ABB podcast: Eesti tööstus on tarka võrku investeerimisel õigel teel, kuid napib insenere

Fotol vasakult Ivo Palu (Taltechi õppejõud ning elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi direktor), saatejuht Enn Karin (insener ja ABB elektriseadmete ärivaldkonna müügijuht), Danel Türk (ABB globaalne ärisuuna juht ja uute tehnoloogiate ekspert).Foto: ABB

ABB taskuhäälingu “Energiamajanduse telgitagustes” uues episoodis räägitakse targast energiavõrgust nii tööstuse kui ka eratarbija vaatenurgast.

Saatekülalised Ivo Palu ja Danel Türk arutlevad, miks on tööstuste jaoks tähtis hakata juba praegu investeerima tarka võrku, tõstatatakse ka inseneride puuduse teema ja käiakse välja ideed, kuidas saaks seda muret lahendada.

Saatejuht Enn Karin, insener ja ABB elektriseadmete ärivaldkonna müügijuht ning saatekülalised leiavad, et Eestis näitab varutoiteallikatesse investeerimine kasvavat tendentsi ja tööstus on tarka võrku investeerimisel õigel teel.

Miks tuleb juba praegu investeerida tarka võrku?  

ABB mootorite ja ajamite ärivaldkonna Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen märkis taskuhäälingule “Energiamajanduse telgitagustes” intervjuud andes, et energiaturg on muutunud, nagu on arenenud ka tehnoloogia. Roheenergia turule tulek, elektrienergia kvaliteet ja selle kõikumisi maandavad tehnoloogiad ning akusüsteemide alanenud hinnad teevad tarka võrku investeerimise võimalikuks ja isegi vajalikuks. 

Patrikainen viitas, et tööstuse automatiseerimine ning robotiseerimine tähendab ühtlasi seda, et tootmisfunktsioonide juhtimiseks tekivad andmekeskused ja on inimesed, kes õigel hetkel õigeid otsuseid teevad. Andmekeskused vajavad stabiilset energia kvaliteeti ning varutoiteallikaid, võimaldamaks tööstustel opereerida ootamatult lisanduvate muutuvkuludeta.

ABB globaalne ärisuuna juht ja uute tehnoloogiate ekspert Danel Türk lisas, et energiasüsteem muutub ning taastuvenergiat voolab energiavõrkudesse. “Uued tehnoloogiad võimaldavad tööstusel oma konkurentsivõimesse investeerida,” nentis Türk, et Eesti tööstus on õigel teel.  

Ta selgitas, et targa võrgu mõiste on muutunud. Kasvav robotiseerimine ja automatiseerimine tööstuses eeldab teatud funktsioonide puhul andmesidekeskuste olemasolu, mis – olles targa võrgu osa – eeldavad tarka juhtimist. Tänapäeva nutikas võrk suudab juba paremini opereerida, ennustada vastavaid tulevasi koormusi ning vajadusel automaatselt ümber lülituda. Kümne aastaga on paremuse suunas arenenud kõigi kõrgtehnoloogiliste võrgukomponentide valik.

“Näitena võib tuua varutoiteallikate efektiivsust, mis on paranenud. Elmo autolaadijate võrgu loomisega samal ajal leidis aset iPhone’i turule tulek. Algvõimsuseks oli siis 22 kWh, nüüd räägitakse juba megavattvõimsustest, ka iPhone on tänaseks tunduvalt nutikam töövahend,” rääkis Türk taskuhäälingus. Ta toonitas, et energeetikas tasub vaadata tulevikku, mitte selle suunas, mis toimus kümme aastat tagasi. Samuti tasub mõelda, mis saab siis, kui elekter ära läheb.   

Insenere napib

TalTechi õppejõud ning elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi direktor Ivo Palu märkis, et ükski kaabel ise ei ole tark. Need targad komponendid, mille vahel see kaabel asub – see ongi tark süsteem.

“Meil peab olema tarkust juhtida seda, millal me energiat tarbimine,” sõnas Ivo Palu, lisades, et järjest rohkem on ka elektrist sõltuvaid tarbijaid, ja tõi välja murekoha, et kõige suurem probleem on praegu inseneride puudus.  

ABB elektriseadmete ärivaldkonna juht Balti riikides Dainius Bružas kommenteeris, et praegusel ajal on oluline olla kursis tehnoloogiaalaste uudistega ja uuendustega tagamaks, et langetatavad investeerimisotsused annaksid ettevõtetele parima võimaliku tulemuse. “Parima investeeringu tasuvuse või siis konkurentsieelise näol, samuti tehnoloogilise eelise vormis enda tegevusvaldkonnas,” täpsustas Bružas.

ABB podcast tarka võrku investeerimise olulisusest sai ka TalTechi sooja vastuvõtu osaliseks. Nimelt leidis podcast kajastust TalTechi uues teadus- ja tehnoloogiateemalises portaalis Trialoog.

Mis saade see on?

ABB taskuhääling “Energiamajanduse telgitagustes” käsitleb energiavaldkonna hetkeolukorda ja tulevikuperspektiive. Saate eesmärk on anda põhjalik ja kõigile arusaadav ülevaade valdkonnas toimuvast ning panustada valdkonna edasiviimisesse.

Taskuhäälingus käsitletavad teemad hõlmavad energiamajanduse koordineerimist, valdkonna hetkeolukorda ja tulevikuvisiooni, energiaallikate arendamist ja kasutamist, energiatõhususe parandamist, energiavarustuskindluse tagamist, õiglase konkurentsi edendamist ning energiainfrastruktuuri arendamist.

Taskuhäälingu “Energiamajanduse telgitagustes” uued episoodid on plaanitud edaspidi ilmuma regulaarselt korra kvartalis kuu viimasel neljapäeval ja neid saab kuulata järgmistel taskuhäälinguplatvormidel:

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on elektrifitseerimise ja automatiseerimise valdkonna tehnoloogialiider, kes võimaldab luua säästvamat ning ressursitõhusamat tulevikku. Ettevõtte pakutavad lahendused ühendavad insenerioskusteabe, et optimeerida seadmete tootmist, elektrfitseerimist ja opereerimist. Tuginedes enam kui 140-aastasele ajaloole, on ABB enam kui 105 000 töötajat pühendunud innovaatiliste lahenduste leidmisele tööstuse ümberkujundamiseks.  

ABB tegutseb Eestis alates 1992. aastast. Ettevõtte tegevus jaotub nelja valdkonda: müük (tooted, seadmed, süsteemid), tootmine (mootorid, generaatorid, sagedusmuundurid), korrashoiuteenused (seadmed, süsteemid) ning äriteenused (personali-, klienditeeninduse jt teenused ABB Grupi ettevõtetele). Oma rohkem kui 30 tegevusaasta jooksul Eestis on ABB pälvinud viis korda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse välja antava “Aasta välisinvestori” auhinna ning korra Eesti parimale ettevõttele määratava “Ettevõtluse auhinna”.

Vaata lähemalt www.abb.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.