Kuidas saab ettevõtte IT-osakond aidata kasvatada äriedu?

Green IT tegevjuhi Asko Puki sõnul on siiani olnud üldlevinud mõttemall, et ettevõte peab omama täielikku kontrolli oma IT-varade üle. Puki hinnangul takistab selline suhtumine ettevõtetel finantsiliselt säästa ja oma tööjõu jaoks paremaid seadmeid hankida.Foto: Green IT

Green IT tegevjuhi Asko Puki sõnul on arvutipargi jooksev administreerimine IT osakonna põhitegevusena ettevõttele majanduslikult kahjulik – digitaliseerumise tippajastul peaks ka IT osakond pühendama oma aja ettevõtte strateegilise suuna ja turvalisuse arendamisele ning digitaalsele transformatsioonile ja äriprotsesside optimeerimisele.

Keskkonnasõbralikku arvutipargi renditeenust pakkuva ettevõtte Green IT tegevjuhi Asko Puki sõnul on Skandinaaviast alguse saanud ning seal tugevalt kanda kinnitanud arvutipargi renditeenus investeering ärisse – sellega puudub vajadus iseseisvalt IT-seadmeid soetada, sellest vabaneva kapitali ning aja saab aga suunata põhitegevuse arendamisse.

“Paljud Eesti ettevõtted juba rendivad erinevaid varasid, nagu autoparke, kontoriruume, telefone ja printereid. Miks ei võiks rentimine saada normaalsuseks ka arvutipargiga?” viskas Pukk õhku küsimuse.

Tema sõnul on iganenud arusaam, et keskmiste ja suurte ettevõtete IT osakonna tegevuse lõviosa peaks moodustama seadmete eest hoolitsemine ja nende remontimine. “Kui eesmärk on saavutada ärilist edu, siis IT osakonna roll selle toetamisel digitaliseeruvas maailmas peab olema strateegiline ehk fokusseeritud äriprotsesside optimeerimisele, riskijuhtimise ning sujuva digitaalse transformatsiooni järjepidevuse tagamisele,” selgitas ta.

Renditeenus – soodne, turvaline, mugav

Eestis on oma seadmepargi haldamise Green IT-le usaldanud hulk ettevõtteid, nagu Hanza Mechanics, Glia, Nordecon, VEHO, Circle K Eesti, Eolane ja mitmed avaliku sektori asutused. “Lisaks majanduslikule otstarbekusele mõjutab renditeenus otseselt töötajate rahulolu ja nende töökeskkonda, sest kaasaegne ja toimiv arvuti tõstab motivatsiooni,” lausus Pukk.

Sellegipoolest on Puki sõnul vaja teha igapäevast selgitustööd, et usaldust teenusesse kasvatada. “Siiani on üldlevinud mõttemall, et ettevõte peab omama täielikku kontrolli oma IT-varade, nagu sülearvutid, telefonid, serverid jms, üle. Põhjuseks tuuakse tihti asjaolu, et seadmed sisaldavad tundlikke andmeid ja see mõjutab otseselt ettevõtete suhtumist seadmete hankimisse,” ütles ta.

Puki hinnangul takistab just selline suhtumine ettevõtetel finantsiliselt säästa ja oma tööjõu jaoks paremaid seadmeid hankida, sest investeeringud IT-varadesse on kapitalimahukad. See on ka põhjus, miks selliseid investeeringuid tehakse pika aja tagant ning alles siis, kui muud moodi enam ei saa, see tähendab, et arvutid on moraalselt juba vananenud. “Amortiseerunud arvutipark omakorda kasvatab märgatavalt riske küberturvalisuse ja andmekaitse vallas,” märkis ta.

Lisaks valitseb Puki sõnul parasjagu segadust IT kulude ülevaates – tihti on need jaotatud erinevate osakondade vahel ning riistvara hankimisel saab otsustavaks vaid seadme hind. Samas on ilmselge, et ühe töökohaseadme soetusmaksumus ei ole selle töökoha tegelik kulu. “Just kogukulu välja arvutamisega kliendiga koostööd alustamegi. Selgeks saavad kulud ostes ja rentides ning tekib võimalus neid reaalselt võrrelda,” lausus Pukk.

Kuidas terviklik renditeenus toimib?

“Esmalt kaardistame ja eelarvestame koostöös kliendiga järgmise 12 kuu IT-riistvara vajadused ehk loome kindla kasutusplaani kliendi äri toetamiseks. Seejärel valime ja kindlustame seadmed ning tutvustame online-varahaldusüsteemi, kus saab jälgida enda seadmeparki, seadmete asukohti, tehnilisi parameetreid ning seadmete elukaart,” rääkis Pukk.

“Vastutame logistika ja seadmete paigalduse eest lisakuludeta. Loome kliendile murevaba elu – Green IT võtab enda vastutada protsessipõhiselt seadmete garantii, kindlustuse, asendusseadme tagamise ootamatuteks olukordadeks, turvalise andmete kustutuse ja annab kliendile “tööriistad” ülevaate saamiseks oma seadmetest ja kuludest kogu seadmete kasutusperioodi vältel,” selgitas ta.

“Kokkuvõtvalt vabastab renditeenus aega lihtsatelt kuid aeganõudvatelt tegevustelt, millega iga ettevõte peab tegelema. Tihti neid tegevusi rahas ei mõõdeta, sest seda on keeruline teha – ometi mõjutab see ettevõtte igapäevast käekäiku,” sõnas Pukk.

Käesoleva aasta alguses liitus Green IT arvutipargi renditeenusega tehnoloogiaettevõte Fusebox OÜ ning ettevõtte esindaja Anita Rotbergi sõnul on juba näha tulemusi.

“Oleme rahul olnud Green IT renditeenusega. Otsustasime nende kasuks, et luua süstematiseeritud ja korrastatud süsteem, mis võimaldab meil jälgida ja hallata oma arvutiparki efektiivselt. Green IT-lt ootasime kindlustunnet, et meie arvutid on töökorras ning utiliseerimisprotsess lihtne ja keskkonnasõbralik. Pole pettuma pidanud,” sõnas Rotberg.

Kasutusea täitumisel aitab Green IT vanavara äraveoga, teostab turvalise andmekustutuse ning tagasisidestab kliendile tema kasutusmustrid. Vanad seadmed läbivad uuenduskuuri ning leiavad uue elu teise kasutaja juures. Kui seade on oma eluaja lõpule jõudnud, utiliseeritakse ja dekomplekteeritakse defektsed seadmed ja suunatakse taaskasutusse.

Renditeenus sobib hästi üle 50 töötajaga ettevõttele

Puki sõnul sobivad Green IT arvutipargi renditeenuse kliendiks 50 ja rohkema arvutitöökohaga ning kasvule orienteeritud ettevõtted. Samuti ettevõtted, kes on raskustes oma IT eelarve ja varades selguse loomisega.

“Oleme partnerid kõikidele globaalsetele arvutitootjatele, nagu HP, Lenovo, Dell, Apple. Saame pakkuda väga mõistlikke tingimusi ning aitame kliendil leida parima võimaliku lahenduse töökohaprofiilide täitmiseks,” ütles Pukk.

Juba kuu aja pärast 14. novembril leiab Green IT Telia Digital HUB konverentsilt oma renditeenust tutvustamast.

Lähemalt saab teenusega tutvuda veebilehel www.greenit.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.