Keskmise suurusega tööstusettevõtted on nagu kleebitud gaasitoru otsa: hea alternatiiv on tegelikult olemas

Kui räägitakse tööstuse energiavajadusest, energia- või toidujulgeolekust, siis tundub, et räägitakse vaid gaasist, CNG-st või äärmisel juhul LPG-st. See on nii ilmselge valik, et tavaliselt ei vaevuta millelegi muule mõtlemagi, kirjutab Aavo Isak Pelltech OÜ-st.

Soojamajanduses oleme küll jõudnud sinnamaale, et lõviosa meie linnade ja alevite soojusvajadusest kaetakse biomassiga. Hakkepuit, kui seda õigetes seadmetes ja õigesti põletada, on väga hea kütus ja sel on palju häid külgi. Üks väheseid miinuseid hakkekatlamajade puhul on investeeringu suurus. Õiged seadmed õigesti põletamiseks on kallid ja võtavad ka palju ruumi.

Seetõttu ongi keskmise suurusega tööstusettevõtted nagu kleebitud gaasitoru otsa, olenemata sellest, mis gaas maksab ja küsimata, kust ta pärit on.

Kas neil on üldse valikut?

Tegelikult on tööstusetevõtete parimaks valikuks pellet. Pelletitel on küll maine, et see on selline vahva väike värk, millega mõned oma maju kütavad ja selleks on ta ka mõeldud. Tõepoolest, veel 10-15 aastat tagasi kasutatigi pelletit eelkõige eramajade kateldes ja kaminates, pelletite kasutamisest tööstuslikes seadmetes alles mõtiskleti. Praeguseks on olukord kardinaalselt muutunud – pelletiseadmete tootjate fookus on liikunud eramajade ja keskmise suurusega hoonete kütmiselt tööstuslike pelletilahenduste peale. Viimase paari aasta jooksul on tekkinud täiesti uued võimalused kasutada pelletit tööstuslikes protsessides.

Toodetakse nii suure võimsusega veekatlaid, pelletitel töötavaid aurukatlaid kui ka kuuma õhu puhureid. Mispärast sellised muutused on toimunud? Eelkõige on selle põhjuseks viimastel aastatel toimunud hüpped ja kõikumised primaarenergia hindades, kuid mitte ainult. Teadvustatud on, et kohalik kütus annab lisaks soodsamale hinnale ka tarnekindluse.

Pelletite eelised

Loetleme pelletite kui kütuse eelised.

 • Kohalik kütus. Kogu tema tootmisahela lisandväärtus jääb Eestisse.
 • Taastuv kütus. Pelletid on natuke parendatud küttepuud.
 • Ringmajanduse mõistes on pelletid väärindatud puidutööstuse jäätmed.
 • CO2 neutraalne – pelletite põlemisel tekkiv süsihappegaas on eelnevalt nende puude poolt seotud.
 • Hästi automatiseeritav. Nii transport kui hoidmine ja kasutamine ei nõua käsitööd.
 • Pelletid on väga ühtlase kvaliteediga kütus – kerge seadistada ja vähe heitmeid.
 • Mõistlikul määral hooldevaba. Suurte süsteemide hooldus nõuab 2-4 tundi kuus.
 • Investeering pelletitega töötavatesse seadmetesse on oluliselt (kordades) väiksem kui sama võimsusega hakkepuidul töötavatesse seadmetesse.
 • Pelletitel töötavate seadmete elektritarve on kuni 10 korda väiksem sama võimsusega hakkel töötavatest.
 • Pelletihoidla on kompaktne ja soodne.
 • Pelleteid on võimalik varuda pikaks ajaks ja tagada niiviisi kriisivaru.

Nagu viimase aja sündmused on näidanud, võidavad need, kellel on valikuvõimalus. Kohalikul kütusel põhinevad energialahendused on alati kindlam ja ka soodsam valik. Ja ei ole vahet, kas on vaja teha kuuma vett, toota auru, kuivatada vilja, kütta näitusetelki või liigutada aurulaeva – kõigeks selleks on olemas lahendused. Tuleb lihtsalt lahtiste silmadega ringi vaadata.

Loe pelletite kohta lähemalt veebilehelt www.pelltech.eu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla