Lõpuks midagi konkreetset ka! Viis vinget välisprojekti, mis õpetavad tulevikumajandust

Ringmajandus on üha enam ka Loomeinkubaatori fookuses.Foto: Loomeinkubaator

Kuna ettevõtluses pööratakse üha enam tähelepanu ringmajandusele, osaleb Loomeinkubaator viies välisprojektis, mille fookuses on just see teema. Lisaks on fookuses väljakutsed, mis ettevõtjaid homme mõjutavad. Anu Lõhmus tutvustab, milliste huvitavate projektidega tegemist on ja kuidas ka ettevõtjad nendest osa saavad.

“See on saanud erinevate projektide ja rahastusprogrammide fookuseks. Ka meie osaleme nendes projektides, et vastata ühelt poolt igal aastal järjest enam peale tulevatele erinevatele regulatsioonidele ja teiselt poolt selleks, et aidata tõsta ettevõtete konkurentsivõimet,” tutvustab Loomeinkubaatori juht Anu Lõhmus. 

Tänapäeval teevad inimesed oma valikuid tihti selle järgi, kuidas toode või teenus, mida pakutakse, suhestub keskkonnahoiu ja ringmajandusliku mõtlemisega. Lõhmuse sõnul on võimalusi, kuidas seeläbi oma ettevõtet paremaks muuta, väga palju. 

Viis vinget välisprojekti

“Üks viis, kuidas me ettevõtjatele ringmajandusalaseid teadmisi edasi anname, on läbi rahvusvaheliste projektide. See aitab tuua siia rahvusvahelise pildi nägemist ja erinevate innovatiivsete edulugude näiteid teistest riikidest,” tutvustab Lõhmus.

Kokku on välisprogramme, mida pakutakse, viis. Näiteks osaleb Loomeinkubaator projektis Creative Circular Cities, kus luuakse kuus ringmajandavat demolinna, üheks nende seas on ka Tallinn. Demolinnades toimuvad tegevused, mida saavad näiteks võtta ka teised linnad, kes soovivad samuti toetada keskkonnasäästlikku ettevõtlust. Fookuses on, kuidas seda teha loomevaldkonda kaasates. “Samuti oleme Baltic2Hand projekti raames otsimas lahendusi, kuidas muuta tekstiilivaldkonna ettevõtteid ringlevamaks. Hiljuti toimus selle raames ka hackathon, kus lahendasime 5 ettevõtte ringmajandusalaseid väljakutseid – teemaks näiteks digitaalne tootepass, renditeenus, tekstiilijääkide info levitamine.” Projekti raames toimuvatesse töötubadesse on võimalik veel ennast kirja panna Loomeinkubaatori kodulehe kaudu. 

CID on programm, kus koostöös Hannoveri, Barcelona ja teiste ülikoolidega töötatakse välja õppekava, mille alusel õpetatakse linnaplaneerimise, tootedisaini ja arhitektuuri tudengitele ringdisaini. “Kursus lõpeb häkatoniga ning parimate ideedega tudengid tulevad Tallinnasse ja meie inkubaatori pakub neile kiirendit,” tutvustab Lõhmus.

Creative GPS projekti raames saavad loomevaldkonna spetsialistid ja eksperdid täiendada oma oskusi ettevõtluse alal. Kõige viimati sai rahastuse projekt Time for (S)heroes, mis toetab tulevasi moe- ja kostüümikunstnikke ning nende jätksuuutlikku tegevust.

Ideaalne pinnas väikestele tegijatele

Ringmajandusest rääkides tõdeb Lõhmus, et see on hea kasvulava just väikestele ettevõtetele, kelle võimuses on muuta väikeseid asju. “Suuri muutusi saavad teha suuremad ettevõtted, kus on küsimus materjalide tootmises, ümbertöötlemises ja kasutamises. Nendel on ka oluline roll tootmise jalajälje muutmises.”

Lõhmus rõhutab, et küsimus, kuidas olla ringmajandav ja väiksema jalajäljega, on kõigile ettevõtjatele saamas nii iseenesestmõistetavaks, et enam ei pea kellelegi selgitama selle põhitõdesid. Kui siiski on keegi, kes veel ei tea, mis on ringmajandus, mis on selle eesmärgid, miks on see oluline ja kuidas erinevad Eesti ettevõtted seda praktikas teevad, siis kogu sellealane info on koondatud ka Loomeinkubaatori kodulehele, kus saab teema videoloengute kaudu endale selgeks teha.

Arenenud maailmas on ettevõtluses üle 80 protsendi mikro- ja väikeettevõtted, kellel on üldiselt ka võimekus reageerida kiiresti, tegeleda klientidega personaalselt ja pakkuda nišitooteid – see kõik annab Lõhmuse sõnul neile suurte tootjate ees mitmeid eeliseid. “Kuna täna on sisendihinnad muutunud väga kõrgeks, siis saavad need samad väikesed ettevõtjad pakkuda erilahendusi palju lihtsamalt ja tulla kiiremini välja tootearendustega, milles saab rakendada ringmajanduse põhimõtteid.” 

Loomeinkubaatori kodulehelt leiab lisaks veel palju huvitavat infot ringmajanduse kohta. 

Kõikide mainitud projektide raames toimuvad ettevõtjatele suunatud tegevused, mille kohta saab täpsemat infot Loomeinkubaatori kanalitest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.