, mis tähistab tänavu oma 25 aasta juubelit, on aastatega kasvanud maailma üheks juhtivamaks jätkusuutlikuks mänguoperaatorite tehnoloogiapartneriks. Ettevõte tegutseb nüüdseks rohkem kui 20 riigis, kus töötab üle 7900 töötaja. Playtech Estonia on aga jätkuvalt kogu korporatsiooni üks suurim arenduskeskus.
Ettevõtte globaalne värbamisjuht Angela Vuks on Playtechis töötanud üle kolme aasta, saades selle aja jooksul võtmeisikuks ettevõtte rahvusvahelistes värbamistegevustes. Tema töö mängib keskset rolli firma kasvu ja arengu toetamisel. Uurisime, kuidas ta end selles vastutusrikkas ametis tunneb, milline on olnud Playtechi käekäik läbi aastate ning millised on ettevõtte tulevikuplaanid.
Angela, oled täna Playtech Estonia globaalne värbamisjuht. Kuidas see karjääriteekond sinu jaoks algas?
Alustasin Playtechis esmalt värbamispartnerina, õppides meie äri tundma läbi praktilise hands-on värbamistöö. Seejärel liikusin edasi Eesti osakonna värbamisjuhi rolli, alustades valdkonnajuhina ja siis juba inimeste juhina. Selle aasta alguses toimunud struktuurimuudatusega võtsin enda kanda globaalse värbamisjuhi rolli.
Kuigi kolm ja pool aastat ei tundu pikk aeg, on see periood olnud minu arengu seisukohalt äärmiselt kiire. Selle aja jooksul olen noppinud palju olulisi kogemusi nii isiklikus kui ka professionaalses plaanis. Kindlasti saan öelda, et selle taga on olnud meie üksuste ja värbavate tiimide suur toetus. Nemad aitasid mul sügavamalt mõista meie äri ja on oluliselt panustanud minu tööalasesse kasvu.
Kui Playtechiga liitusid, kas oli midagi, mis sind kohe üllatas?
Mäletan selgelt, et mind võeti esimesest hetkest väga soojalt vastu. Oli tunne, et olen tõesti oodatud. Inimesed olid väga avatud ja koostöövalmid. See vastuvõtt jättis mulle tõeliselt meeldiva esmamulje ning sama positiivne tunne ei ole aastatega kusagile kadunud.
Räägime nüüd sinu tänasest rollist. Milles seisneb sinu põhitöö ja millised on sealsed suurimad väljakutsed?
Minu töö on mitmekülgne ja täis põnevaid väljakutseid. Juhin meie ettevõtte värbamisvaldkonda ja rahvusvahelist tiimi, kes vastutavad meie vabade töökohtade täitmise eest erinevates riikides. Selle aasta algusest oleme keskendunud globaalselt ühtse värbamisstrateegia väljatöötamisele. Loomulikult värbasime erinevates riikides ka varem ning meil oli põhimõtteliselt juba globaalne värbamispoliitika olemas, kuid senini toimisid protsessid igas riigis pisut erinevalt.
Nüüd tegutsevad kõikide riikide värbajad rahvusvahelise haardega, mitte ainult koduturul. Eesmärk on, et värbamisele lähenemine ei erineks näiteks Eestis, Bulgaarias või Ühendkuningriigis, vaid oleks igas riigis ühtne – alati ühtset Playtechi nägu, kuid loomulikult arvesse võttes kohaliku turu eripärasid ja seadusandlust.
Proovime maksimaalselt oma jõududega toimetada. Meie värbamistiimis on 12 värbajat ja peagi lisandub veel kolm uut liiget. Tiim on tõeliselt rahvusvaheline. Praegu on esindatud viis riiki: Eesti, Ukraina, Bulgaaria, Ühendkuningriik ja Gibraltar, nende sees eri rahvused ning erinev sooline ja vanuseline koosseis – diversity to the max!
Enamasti toob see kaasa ägedaid olukordi, kuid eks vahel ka keerulisemaid situatsioone. Olen märganud, et teinekord tekivad arusaamatused kultuuritausta erinevusest, kuid lõpuks aitab see mitmekesisus meil värbamisprotsessis rohkem saavutada.
Minu suurimad väljakutsed on ühtsete protsesside täiustamine ja juurutamine ning paralleelselt ka tiimi kompetentsuse kasvatamine. Värbamistiimi liikmetel on erinevad kogemused ja tööstiilid, mida edasi arendades oleme loodetavasti peatselt ühtse töökvaliteediga tugev tiim.
Näiteks praktilisest küljest saab rääkida ametite profiilide mõistmisest, värbamisprotsessi alustamisest, intervjuude läbiviimisest kuni rolli müümiseni kandidaadile – need kõik on teemad, kus oma oskusi ja teadmisi arendame. Isiklikult on käesolev aasta minu jaoks tähendanud olulist arenguhüpet inimeste eestvedamises.
Angela, millised oskused peaksid ühel heal värbajal olema?
Usun, et kõige alus on siiski suurepärane suhtlemisoskus. Heas mõttes on ka müügioskus selles töös oluline. Värbamine on ju olemuselt müügitöö – me ei müü küll füüsilisi tooteid, vaid ärisid ja töökohti, aga see protsess nõuab samamoodi oskust kandidaate ja värbavaid juhte kaasata ja veenda. Lisaks pean väga tähtsaks kirglikkust oma töö suhtes. Inimesed, kes on entusiastlikud ja pühendunud, jõuavad suurema tõenäosusega eduni.
Kui rääkida spetsiifilisematest oskustest, siis IT-s on värbamisel väga vajalik tehniline taiplikkus. Oluline on ka detailidele orienteeritus ning analüüsivõime. Värbamises on palju väikeseid nüansse, mida märgata ja arvesse võtta.
Ka praktilised kogemused on tähtsad – ainult teoreetiliste teadmistega kaugele ei jõua. Meie värbajad teevad full-cycle värbamist, sh kandidaatide sihtotsingut, mis tähendab, et neil on vaja teada tehnilisi nippe ja trikke, et nõel heinakuhjast üles leida.
Minu eesmärk on, et jõuaksime tasemele, kus oleme tõelised partnerid meie ärile – talent acquisition’i eksperdid, kes ei keskendu üksnes värbamise administratiivsele poolele, vaid tegelevad kogu protsessiga, kaasa arvatud värbavate tiimide ja äripoole nõustamisega. Kuigi me pole veel päris sinna jõudnud, oleme viimase üheksa kuu jooksul palju tööd teinud, et seda tulemust saavutada.
Millised on teie juures töötamise peamised hüved?
Mulle meeldib öelda, et kui sa tahad meie juures kasvada ja areneda ning teed head tööd, siis on sulle kõik uksed avatud. Peamine on näidata oma võimekust ja pühendumust ning eneseteostamise võimalused avanevad. Sisemiste liikumiste osas pakume väga suurt toetust.
Paljud meie juhtivatel positsioonidel töötavad inimesed on alustanud spetsialisti tasemelt ning sealt edasi liikunud juhtivatele positsioonidele. Lisaks on palju horisontaalseid liikumisi. 2023. aastal toimus meil näiteks 115 sisemist liikumist.
Inimeste pidev arendamine ja õppimisvõimaluste loomine on meile väga oluline. Töötajatel on võimalus osaleda töövarjutamise (job shadowing) programmis, kus saab minna kolleegi juurde töövarjuks. See kogemus avardab silmaringi ja aitab paremini mõista, mida meie üksustes ja tiimides tehakse.
Samuti panustame tugevalt praktikantide toetamisse. Eestis on meil praktikaprogramm, mille kaudu toetame noori ja ümberõppijaid ning anname neile võimaluse oma oskusi arendada. Enamasti jäävad paljud praktikandid pärast programmi ka meie juurde tööle. Sel aastal oli meil 33 praktikanti, kellest kaheksa jäid pärast praktika lõppu tööle, ning 18, kelle praktikaaega pikendasime.
Praktikaprogramm toimub igal suvel ja kestab üheksa nädalat. Kandideerimine avaneb juba kevadel. Info programmi ja praktikapositsioonide kohta avaldame Playtechi kodulehel, lisaks reklaamime programmi erinevates kohalikes kanalites.
Teeme tihedat koostööd ka ülikoolidega, näiteks Tartu ülikooli ja TalTechiga. Osaleme nende karjääripäevadel ja -messidel, et olla nähtavad ja jagada üliõpilastele detailset infot. Kuna praktikaprogramm on toimunud juba palju aastaid, teavad noored meid võrdlemisi hästi ja oskavad kandideerimisperioodi oodata.
Playtechi motivatsioonipaketist leiab veel mitmesuguseid enesearenguvõimalusi: sisemised ja välised koolitused, põnevad ettekanded, töötoad päevakajalistel ja üldharivatel teemadel (nt vaimne tervis, enesejuhtimine jpt teemad). Ei puudu ka kontorihüved, ühisüritused ja boonused. Ja muidugi pakume hübriidtöö võimalust.
Angela, aga kuidas sa oma pingeid maandad või ennast vabal ajal laed?
Minu jaoks on ülivajalik enamasti istuvas asendis ekraani taga veedetud aega füüsilise aktiivsuse ja liikumisega balansseerida. Olen suur matkamise ja sammude kogumise fänn – igal vabal võimalusel põgenen kusagile loodusesse.
Mulle meeldib üleüldiselt ennast pidevalt tegevuses hoida ja mitmete erinevate hobide seas armastan väga mootorrattaga sõita. See on minu jaoks nagu teraapia, mis aitab pea töömõtetest puhtaks tuulutada.
Millistesse rollidesse praegu värbate?
Praegu on meil globaalselt avatud üle 120 tööpakkumise, sealhulgas Eestis. Võimalusi leiab nii juhtimises, projektijuhtimises, arenduses, kvaliteeditagamise (QA) valdkonnas, samuti personalitöös ja klienditeeninduses. Peamine väljakutse seisneb spetsiifilisi tehnilisi oskusi ja kogemusi nõudvate rollide, näiteks arhitektide ja võrguinseneride leidmises.
Kui vähegi võimalik, püüavad meie juhid olla paindlikud. Sageli oleme valmis värbama ka inimesi, kellel kõiki oskusi ja teadmisi veel ei ole, aga on potentsiaal, õpitahe ja palju pealehakkamist. Meie eesmärk on leida inimesi, kes sobituvad meeskonda ja keda saame nende karjääriteel toetada.