Sisuturundus

Sügisesed küttearved ajavad hirmu nahka? Lihtsad nipid, kuidas eesseisvaid rahamuresid juba praegu leevendada

Sügis-talviseks kütteperioodiks tasub juba suvel valmistuda.Foto: Shutterstock

Finantseksperdid soovitavad hakata juba suvel mõtlema, kuidas luua sularahapuhver ja tasuda selle sügis-talve küttearveid. Nii et miks mitte vaadata üle oma kulud ja uurida, kus on võimalik raha kokku hoida.

Internetis surfates leiab hulgaliselt nippe ja õpetusi, kuidas luua võlgadeta elu. Siin on mõned levinud näpunäited, mis võivad aidata.

Ärge tekitage tarbetut võlga!

Suvel puhates ja elu nautides on lihtne võlgadesse sattuda, sest ahvatlusi on igal sammul. Kergekäeliselt järelmaksu või väikelaenu võtmise asemel tasub pigem sügavalt järele mõelda, kas ikka on mõistlik kulutada ja endale veelgi suurem laenukoorem kasvatada.

Võlavabaduse poole liikudes on oluline üle vaadata ka oma tarbimis- ja kulutamisharjumused.

Krediidikontot kasuta vastutustundlikult

Kui aga on vajadus teha mõni suurem ost, siis võib mõelda ESTO krediidikonto* avamisele või kasutada mõnda ESTO maksevõimalustest: järelmaks; osta nüüd, maksa hiljem või ESTO 3 e. tasumine kolmes võrdses osas, ilma lisatasudeta.

Avades ESTO krediidikonto, ei pea kogu raha kohe ära kulutama, vaid saad seda  oma isiklikule pangaarvele kanda jupi kaupa. Nii võib krediidikontot kasutada hoopis abifondina talviste küttearvete tasumisel, sest seda on võimalik pikema perioodi jooksul väiksemate summadena tagasi maksta. 

ESTO konto ühendab väikelaenu, krediitkaardi ja järelmaksu parimad omadused, sest laenutingimused on sarnased väikelaenule, kuid konto toimib krediitkaardi põhimõtetel ning tasuda tuleb lepinguga määratud intressi- ja laenumakse ainult vastavalt summale, mida oled kasutanud.

“Kiirus on siin kindlasti oluline märksõna, sest kliendi isiklikule pangakontole saab raha kanda vaid ühe klõpsuga,” ütles ESTO Eesti ärijuht Martin Ustaal.

Unusta kallid harjumused!

Kindlasti tasub üle vaadata oma igakuine eelarve ja tehtavad kulutused. Esimese asjana võiks ära unustada kõik kallid harjumused. Mõtle sügavalt, kas ikka pead nii tihti veini või mõne uue riideeseme ostma. Ja pidevalt väljas söömise või restoranist toidu koju tellimise asemel võid rohkem panustada kodus kokkamisele – see aitab säästa ja nõnda täiendad ka oma kokandusalaseid teadmisi. Selle asemel pane raha hoopis kõrvale ja kasuta seda võlgade tasumiseks. 

Tasu kalli kauba eest osade kaupa

Kuigi kalliste asjade soetamisest võiks loobuda, tuleb teinekord ikka ette, et on vaja osta mõni uus kodumasin või muu kallim ese. Siin saab abi ESTO 3 lahendusest. 

Kuigi ESTO 3 tähendab, et kauba eest saab tasuda kolmes võrdses osas, ei ole Eesti seaduste järgi tehniliselt tegemist krediiditootega. “Tegemist on makseviisiga, kus klient saab tellimuse kinnitada kolme klikiga ja alates järgmisest kuust, peale ostu sooritamist, hakata tasuma kolme võrdse osamaksena. Intress ja lisakulu on null. Tasumine toimub iga kuu 15. kuupäeval,” rääkis Ustaal.

Kuna tegemist ei ole krediiditootega, siis ei kaasne kliendile absoluutselt mingit lisatasu, mis teeb selle tunduvalt atraktiivsemaks kui tavalised lühiajalised intressiga laenud.

Kliendi jaoks on boonus veel see, et kauba kätte saades saab ta seda enne proovida ja tellimuse tühistada või tasuta tagastada, kuna ta ei maksnud ette summat ära.

Lisaks on inimesel alati võimalus kogusumma ilma lisakulude ja tasudeta enne tähtaega tagasi maksta. Tulemuseks on õnnelik klient, kes juhib oma rahavoogusid nutikalt, sest ta ei pea toodete eest ettemaksu tegema. 

ESTO 3 taotlemisel kontrollitakse vaid kahte asja: ega kliendil ei ole makseprobleeme ja kas tal on piisav sissetulek kuumaksete teenindamiseks.

ESTO puhul on hea ka see, et neil on lai valik partnereid, kelle juures saab oma ostude eest ESTO 3-ga tasuda ning ESTO 3 lehel saab partnerite valikuga tutvuda.

Palju sa tegelikult võlgu oled? 

Oled sa kunagi kokku arvutanud, kui palju sa tegelikult krediidi- ja laenuandjatele võlgu oled? Selle summa kokku liitmine võib tunduda hirmutava tegevusena, aga tegelikult on puhkus hea aeg oma hirmudele vastu astumiseks ning võlgadega silmitsi seismiseks. Seda kõike ikka selleks, et saaksid need kontrolli alla.

Alusta sellest, et koostad nimekirja kõigist oma võlgadest. Ära unusta sealjuures oma sõpru ja tuttavaid, kellelt ehk mõnikord raha oled laenanud. Kasulik on üles märkida igakuised maksed, võla tegelik suurus ja tähtajad.

Kasvata endale sisse harjumus, et täidad tabelit igal kuul ja muudad maksetest lähtuvalt ka võlajääke. 

Tee suuremaid tagasimakseid

Hea nipp, kuidas võlast kiiremini vabaneda, on see, kui teed igakuiselt pisut suuremaid tagasimakseid. See aitab näiteks vähendada ka finantskulusid, mida iga võla tagasimaksmisel tasud. 

Enne minimaalse summa suurendamist aga veendu iga laenuandja puhul eraldi selles, et laenuga ei kaasne ettemaksutrahve. 

Samuti tasub võimalusel teha lisamakseid. Pane kogu tekkinud vaba raha võla tasumisse ning tee seda võimalikult tihti. Mõnel kuul võib juhtuda, et ei saa lisamakset teha, aga mõnel teisel kuul võib minna nii, et saad maksta lisaks näiteks 50 või lausa 100 eurot. Kõige tähtsam on see, et need väikesed summad aitavad kiiremini võlast priiks saada. 

Tasu üks võlg korraga

Harvardi teadlased avastasid 2016. aastal, et kõige tõhusam viis võlast vabanemiseks on keskenduda kõige väiksema võla tasumisele. Seda kutsutakse ka lumepallimeetodiks. Esmalt tuleb koostada nimekiri oma võlgadest, alustades väiksemast. Seejärel tuleb igal kuul maksta iga võla minimaalne tagasimaksesumma. 

Kõige väiksema võla maksmisele tuleks aga igakuiselt panna nii palju raha kui võimalik. Ja seda senikaua, kuni see laen on tasutud. Siis tuleb sama meetodit rakendada järgmise laenu puhul. Teadlaste sõnul on sellisel maksmismeetodil positiivne mõju ka psühholoogilisest vaatepunktist.

Jurist ja võlanõustaja aitavad

Kui aga võlakoorem on üle pea kasvanud, siis tasub igal juhul abi otsida. Ei tohi hätta sattumist häbeneda ega pead liiva alla peita. Abi saab otsida näiteks veebilehelt juristaitab.ee

Nende lihtsate nippide abil peaks võlakoorem vähenema ja kes teab, ehk saad sel moel järgmist suve nautida juba täiesti võlavabalt. 

Rubriiki toetab 2017. aastal loodud Eesti juurtega finantsteenuste ettevõte ESTO. Bränd sündis vajadusest uue põlvkonna makselahenduste järele, mis sobiksid nii lõpptarbijale kui ka müüjale.

ESTO pakub täna Baltikumi suurimat valikut erinevaid makselahendusi ning nende partnerite võrgustikku kuulub Eestis üle 1200 koostööpartneri ja 120 000 lõppkasutajat.

* Iga finantsotsusega kaasnevad riskid ja kohustused. ESTO on Sinu jaoks olemas, kuid soovitame iga finantsotsuse hoolikalt läbi mõelda.
ESTO pakub krediiti ESTO krediidikonto (krediidiliin) näidistingimustel: 1000€ laenamisel 12 kuuks, fikseeritud intressimääraga 14.90% aastas on KKM 29.91%, tagasimaksete summa 1149€ ning kogusumma 1149€. Tagasimakseperiood vahemikus 3 kuni 60 kuud. Tutvu tingimustega ESTO kodulehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.