Millal on kasulik kaaluda laenude konsolideerimist või refinantseerimist?

Foto: Freepik

FOMO ehk hirm millestki heast ilma jääda on väga levinud fenomen. See võiks vabalt olla Murphy seadus, et pärast millegi ostmist ilmub parem pakkumine. See kehtib ka laenude puhul – on vägagi võimalik, et kahetsed mõne aasta tagust laenu, kuna tingimused on märgatavalt soodsamaks muutunud.

Refinantseerimisega seotud küsimustele vastab finantsettevõtte Altero Eesti tegevjuht Eylin Kuusemäe.

Alustame algusest mis on refinantseerimislaen? Miks on see kasulik?

Laenu refinantseerimine on olemasoleva laenu asendamine uue, teistsuguste tingimustega laenuga, enamasti teise teenusepakkuja poolt. Eelmine laen makstakse uue laenuga kinni ja laenuvõtja hakkab maksma vastavalt uutele tingimustele. Refinantseerimine on kasulik mitmel põhjusel:

  • Madalamad intressid, eriti juhul, kui intressimäärad on pärast esialgse laenu võtmist langenud. Laenuvõtjal on võimalik terve perioodi vältel saavutada arvestatav kokkuhoid.
  • Laenuperioodi pikendamise teel on võimalik kuumakseid vähendada. Kuigi see tähendab pikemas perspektiivis rohkem makstud intresse, võimaldab see igakuiseid kohustusi vähendada ja pakub kergendust neile, kes on sattunud finantsraskustesse.
  • Laenude konsolideerimine – refinantseerimise teel on võimalik mitu laenu üheks siduda. Kui laenuvõtjal on näiteks mitu kõrge intressiga laenu või krediitkaardivõlga, võib need üheks, madalama intressiga laenuks konsolideerida. See lihtsustab tagasimaksmise protsessi ja võib kaasa tuua säästu igakuistelt intressidelt.
  • Ebasobivate laenutingimuste muutmine – laenuvõtjad saavad laenutingimusi oma eesmärkidele ja olukorrale vastavamaks kohandada. See võib tähendada näiteks laenuperioodi muutmist või intressimäära fikseerimist.
  • Kapitali vabastamine koduomanikule – variant, mida Altero ei paku. Refinantseerimise abil on võimalik võtta hüpoteek suuremale summale kui allesjäänud laen ja seeläbi vabastada kapitali näiteks remondiks, laenude konsolideerimiseks või muudeks eesmärkideks.

Me soovitame enne refinantseerimist hoolikalt järele mõelda, kuna sellega võivad kaasneda erinevad tasud. Vihje: soovitame võtta ja võrrelda erinevaid laenupakkumisi ning meie finantsekspertidega nõu pidada, et veenduda, et refinantseerimine on teie olukorras õigeim valik.

Altero pakub tarbijalaene summas 1000–25 000 eurot ning piirangud refinantseeritava laenu jäägi tagasimaksmise perioodile puuduvad.

Milliseid dokumente on taotlemisel vaja?

Sarnaselt teistelegi tarbijalaenudele pole palju vaja – isikut tõendav dokument või enda tuvastamise viis, nagu Smart-ID, ja taotluse esitamise käigus ka viimase kuue kuu pangaväljavõte.

Lisaks neile on vajalikud ka täpsemad detailid, nagu IBAN-id, seni laenude tagasimaksetel kasutatud viitenumbrid ja täpne laenujääk.

Kui inimesel on kaks erinevat laenu kahest eri ettevõttest ja ta soovib need siduda ning teeb seda Alteroga – mis täpsemalt edasi juhtub? Kust tekib kokkuhoid?

Esimese asjana soovib laenuvõtja erinevaid pakkumisi võrrelda – siinkohal on Altero suureks abiks, kuna võimaldab paljude laenuandjate pakkumisi ühes kohas võrrelda. Üldiselt otsivad laenuvõtjad parimaid intressimäärasid ja muid tingimusi, meie kogume pakkumised kokku ja aitame kaalutletud valiku tegemisel!

  • Alustuseks esitab laenuvõtja Alterole taotluse olemasolevate laenude refinantseerimiseks ja jagab ülalmainitud andmeid.
  • Altero hindab taotlust ja heakskiidu korral tutvustatakse kliendile oma partnerite pakkumisi, mis täpsustavad uusi tingimusi, nagu intress, võimalikud laenumaksete graafikud ja seonduvad tasud.
  • Kui laenuvõtja kellegi pakkumise vastu võtab, astub Altero protsessist välja ning uus laenuandja tegeleb kliendi eelmiste laenude eest tasumisega ise.
  • Eelmiste laenude tasumise järel on laenuvõtjal uute tingimustega kohustused vaid uue laenuandja ees ja järgneb tagasimaksmine vastavalt kokkuleppele.

Siinkohal soovitame laenuvõtjal uuele laenulepingule ja selle tingimustele erilist tähelepanu pöörata – et otsus oleks rahaliselt mõistlik ka koos seonduvate tasudega.

Millises olukorras võiks laenu refinantseerimist rakendada?

Teatud olukordades on refinantseerimislaen kasulik strateegia. Kuigi paraku puudub lihtsalt selgitatav rusikareegel, soovitame refinantseerimislaenu kaaluda näiteks siis, kui eelmise laenu intressid on märgatavalt tõusnud või kui rahaline olukord on ootamatult kehvemaks muutunud. Endale sobivamate tingimuste valimise teel on võimalik igakuiseid makseid vähendada.

Samuti on võimalik, et laenuvõtja krediidihinnang on aja jooksul paranenud ja see võimaldaks paremat intressi ja laenutingimusi. Sellisel juhul on samuti mõistlik võtta uus, paremate tingimustega laen.

Finantsteenust pakub Altero OÜ. Tutvu tingimustega www.altero.ee ja vajaduse korral pea nõu asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.