Oled investeerinud kinnisvarasse? Siin on 7 nippi, kuidas selle väärtust enne müüki tõsta

Koristamine on lihtne ja kiire, ent mõjus lahendus, kuidas kinnisvara väärtust pisut mõjutada.Foto: Shutterstock

Tavaliselt jagatakse nippe selle kohta, kuidas leida soodsaim kinnisvara ning parim laen. Mõnikord tasub vaadata aga mündi teist poolt – kuidas garanteerida, et juba olemasolev kinnisvara on kõrgeima võimaliku väärtusega?

1. Väldi suuremaid ümberkorraldusi

Enne müüki pole alati vaja ette võtta kapitaalremonti. Värviparandused, kulunud ja räbalates tapeedi uuega asendamine, kruvi- ja naelaaukude täitmine – jah. Väiksemaid renoveerimistöid, mis võivad korteri atraktiivsust oluliselt tõsta, saab edukalt teha näiteks tarbimislaenu abil.

Korraliku mööbli väljalõhkumine ja uuega asendamine, uue tehnika soetamine, täisremondi tegemine – ei. See on lihtsalt liigne aja- ning rahakulu ja võimalik, et ostja muudab kõik jälle ümber. 

2. Hea esmamulje loeb ka kinnisvara juures

Praegusel turul, kus paljud objektid lähevad nagu soojad saiad, kipub otsuse tegemine olema minutite küsimus. Just seetõttu on vaja rõhku panna esmamuljele. Minimaalselt tähendab see korralikku koristamist ning laokil olevate asjade, sh riideesemete ning nipsasjakeste, pilgu alt ära tõstmist.

Elutuba, kus nurgas kuivavad riided, laual on poolelijäänud õhtusöök ning põrandal laiutavad laste või lemmikloomade mänguasjad, jätab segasummasuvila mulje. Sama elutuba, kuis on koristatud ja kõik liigne ära tõstetud, püüab palju rohkemate huviliste pilku, sest on lihtsalt atraktiivsem.

Koristamine on lihtne ja kiire, ent mõjus lahendus. Ükski nurk ei tohiks jääda kraamimata – köögist vannitoani. Ja kui ise ei ole suur koristusfänn, tasub ära professionaalse koristusteenuse tellimine ka siis, kui maksmiseks on vajalik krediitkaart.

Mida vähem on sinu enda asju, seda lihtsam on potentsiaalsel huvilisel ette kujutada, kuidas oleks seal elada. 

3. Tea, mis on sinu võimuses 

Mingid tegurid on sinust sõltumatud ehk nende muutmise peale ei ole mõtet isegi mõelda. Selle alla saab lugeda üldise asukoha, lähipiirkonnas pakutavad teenused ja võimalused ning piirkonna väärtuse.

Võimalik, aga keeruline, on muuta hoone seisukorda: konstruktsioon, planeering, kasutatav küttesüsteem jne. Seega, kõige lihtsam ning otstarbekam kinnisvara väärtuse tõstmiseks on siseruumide seisukorra parandamine.

4. Pisemad parandustööd tasuvad ära

Jah, ostja tuleks ka ise toime katkise kapiukse parandamisega, ent kui see võtab vaid mõned minutid, on hea esmamulje nimel kulutatud aeg seda väärt.

Vaata üle ka puuduolevad kapinupud või lingid, katkised plaadid, lahti löönud liistud või räbalateks kulunud kardinad.

5. Tea, milline mööbel on oluline

Mööblit vaadates peab mõtlema mitmeti. Kordades olulisem on mööbel, mis jääb ostjale: köögimööbel, vannitoasisustus ning sisseehitatud garderoob. Seda mööblit võetakse arvesse ka hindamisakti koostamisel. Seetõttu tasub juba soetamisel eelistada kvaliteetsemaid lahendusi.

Lahtine mööbel kinnisvara hinda ei mõjuta, ent seda ei tasu täiesti tähelepanuta jätta. Kuigi hindaja vaatab sellest mööda, siis potentsiaalsete ostjate arvamust mõjutab see siiski. Taaskord on abiks klassikaline lähenemine – kõik üleliigne jalust-silmist ära, korralik puhastamine ning ruumide korda sättimine. 

6. Paberimajandus korda!

Mitte kõiki remonditöid ei tohi teha omapäi. Teatud olukordades on vaja paberimajandus korda ajada ning selle alla võib minna nii ruumide planeeringu muutmine kui ka sedavõrd lihtsa asja nagu õhksoojuspumba paigaldamine.

Puuduv kasutusluba tõmbab kinnisvara hinda märkimisväärselt alla ja vähendab võimalike huviliste arvu. Nimelt ei pruugi pangad sellistes olukordades laenu anda ning kuigi võib oodata ostjat, kes saab kinnisvara soetatud ilma panga abita, võib see ootamine pikaks venida.

Kindlasti pole mõtet puuduseid peita või meelega valeinformatsiooni jagada. Seda tehes võib juhtuda, et ostjal on hiljem õigus müügist taganeda, nõuda müügihinna alandamist või nõuda müüja kulul parandustööde tegemist, et see vastaks lubatule.

7. Leia endale head teekaaslased

Üks asi on see, mida sina hindad kinnisvara väärtuseks, ent teine asi on reaalsus. Hind, mida näeb kinnisvaraportaalis ja hind, millega reaalselt tehinguks läheb, võivad olla võrdlemisi erinevad. Muidugi ei pea hindaja otsusega nõustuma ja võib vabalt küsida tuhandeid või kümneid tuhandeid eurosid kõrgemat hinda, kuid selliselt väheneb märkimisväärselt tehingu realiseerumise võimalus. 

Mida kauem kuulutus seisab ja ootab, seda vähem selle vastu huvi tuntakse. Tavaliselt mõeldakse, et kui kinnisvara on pikalt müügis olnud, on sellel mingi viga küljes ja inimesed ei hakka uurimagi, milles probleem tegelikkuses seisneb. Lisaks ei ole pangad nõus finantseerima hindamisaktist kõrgema hinnaga ostu. Sellisel juhul peab müüja kas hinda langetama või ostja omalt poolt rohkem maksma.

Ja lõpetuseks – kui huvilised tulevad kinnisvara vaatama, ei ole alati parim variant sinul kui müüjal ninapidi juures olla. Ostjad ei ole huvitatud lugudest, mälestustest ja emotsionaalsest väärtusest. Seetõttu on parem lahendus leida usaldusväärne maakler ja lasta neil protsessi eest hoolt kanda.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.