Terve ja rahulolev töötaja tähendab edukat organisatsiooni: siin on 13 trikki sujuvaks digipöördeks töötervishoius ja -ohutuses

Kuna läbimõeldud töötervishoiu ja – ohutuse protsessid võimaldavad töötajatel pühenduda kogu ihu ja hingega tööle, võiks üks tööandja prioroteete muuhulgas olla läbimõeldud digipööre töötervishoius- ja ohutuses.Foto: Shutterstock

Konkurentsis püsimiseks on digitaalsetele protsessidele üleminek vältimatu enamikes valdkondades. On ammu teada, et mida rahuolevamad ja tervemad on töötajad, seda edukam on organisatsioon. Kuna läbimõeldud töötervishoiu ja – ohutuse protsessid võimaldavad töötajatel pühenduda kogu ihu ja hingega tööle, võiks üks tööandja prioroteete muuhulgas olla läbimõeldud digipööre töötervishoius- ja ohutuses.

Palju oleneb muidugi ettevõtte suurusest, kuid paberil või Excelis töötervishoiu ja -ohutuse korraldamine võtab üldiselt ebaproportsionaalselt palju aega. Töötervishoiule ja -ohutusele kulutatud aeg ei ole küll raisatud aeg, kuid pahatihti ei väljendu kulutatud aeg mitte ennetustegevuses, vaid tähendab pigem bürokraatiale ning administreerimisele kulutatud aega. Ka see on üks põhjus, miks tasub töötervishoius ja tööohutuses kindlasti mõelda digitaliseerimise peale.

Loe, missugused on 13 sammu, et digipöördeks töötervishoius ja -ohutuses sujuks viperusteta.

Esimene samm on muidugi selleks sobiva töövahendi leidmine ning selleks, et digipööre kasu asemel kahju ei tekitaks, siis mõned nõuanded selleks. 

Kuidas valida sobiv lahendus? 

  1. Selgita välja vajadused, mille jaoks lahendust vaja oleks. Need on näiteks tegevused, mis võtavad palju aega ja probleemid, mida peavad lahendama mitmed inimesed või ka see, et hetkeolukorrast puudub ülevaade. 
  2. Töövahendi valikusse ja valikuga tutvumisse kaasa kõik need, kes peavad hakkama juurutatud süsteemi kasutama
  3. Pane paika eelarve. Kui valikut on palju, aitab kindel eelarve teha esimese valiku võimalikest töövahenditest. 
  4. Tee eeltööd. Uuri erinevate digilahenduste kodulehti ning kirjuta välja küsimused, mille kohta vastust ei leidnud. 
  5. Kaasa protsessi ka asutuse IT-juht või mõni teine IT-süsteemide eest vastutav isik, kuna tema oskab küsida tehnoloogia ning andmete seisukohast õigeid küsimusi. 
  6. Lase endale ja oma meeskonnale teha esitlus võimalike töövahendite kohta. See võimaldab näha töövahendi tegelikku väljanägemist ja võimekust ning saada vastused küsimustele. 
  7. Toodet valides ära alahinda kasutajasõbralikkust ja intuitiivsust. Kõik ei ole tehnoloogiaga sugugi sina peal, kuid see ei tähenda, et nad ei tahaks või ei ole valmis tehnoloogiat kasutama paremate tulemuste saavutamiseks. Seda enam on oluline, et tehnoloogia, mis kasutusele võetakse, ei tekitaks rohkem peavalu kui võite. 
  8. Eelmise punktiga haakub prooviaja võimalus – seda tasub kindlasti küsida ja kasutada. Las prooviajal kasutavad toodet kõik, kes peaksid seda ka päriselt kasutama hakkama ja las nad annavad ka hinnangu selle kasutajasõbralikkuse ja intuitiivsuse kohta. Need märksõnad on olulised eelkõige ka sellepärast, et kui meeskonnaga liituvad uued inimesed, peaks uue platvormi kasutuselevõtmine käima võimalikult lihtsalt ja kiiresti. 
  9. Kasutajakogemuse uurimine teistelt klientidelt. Kui tundub, et valikusse on jäänud mõned sobivad lahendused, aitab lõplikku otsust langetada teiste klientide tagasiside. Seega uuri mõne kasutaja käest tema kogemuse kohta. 

Vali digipöördeks õige aeg

Kui sobiv lahendus on leitud, tuleb digipöörde lõplikukst tegemiseks pidada silmas veel mõnda olulist nüanssi, soovitavad töötervishoiu ja tööohutuse protsesside korraldamiseks loodud veebiplatvormi VITS spetsialistid.  

  1. Planeeri aeg. Uue lahenduse juurutamiseks planeeri kindel aeg. Vastasel juhul viivad igapäevased tegevused selleni, et süsteemi eest on makstud, kuid see seisab ja ootab sobivat hetke rakendamiseks. 
  2. Juuruta samm sammu haaval. Näiteks on soovitatav hakata juurutama ühe osakonna kaupa. Nii tulevad välja ka võimalikud mured ja probleemid, mida saaks teiste osakondade puhul vätida. 
  3. Jaga juurutamise tegevused mitme inimese vahel. Soovitatav on kaasata juurutamisse need, kes süsteemi tulevikus kasutama hakkavad, kuna andmete sisestamise ja süsteemi üles seadmise käigus saavad neile erinevad funktsioonid selgemaks ning nad saavad rakendust seejärel kohe edukalt kasutama hakata. 
  4. Koosta juhend uuele töötajale. Kui esimene juurutusring on ära tehtud, koosta juhis, et uued meeskonnaliikmed saaksid töövahendiga liituda võimalikult kiiresti ja valutult.

Väärt platvormi leidmine võib-olla natuke tüütu protsess, aga kui õige valik on tehtud, muutub ka töötervishoiu ja tööohutuse korraldamine senisest palju mõnusamaks ja lihtsamaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.