INTERVJUU Kuidas Riia vegankokk Baiba aitab nüüd Eesti ettevõtjate elu mugavamaks teha

Lätlanna Baiba Dakša aitab Eesti ettevõtetel saada paberivabaks.Foto: erakogu

Looduse säästmise eesmärgil räägitakse üha enam paberivabast raamatupidamisest. Eestis aitab ettevõtetel üha “rohelisemaks” muutuda CostPocket, mille üks maailmaparandajatest on põneva ja kogemusterikka minevikuga noor lätlanna Baiba Dakša. Avameelses intervjuus räägib varem kondiitrina töötanud ja vanapaberi taastamist õppinud Baiba oma teekonnast front-end-arendajaks, kuid avaldab ka nii mõndagi isiklikku.

Baiba, sina oled lätlanna, kes aitab nüüd Eesti ettevõtetel muutuda paberivabaks. Räägi alustuseks, enne kui me su tööellu sukeldume, natukene endast. 

Ma olen tegelikult maatüdruk. Sündisin ja kasvasin ühes väikeses külas, mis asub umbes 90 kilomeetri kaugusel Riiast. 16-aastasena kolisin mere äärde Liepajasse, kus õppisin majanduskoolis raamatupidamist. Selle käigus sai mulle selgeks, et raamatupidaja amet ei köida mind, mispeale otsustasin kolida Riiga. 

Seal asusin õppima restaureerimist. Kool kestis kokku 2,5 aastat, kuid enne lõppu sain taaskord aru, et tegelikult ei taha ma restauraator olla ja otsustasin hoopis kokaameti kasuks.  

Kokaks ei õppinud ma kuskil koolis, vaid harisin end ise. Ma ka töötasin mõnda aega kokana, sest see oli tegelikult mu unistus juba lapsepõlves. Mulle meeldis väikese tüdrukuna vaadata, kuidas ema süüa tegi ja sealt tekkis ka tahtmine seda ise teha. 

Kokaametist rääkides, siis sa ei teinud ju kõike, vaid spetsialiseerusid taimetoidule?

Minust sai taimetoitlane juba siis, kui olin 16-aastane. Lühikest aega olin ma isegi vegan. Sel ajal ma töötasin vegan-kokana.

Ühel hetkel plaanisime sõbraga koos avada kohviku, kuid see mõte läks kahjuks vett vedama. 

Seejärel kutsuti mind liituma ühe täiesti uue kohvikuga. Seal oli kogu köögi ja söögitegemise vastutus minul ja ühel teisel inimesel. Nii me siis kahekesi majandasime seal mõnda aega, kuni ma liikusin edasi pagariks. See oli täiesti teine suund, kuid see oli minu jaoks väga apetiitne võimalus.  

Põhjus, miks minust sai pagar, on see, et ma armastan leiba. Ma armastan leiva lõhna, seda valmistada, puudutada. See tunne, kui ma saan sõrmed taignasse suruda, on midagi kirjeldamatut. Kuna leib ei sisalda ka piima või muna, siis on see ideaalne taimetoit. Seal on vaid jahu, vesi, juuretis, sool ja pisut suhkrut. 

2021. aasta septembris toimus Riias Startup Day raames Startup BBQ. Costpocketi meeskond võttis väljakutse vastu ja koos grilliti üle 200 burgeri. Kõik tehti nullist. Baiba peamiseks ülesandeks oli kuklite küpsetamine.Foto: erakogu

On sul mõni taimetoit veel, mida oma lemmikuks nimetad ja mida ka lihasööja võiks armastada?

Mu suured lemmikud on ka smuutid, kuhu mulle meeldib näiteks kaerahelbeid lisada. Teine, mida ma väga armastan ja tihti söön, on kartulipannkoogid. Mulle tundub, et Baltikumis armastavad paljud inimesed kartulipannkooke. 

Nende tegemine on väga lihtne. Kartulid tuleb keskmise suuruse riiviga ära riivida, seejärel maitseained lisada, kõik kokku segada ja pannil õlis praadida. 

Miks sa otsustasid taimetoitlaseks hakata? Mis see peamine tõuge oli? 

Kui olin 16-aastane, siis sattus mu kätte raamat “Under the Skin” (“Naha all” – toim.), millest tehti ka maailmakuulus film. Minu peas hakkas pärast lugemist idanema mõte, et see, mida raamatus tehti inimestega, seda teeme me loomadega. Panin end selle veise või sea asemele ja sain tõuke lõpetada igasugune liha söömine. 

Sa mainisid ennist, et õppisid restaureerimist. Mis on olnud huvitavam asi, mille kallal sa oled saanud nokitseda? 

Õppima asudes saime valida eri suundade vahel, millele keskenduda. Mina valisin paberi. Seda suunda tuleb harva ette, kuid see tundus mulle toona huvitav ja teistmoodi. 

Ma leidsin inimese, kellel oli kodus pööningul vana leping, millel oli vahast pitsat peal. Pakkusin, et võin selle õppimise eesmärgil restaureerida. Ma ei mäleta kogu paberi sisu enam täpselt, aga põhimõtteliselt oli tegemist majaomaniku ja tema teenijate või tegelikult pigem orjade vahelise lepinguga. Tegemist oli 17. või 18. sajandist pärit lepinguga. Selle töö üle olen ma küll väga uhke. 

Baiba oli aktiivne loomade õiguste eest võitleja. 2014. aasta juulis avaldas ta koos teistega meelt Lätis, Riias peetud tsirkuse loomade õigustele tähelepanu pööranud meeleavaldusel.Foto: organisatsioon Dzīvnieku Brīvība

Sa õppisid paberi restaureerimist, aga nüüd töötad ettevõttes, mille peamine eesmärk on muuta kogu asjaajamine paberivabaks. Kuidas su elu sellise pöörde võttis?

See on jah vastuoluline, kuid samas on selge, et tegelikult ei ole meil tänapäeval enam paberit vaja. Need on meie puud, mida me raiume selleks, et saada paberit, ja seda pole vaja teha. Ma arvan, et paberivabaks muutumine on sama oluline kui ajaloo säilitamine. Paberivaba majandamine on üks moodus, kuidas saame keskkonda säästa ja planeeti päästa. 

Baiba, CostPocketis on sinu ülesanne viia alustatu lõpuni. Sinu kohta öeldakse, et sul on suurepärane detailitaju ning sa suudad keerulised süsteemid endale väga kiirelt selgeks teha. Mida sa CostPocketis täpselt teed?

Meil on äpp ja ka veebileht, mida ettevõtted kasutavad. Mina veebilehega väga ei tegele, vaid vastutan peamiselt selle eest, et äpp toimiks tõrgeteta, oleks mugav kasutada ja ka näeks hea välja. Ma parandan vigu, programmeerin uusi võimalusi ja lahendusi ja aitan pisut kaasa ka disaini poolel. Teinekord tuleb ka mõnda teksti tõlkida. Seega, eks teha tuleb seda, mida vaja teha on.

Miks sa otsustasid kondiitriameti jätta ja hoopis programmeerimisega tegelema hakata? 

See oli pikk teekond. Ma elasin mõnda aega Barcelonas ja otsustasin, et ei taha enam ametilt kokk olla. Nii tuli mul välja mõelda, mida ma teha tahan ja programmeerimine tundus olevat huvitav. Peamiselt olen ma seda omal käel õppinud, kuid pisut sai sellealaseid tarkusi ka koolis omandatud. 

Ma tundsin Martinit (Martin Sookael, CostPocket asutaja – toim.) juba varasemast ajast, kuid me kohtusime Riias täiesti juhuslikult uuesti pärast seda, kui minust oli saanud programmeerija. Tookord ma rääkisin talle oma karjäärimuutusest. Kaks kuud pärast kohtumist kutsus Martin mu CostPocketisse tööle, kus ma olen nüüd aasta ja viis kuud olnud. 

Tänavu aprillis käis CostPocketi meeskond reisil Saksamaal. Foto on tehtud Bayeruthist. Baiba sõnul meeldib talle CostPocketis töötada, sest seal on koos suurepärased inimesed, kellega on koguaeg lõbus. Seda ilmsestab tema sõnul ka see pilt, millele lisab lõbusust foto jäädvustanud inimese sõrm. 
Foto: erakogu

Miks sa valisid CostPocketi? Tegelikult on ju programeerijatele nii palju teisi tööpakkumisi ka. 

Eks esmalt mängis rolli isiklik tutvus ja tegelikult meeldis mulle ka see, et ma saan siin töötada väikeses ettevõttes. Eelmine töökoht, kus ma olin programmeerija, oli ülisuures ettevõttes. Mulle sobib aga väike kollektiiv palju paremini, seega ilmselt olen ma siin veel kaua aega. 

CostPocketi kollektiivis tunduvad kõik olevat omamoodi maailmaparandajad. Ja praegusel ajal on see oluline, et inimesed soovivad planeeti päästa. Mida peavad inimesed veel tegema, et juba tekitatud kahjusid vähendada või päästa veel seda, mida päästa annab?

See on kindlasti väga keeruline, aga me peame muutma seda, kuidas me elame. Meie, inimesed, oleme väga suured raiskajad. Me ostame asju väga tihti, kuigi me ei peaks seda tegema. Raiskamine paistab ka ettevõtluses välja.

Asjad on odavad ja kehva kvaliteediga. Riided ei pea pikalt vastu, see soodustab ületarbimist. Meie poed on toitu pilgeni täis ja see soodustab samamoodi raiskamist, sest väga palju visatakse ära. Tarbimiskultuur ongi kõige raskem, millest meil tuleb vabaneda. 

Kuidas aitab CostPocket ettevõtetel raiskamist piirata? Kas ettevõtted tulevad hea meelega teie paberivaba lahendusega kaasa?

Ma arvan, et siin on palju ära teha valitsustel. Palju on kinni bürokraatias. Kui seal midagi muudetakse ja minnaks järjest rohkem digitaliseerumise teed, siis on ka ettevõtetel lihtsam muutuda paberivabaks. Näha on, et ettevõtted muutuvad hea meelega paberivabaks. Eestis on see eriti selgelt näha, kui võrrelda kasvõi Lätiga. Loodetavasti on tulevikus kogu asjaajamine paberivaba.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudiskiri toob Sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused. Telli siit!